Toruń i Bydgoszcz w rankingu miast, w których żyje się najlepiej

2015-11-30, 20:58  Redakcja, na podstawie materiałów Kurier PAP

Według "Diagnozy Społecznej" - kompleksowego badania warunków i jakości życia Polaków prowadzonego przez zespół pod kierunkiem prof. Janusza Czapińskiego, powstała lista 28 miast ocenionych w ośmiu kategoriach. W zestawieniu nadal dobrze plasuje się Toruń, dość duży spadek w zestawieniu odnotowała Bydgoszcz.

Z Diagnozy Społecznej 2015 wynika, że najlepiej żyje się w Poznaniu. Jeszcze cztery lata temu miasto zajmowało trzecie miejsce. Stolicę Wielkopolski wyprzedzały: Warszawa (obecnie na 7. miejscu) i Toruń (5. lokata). Drugie i trzecie miejsce w tegorocznym rankingu jakości życia zajmują kolejno: Zielona Góra i Kraków.

Jednak największy skok w klasyfikacji w ciągu czterech lat odnotowały Gliwice. Jeszcze w 2011 r. miasto lokowało się na 26. miejscu, obecnie wspięło się na 6. pozycję. Znacznie awansowały również: Olsztyn (15 miejsc), Zielona Góra (13 miejsc) i Rzeszów (11 miejsc).

Z kolei największy spadek - o 14 miejsc - dotyczy Opola. Przez cztery lata miasto przesunęło się z 13. na 27. miejsce. Duży spadek, o 12 pozycji, zaliczyła również Bydgoszcz. Gród nad Brdą w 2011 r. zajmował 8. miejsce, w 2015 r. zamknął drugą dziesiątkę analizowanych miast.

W "diagnozie", jak wyjaśniają autorzy publikacji, wyróżniono 8 wymiarów, które posłużyły do skonstruowania syntetycznego, ogólnego wskaźnika jakości życia.

Pierwszym z nich był kapitał społeczny: udział w wyborach, udział w nieobowiązkowych zebraniach, pozytywny stosunek do demokracji, oraz m.in. przekonanie, że większości ludzi można ufać.

Pod uwagę wzięto również dobrostan psychiczny (m.in. poczucie szczęścia), dobrostan fizyczny (np. poważna choroba w minionym roku) oraz dobrostan społeczny (m.in. poczucie, że jest się kochanym i szanowanym).

Analizie poddano ponadto poziom cywilizacyjny (np. poziom wykształcenia i znajomość języków obcych) oraz dobrobyt materialny (m.in. liczba posiadanych przez gospodarstwo dóbr i urządzeń od pralki automatycznej po łódź motorową i dom letniskowy).

Badano również stres życiowy (suma 6 kategorii stresu mierzonego doświadczeniami w zakresie m.in.: finansów, pracy, wychowania dzieci i relacji w małżeństwie), a także patologie (wśród nich: nadużywanie alkoholu i używanie narkotyków, bycie sprawcą lub ofiarą łamania prawa).

Kliknij i poznaj szczegółowe zestawienie "Diagnozy Społecznej 2015".

Region

Zwolnij, bo dostaniesz mandat Nie Zwolnij, bo ktoś może zginąć [Rozmowa Dnia]

„Zwolnij, bo dostaniesz mandat? Nie! Zwolnij, bo ktoś może zginąć!" [Rozmowa Dnia]

2024-10-07, 09:03
Afera we włocławskiej Izbie Wytrzeźwień. Dyrektor stracił pracę. W tle nietrzeźwy pracownik

Afera we włocławskiej Izbie Wytrzeźwień. Dyrektor stracił pracę. W tle nietrzeźwy pracownik

2024-10-06, 18:17
Zawody szybowcowe w Inowrocławiu. Latanie to wolność, a z góry świat jest piękniejszy [zdjęcia]

Zawody szybowcowe w Inowrocławiu. „Latanie to wolność, a z góry świat jest piękniejszy” [zdjęcia]

2024-10-06, 17:01
Mówił, by zło dobrem zwyciężać. Maraton szlakiem męczeństwa ks. Jerzego Popiełuszki

Mówił, by „zło dobrem zwyciężać”. Maraton szlakiem męczeństwa ks. Jerzego Popiełuszki

2024-10-06, 15:37
O profilaktyce raka w Toruniu i w Bydgoszczy. Porady, badania, a także wystawa [zdjęcia]

O profilaktyce raka w Toruniu i w Bydgoszczy. Porady, badania, a także wystawa [zdjęcia]

2024-10-06, 09:10
Auto wylądowało na drzewie, a kierowca zniknął. Służby szukały go przez wiele godzin [zdjęcia]

Auto wylądowało na drzewie, a kierowca zniknął. Służby szukały go przez wiele godzin [zdjęcia]

2024-10-06, 08:00
Nie żyje rowerzysta potrącony przez autobus. Wypadek koło Włocławka

Nie żyje rowerzysta potrącony przez autobus. Wypadek koło Włocławka

2024-10-05, 22:29
Kapsuła czasu i biesiada w XVIII-wiecznym stylu. Zielonka wspomina Kościuszkę

Kapsuła czasu i biesiada w XVIII-wiecznym stylu. Zielonka wspomina Kościuszkę

2024-10-05, 19:45
Z bydgoskimi leśnikami i Sanepidem na grzybach. W koszach podgrzybki, sowy i borowiki [zdjęcia]

Z bydgoskimi leśnikami i Sanepidem na grzybach. W koszach podgrzybki, sowy i borowiki [zdjęcia]

2024-10-05, 17:30
Prawie udałoby się złożyć całe auto Harcerze znów zbierali śmieci nad brzegiem Noteci

Prawie udałoby się złożyć całe auto! Harcerze znów zbierali śmieci nad brzegiem Noteci

2024-10-05, 16:15
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę