Będzie referendum ws. odwołania władz Nieszawy

2013-03-05, 17:12  Polska Agencja Prasowa

Mieszkańcy Nieszawy zdecydują 14 kwietnia w referendum o odwołaniu rady i burmistrza. Miejskie władze są skonfliktowane, radni nie zbierają się od pół roku, a na decyzję premiera czeka wniosek o ustanowienie zarządu komisarycznego w mieście.

Z wnioskiem o referendum wystąpiły do Komisarza Wyborczego obie strony konfliktu w Nieszawie: zwolennicy obecnego burmistrza i sprzyjającej mu mniejszości w radzie miasta oraz stronnicy nastawionej opozycyjnie do burmistrza większości rady.

W tej sytuacji komisarz wyborczy we Włocławku Jolanta Górska zarządziła przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania władz Nieszawy i wyznaczyła jego termin na 14 kwietnia.

Jednocześnie w kancelarii premiera na decyzję szefa rządu oczekuje wniosek o ustanowienie zarządu komisarycznego w Nieszawie wystosowany przez wojewodę kujawsko-pomorskiego. Został przygotowany, gdyż w Nieszawie od lipca 2012 roku nie udało się skutecznie zwołać sesji rady miasta.

W radzie minimalną przewagę mają przeciwnicy obecnego burmistrza Mariana Tołodzieckiego, którzy bojkotują posiedzenia, gdyż - jak tłumaczą - są one zwoływane wyłącznie jako nadzwyczajne. Taki wybieg formalny oznacza, że do porządku obrad nie można wprowadzić jakichkolwiek zmian, np. postulowanego przez większość radnych wniosku o odwołanie obecnej przewodniczącej rady miejskiej.

Konsekwencje wielomiesięcznego sporu radnych ponoszą już od stycznia bezpośrednio mieszkańcy.

Jak poinformował rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego Bartłomiej Michałek, w sytuacji gdy radni nie uchwalili stawek podatków lokalnych na 2013 rok, automatycznie w Nieszawie obowiązują od 1 stycznia maksymalne stawki, jakie dopuszczają przepisy, najwyższe w województwie.

Licząca około 2 tys. mieszkańców Nieszawa ma problem z funkcjonowaniem władz samorządowych od początku obecnej kadencji. Już w 2011 roku, wprowadzono tu zarząd komisaryczny, gdy piastujący urząd burmistrza od 21 lat Andrzej Nawrocki złożył rezygnację.

Nawrocki tłumaczył wówczas, że jest to protest przeciwko polityce finansowej rządu, który składa na barki samorządów coraz większe obciążenia finansowe, trudne do udźwignięcia głównie przez małe gminy, takie jak Nieszawa.

Niedawno przyznał jednak publicznie, że deklarację o trudnościach stwarzanych przez państwo miał wygłosić na prośbę kolegów-burmistrzów, którzy chcieli, by przy okazji przesądzonej już rezygnacji "zamanifestował problem z niewystarczającymi dotacjami na szkoły", a ze stanowiska faktycznie odszedł na skutek konfliktu z większością radnych. (PAP)

Region

Interwencje i samoobrona - zawodowcy szkolili uczniów klas mundurowych

Interwencje i samoobrona - zawodowcy szkolili uczniów klas mundurowych

2021-10-10, 12:10
Jest coraz chłodniej, więc na bydgoskim Starym Rynku staną zimowe ogródki

Jest coraz chłodniej, więc na bydgoskim Starym Rynku staną zimowe ogródki

2021-10-10, 10:12
Nauka chodzenia z Różewiczem - w Toruniu tak się łączy sport z literaturą

„Nauka chodzenia z Różewiczem" - w Toruniu tak się łączy sport z literaturą

2021-10-10, 08:07
Rok akademicki na WSG rozpoczęło ponad 2,5 tysiąca studentów

Rok akademicki na WSG rozpoczęło ponad 2,5 tysiąca studentów

2021-10-09, 18:00
Zarząd włocławskiego Anwilu przestrzega przed skutkami rolniczej blokady

Zarząd włocławskiego Anwilu przestrzega przed skutkami rolniczej blokady

2021-10-09, 12:30
Grudziądz - w spalonym budynku znaleziono ciało mężczyzny

Grudziądz - w spalonym budynku znaleziono ciało mężczyzny

2021-10-09, 09:34
Błękitna Armia na sztandarze. Żadna inna szkoła w Polsce nie ma takiego patrona

Błękitna Armia na sztandarze. Żadna inna szkoła w Polsce nie ma takiego patrona

2021-10-09, 07:27
Kryzys w neurologii: Wojewoda oczekuje ponownego otwarcia oddziałów

Kryzys w neurologii: Wojewoda oczekuje ponownego otwarcia oddziałów

2021-10-08, 20:00
Inteligentne tablice pokażą kierowcom, gdzie zaparkować. Nowy system w Toruniu

Inteligentne tablice pokażą kierowcom, gdzie zaparkować. Nowy system w Toruniu

2021-10-08, 18:50
Składowisko starych szmat znika. Zapłaciła gmina, ale chce odzyskać pieniądze

Składowisko starych szmat znika. Zapłaciła gmina, ale chce odzyskać pieniądze

2021-10-08, 17:49
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę