Pamięci wydarzeń z 1982 w Toruniu. Kwiaty po tablicą na kościele jezuitów

2019-05-03, 14:00  Monika Kaczyńska/Redakcja
Kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z 1 i 3 maja 1982 roku. Fot. Monika Kaczyńska

Kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z 1 i 3 maja 1982 roku. Fot. Monika Kaczyńska

Kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z 1 i 3 maja 1982 roku. Fot. Monika Kaczyńska

Kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z 1 i 3 maja 1982 roku. Fot. Monika Kaczyńska

Kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z 1 i 3 maja 1982 roku złożono w Toruniu. W mieście doszło wówczas do wielotysięcznych manifestacji. Ich uczestnicy zostali brutalnie rozproszeni przez milicję. Pamiątkowa tablica jest umieszczona na elewacji kościoła jezuitów.

Wydarzenia sprzed lat wspominał Jan Wyrowiński, prezes Społecznego Komitetu "Solidarni - Toruń pamięta", który zorganizował uroczystość.

- 1 i 3 maja 1982 roku na wezwanie władz podziemnej Solidarności w Toruniu odbyły się manifestacje, których celem był protest wobec stanu wojennego, wobec internowania i więzienia również działaczy z Torunia i okolic. Był to protest przeciwko represjom i wyraz solidarności z tymi, którzy byli prześladowani. Te manifestacje zostały brutalnie spacyfikowane - powiedział Jan Wyrowiński.

- Był to okres wielkiej solidarności mieszkańców naszego miasta - dodaje prof. Wojciech Polak, członek zarządu Społecznego Komitetu "Solidarni - Toruń pamięta". - Mieszkańcy Torunia wykazywali wielką solidarność - płacili grzywny, którymi także obciążano uczestników, pomagali rodzinom. W wielu kościołach trwały zbiórki dla represjonowanych - powiedział prof. Wojciech Polak.

Kwiaty pod tablicą złożyli m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, marszałek województwa Piotr Całbecki i prezydent Torunia Michał Zaleski.

Pamięci wydarzeń z 1982 w Toruniu (Popołudnie z nami)

Toruń

Region

Które bydgoskie chodniki zostaną w tym roku wyremontowane [lista]

Które bydgoskie chodniki zostaną w tym roku wyremontowane? [lista]

2021-06-15, 07:50
Kolejne beczki z chemikaliami porzucone w lesie, tym razem w gm. Pakość

Kolejne beczki z chemikaliami porzucone w lesie, tym razem w gm. Pakość

2021-06-15, 06:45
Pierwszy mecz Polaków na Euro już za nami. Kibice nie zawiedli [wideo, zdjęcia]

Pierwszy mecz Polaków na Euro już za nami. Kibice nie zawiedli! [wideo, zdjęcia]

2021-06-14, 21:21
Wyniósł ze sklepu karton z whisky. Ktoś go rozpoznaje [wideo]

Wyniósł ze sklepu karton z whisky. Ktoś go rozpoznaje? [wideo]

2021-06-14, 21:00
Stłuczka na rogu Warszawskiej i Fredry. Jeden z kierowców uciekł [zdjęcia]

Stłuczka na rogu Warszawskiej i Fredry. Jeden z kierowców uciekł [zdjęcia]

2021-06-14, 20:01
Ciężarówki z nadwagą. Jedna wiozła frezarkę do asfaltu, druga szkło

Ciężarówki z nadwagą. Jedna wiozła frezarkę do asfaltu, druga szkło

2021-06-14, 18:20
Punkt szczepień na UTP dostał więcej dawek preparatu firmy Moderna

Punkt szczepień na UTP dostał więcej dawek preparatu firmy Moderna

2021-06-14, 15:10
Kosma Złotowski: Bez prawa weta, nie będzie Unii Europejskiej

Kosma Złotowski: Bez prawa weta, nie będzie Unii Europejskiej

2021-06-14, 14:30
Obwodnica sposobem na intensywny ruch w Lipnie. Kiedy zostanie zbudowana

Obwodnica sposobem na intensywny ruch w Lipnie. Kiedy zostanie zbudowana?

2021-06-14, 13:30
Eugeniusz Kłopotek: Chcę udowodnić ludziom, że oddając na mnie głos, podjęli dobrą decyzję

Eugeniusz Kłopotek: Chcę udowodnić ludziom, że oddając na mnie głos, podjęli dobrą decyzję

2021-06-14, 12:30
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę