Młodzi i zdolni, prawie tysiąc osób: zwiedzają i dzielą się wiarą w Toruniu

2019-07-19, 16:15  Michał Zaręba
Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia w Toruniu./fot. Michał Zaręba

Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia w Toruniu./fot. Michał Zaręba

Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia w Toruniu. Odwiedzili m.in. ratusz./fot. Michał Zaręba

Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia w Toruniu. Odwiedzili m.in. ratusz./fot. Michał Zaręba

Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia" przyjechali do Torunia. Są z całej Polski. Podczas obozu integracyjnego odwiedzą między innymi wyższe uczelnie, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedz oraz miejsce pamięci na toruńskiej Barbarce i Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku.

Mówi ksiądz Dariusz Kowalczyk, przewodniczący zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

- Ci młodzi ludzie przygodę z fundacją rozpoczynają od siódmej klasy szkoły podstawowej. Muszę mieć wysoką średnią ocen, pochodzą z małych miejscowości, z rodzin które przeżywają trudności ekonomiczne. Chcemy pomagać im rozwijać skrzydła.

O talentach wspomina także toruński biskup Wiesław Śmigiel.

- Stypendyści przyjeżdżają podzielić się z nami swoimi talentami. Nie tylko odwiedzają muzea, czy spotykają się z ludźmi, ale dzielą się swoim śpiewem, swoim świadectwem wiary.

- Fundacja powstała 20 lat temu, po pielgrzymce papieża Jana Pawła II do Polski w roku 1999 roku - przypomina ks. Dariusz Kowalczyk. - Ojciec Święty wtedy zalecił, by Kościół, nie tylko państwo i samorządy, zajął się ludźmi potrzebującymi. Grupą szczególnie potrzebującą wsparcia byli wtedy młodzi, zdolni ludzie z małych miejscowości, z terenu, gdzie upadł przemysł, czy tak zwane państwowe gospodarstwa rolne. I tam poszukiwaliśmy młodych talentów, którzy potrzebowali wsparcia finansowego, informacyjnego, żeby rozwinąć skrzydła. I w taki sposób powstała fundacja.

Do Torunia przyjechało około tysiąca młodych. Do swoich domów wrócą 30 lipca.

Materiał Michała Zaręby (Popołudnie z nami)

Region

Prezydent Torunia ma COVID-19. Jestem zaszczepiony, więc nie jest źle

Prezydent Torunia ma COVID-19. „Jestem zaszczepiony, więc nie jest źle”

2021-11-25, 12:24
Kapłan, który kochał ludzi. Ostatnie pożegnanie ks. Władysława Mielcarka

Kapłan, który kochał ludzi. Ostatnie pożegnanie ks. Władysława Mielcarka

2021-11-25, 11:12
Źle zaparkowałeś samochód i odholowali go W Bydgoszczy zapłacisz więcej

Źle zaparkowałeś samochód i odholowali go? W Bydgoszczy zapłacisz więcej

2021-11-25, 07:40
Są dwie takie placówki w Polsce. W podtoruńskim Gronowie będzie trzecia

Są dwie takie placówki w Polsce. W podtoruńskim Gronowie będzie trzecia

2021-11-24, 18:50
Powróci szpital tymczasowy w Ciechocinku. Kiedy szczyt czwartej fali

Powróci szpital tymczasowy w Ciechocinku. Kiedy szczyt czwartej fali?

2021-11-24, 15:35
Śmierć na torach kolejowych. Dwa wypadki, nie żyją dwie osoby

Śmierć na torach kolejowych. Dwa wypadki, nie żyją dwie osoby

2021-11-24, 14:35
O Polskim Ładzie i braku pieniędzy. Sesja Rady Miasta w Bydgoszczy

O Polskim Ładzie i braku pieniędzy. Sesja Rady Miasta w Bydgoszczy

2021-11-24, 12:40
Kolejna atrakcja turystyczna w Świeciu. Tym razem szlak murali

Kolejna atrakcja turystyczna w Świeciu. Tym razem szlak murali!

2021-11-24, 11:30
Przez 32 lata był proboszczem na Szwederowie. Ks. Władysław Mielcarek nie żyje

Przez 32 lata był proboszczem na Szwederowie. Ks. Władysław Mielcarek nie żyje

2021-11-24, 10:17
Wielkie sadzenie drzew w Bydgoszczy. W najbliższym czasie głównie w Fordonie

Wielkie sadzenie drzew w Bydgoszczy. W najbliższym czasie głównie w Fordonie

2021-11-24, 09:16
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę