Przemarsze, pikniki, zabawy z żołnierzami. Święto Wojska Polskiego w regionie

2019-08-15, 15:17  Maciej Wilkowski, Damian Klich, Michał Zaręba
Święto Wojska Polskiego w Toruniu/fot. Michał Zaręba

Święto Wojska Polskiego w Toruniu/fot. Michał Zaręba

Bydgoskie uroczystości wojskowego święta rozpoczęła o 9.00 Msza św. w kościele garnizonowym na ulicy Bernardyńskiej/fot. Damian Klich

Bydgoskie uroczystości wojskowego święta rozpoczęła o 9.00 Msza św. w kościele garnizonowym na ulicy Bernardyńskiej/fot. Damian Klich

Przypadające 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego upamiętnia Bitwę Warszawską 1920 roku, zwaną "Cudem nad Wisłą". Uroczystości odbywały się w całym regionie.

Spektakularne zwycięstwo Polaków nad Armią Czerwoną zapewniło Polsce niepodległość i uchroniło Europę przed rewolucją bolszewicką. Bitwę uważa się za jedno z 18 najważniejszych starć w dziejach świata.

Bydgoskie uroczystości wojskowego święta rozpoczęła o 9.00 Msza św. w kościele garnizonowym na ulicy Bernardyńskiej. Podczas nabożeństwa proboszcz parafii - ksiądz podpułkownik Tomasz Paroń podkreślał, że Święto Wojska Polskiego powinno być również okazją do zastanowienia się nad duchowym "uzbrojeniem" żołnierza.
W Bydgoszczy specjalne atrakcje przygotowało Muzeum Wojsk Lądowych przy ul. Czerkaskiej - w godz. 10.00-16.00 była m.in. możliwość wejścia do czołgu T-72, konkursy i grochówka.

W Toruniu Msza święta w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego odprawiona została o 12.00 w kościele garnizonowym na Placu świętej Katarzyny. Po niej miał miejsce przemarsz pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. W uroczystościach uczestniczyli polscy i amerykańscy żołnierze, kombatanci, radni, parlamentarzyści, mieszkańcy i toruńska młodzież. Wręczono odznaczenia i awanse na wyższe stopnie wojskowe. Od 15 w fosie południowej Zamku Krzyżackiego przygotowano pokazy historyczne, wystawę sprzętu wojskowego oraz piknik wojskowy.

Jeden z 16 wojskowych pikników "Wierni Polsce", które organizowane były w każdym województwie odbywał się we Włocławku. Rozpoczął się o 15.00 przy Hali Mistrzów.
Wojskowe święto także w Inowrocławiu. O 9.45 odprawiona została Msza św. w kościele garnizonowym, a o 11.00 odbył się apel w Parku Solankowym. Po nim m.in. pokazy sprzętu i występ orkiestry wojskowej.

W Nakle nad Notecią uroczystości rozpoczęła o 10.00 Msza św. za Ojczyznę w kościele świętego Wawrzyńca. Po niej nastąpiło złożenie kwiatów przy Pomniku Katyńskim oraz Pomniku Wdzięczności Wojsku Polskiemu. W Szubinie obchody Święta Wojska Polskiego i 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej zaplanowano na 12.00. Odbywały się na Placu Wolności.

Region

Osiem tys. złotych może dostać mieszkaniec gminy Osielsko na wymianę pieca

Osiem tys. złotych może dostać mieszkaniec gminy Osielsko na wymianę pieca

2022-01-03, 18:10
Jest zgoda Bezdomni z bydgoskiej noclegowni nie będą z niej wypraszani w dzień

Jest zgoda! Bezdomni z bydgoskiej noclegowni nie będą z niej wypraszani w dzień

2022-01-03, 17:22
Był bity, więc wyskoczył z czwartego piętra. Tragedia na imprezie w Grudziądzu

Był bity, więc wyskoczył z czwartego piętra. Tragedia na imprezie w Grudziądzu

2022-01-03, 14:30
Rekord w regionie to 2,5 tys. zł za szybką jazdę. Wysokie mandaty weszły w życie

Rekord w regionie to 2,5 tys. zł za szybką jazdę. Wysokie mandaty weszły w życie

2022-01-03, 12:45
Stypendia dla Prymusów Zawodów. Ile dostają i na co mogą przeznaczyć pieniądze

Stypendia dla Prymusów Zawodów. Ile dostają i na co mogą przeznaczyć pieniądze?

2022-01-03, 11:48
Gigantyczne płuca mają pokazać, jak brudnym powietrzem oddychamy

Gigantyczne płuca mają pokazać, jak brudnym powietrzem oddychamy

2022-01-03, 10:38
Wypadek w Niechorzu. W szpitalu kierowcy i pasażerowie, w tym dzieci

Wypadek w Niechorzu. W szpitalu kierowcy i pasażerowie, w tym dzieci

2022-01-03, 09:22
Z tematu susza uczniowie mają wycisnąć wszystko. Nagrody czekają

Z tematu „susza" uczniowie mają wycisnąć wszystko. Nagrody czekają!

2022-01-03, 09:10
Roman Dmowski zostanie patronem obecnego Mostu Uniwersyteckiego [wideo]

Roman Dmowski zostanie patronem obecnego Mostu Uniwersyteckiego? [wideo]

2022-01-03, 07:00
Pandemia koronawirusa w regionie w roku 2021. Najgorszy był kwiecień

Pandemia koronawirusa w regionie w roku 2021. Najgorszy był kwiecień

2022-01-02, 13:55
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę