Inowrocławianie boją się wychodzić po zmroku. Przed ich blokiem jest ciemno. Sprawa utknęła w sądzie

2025-12-12, 14:11  Marcin Glapiak/Redakcja
Wieżowiec przy ul. Wojska Polskiego w Inowrocławiu/ Google Street View

Wieżowiec przy ul. Wojska Polskiego w Inowrocławiu/ Google Street View

Mowa o sporze między Urzędem Miasta Inowrocławia a Kujawską Spółdzielnią Mieszkaniową. W tej sprawie interweniował radny Marcin Wroński.

Mieszkańcy wieżowca przy ul. Wojska Polskiego 13 w Inowrocławiu od dłuższego czasu borykają się z brakiem oświetlenia przy drodze dojazdowej.

- Latem, nie było tego problemu, bo dłużej było jasno, teraz dni są szare - mówi jeden z mieszkańców.
- Boję się, że w ciemności ktoś mógłby np. wyskoczyć zza samochodu, wyrwać mi plecak - dzieli się obawami inowrocławianka.
- Samochody jeżdżą, małe dzieci chodzą, ale i dla dorosłych brak widoczności to kłopot - dodaje inna.

Kwesta wadliwego oświetlenia utknęła w sądzie. Radny powiatu inowrocławskiego Marcin Wroński skierował w tej sprawie interpelacje do władz Inowrocławia, pierwszą w listopadzie, drugą w grudniu.

- Zapewnienie bezpieczeństwa, oświetlanie placów i ulic jest zadaniem własnym gminy - zaznacza radny Marcin Wroński. - Wynika to jednoznacznie z ustawy o samorządzie gminnym i z prawa energetycznego, dlatego jest rzeczą niedopuszczalną i niezrozumiałą, że miasto, które zapewniało oświetlenie wokół bloku nagle tego odmówiło, uważając, że go to nie dotyczy, ponieważ jest w sporze sądowym z Kujawską Spółdzielnią Mieszkaniową - dodaje.

W odpowiedzi na pierwszą interpelację radnego, Szymon Łepski, zastępca prezydenta Inowrocławia, pisał m.in.:


- Miasto Inowrocław toczy od 2022 roku spór sądowy z Kujawską Spółdzielnią Mieszkaniową w Inowrocławiu w przedmiocie utrzymania punktów świetlnych na terenie stanowiącym własność spółdzielni. Miasto Inowrocław poinformowało pismem Kujawską Spółdzielnię Mieszkaniową, że z dniem 1 kwietnia 2023 r. zaprzestaje podejmowania czynności związanych z naprawą oświetlenia znajdującego się na terenach należących do spółdzielni. Wszelkie zgłoszenia niesprawnych latarni objętych pozwem sądowym są na bieżąco ewidencjonowane, a ich naprawa zostanie zrealizowana przez miasto w sytuacji potwierdzenia tego obowiązku w rozstrzygnięciu sądowym - czytamy.

Drugą interpelację radny złożył, bo uważa, że „miasto powinno do czasu zakończenia spraw sądowych z KSM zapewnić oświetlenie mieszkańcom, tak jak to robiło wcześniej”.


Czekamy na odpowiedź. Szczegóły w relacji Marcina Glapiaka:

Relacja Marcina Glapiaka

Region

Chmura much i fetor  w bydgoskim mieszkaniu znaleziono zwłoki. Spółdzielnia odpowiada na zarzuty

Chmura much i fetor – w bydgoskim mieszkaniu znaleziono zwłoki. Spółdzielnia odpowiada na zarzuty

2024-08-12, 18:36
Żeglarze stracili kontrolę nad łodzią na Zalewie Koronowskim. Pomogli im patrolujący policjanci

Żeglarze stracili kontrolę nad łodzią na Zalewie Koronowskim. Pomogli im patrolujący policjanci

2024-08-12, 17:47
Toruń szuka kandydata na dyrektora miejskiego szpitala. Ratusz czeka na oferty do 20 sierpnia

Toruń szuka kandydata na dyrektora miejskiego szpitala. Ratusz czeka na oferty do 20 sierpnia

2024-08-12, 16:59
Kosztowna jazda 21-latka w Mogilnie. Pędził 103 kmh przez teren zabudowany

Kosztowna jazda 21-latka w Mogilnie. Pędził 103 km/h przez teren zabudowany

2024-08-12, 16:07
Podkładał ogień w wiatach śmietnikowych. Toruńska policja złapała podpalacza [wideo]

Podkładał ogień w wiatach śmietnikowych. Toruńska policja złapała podpalacza [wideo]

2024-08-12, 15:12
Pożar w mieszkaniu na bydgoskim Czyżkówku. Strażacy sprowadzali ludzi po drabinie [zdjęcia]

Pożar w mieszkaniu na bydgoskim Czyżkówku. Strażacy sprowadzali ludzi po drabinie [zdjęcia]

2024-08-12, 14:38
Polowanie na Perseidy czas zacząć Zobaczcie spadające gwiazdy z Polskim Radiem PiK [wideo]

Polowanie na Perseidy czas zacząć! Zobaczcie „spadające gwiazdy" z Polskim Radiem PiK [wideo]

2024-08-12, 14:00
Rozpoczął się nabór na stomatologię w Collegium Medicum UMK. Potrwa 2 tygodnie

Rozpoczął się nabór na stomatologię w Collegium Medicum UMK. Potrwa 2 tygodnie

2024-08-12, 13:01
Z pracy trzeba w końcu wyjść - także z tej zdalnej Przestrogi w Światowym Dniu Pracoholika [sonda]

Z pracy trzeba w końcu wyjść - także z tej zdalnej! Przestrogi w Światowym Dniu Pracoholika [sonda]

2024-08-12, 12:26
Czy uczniowie z podbydgoskiego Niemcza doczekają się modułowej szkoły Niedługo pierwszy dzwonek

Czy uczniowie z podbydgoskiego Niemcza doczekają się modułowej szkoły? Niedługo pierwszy dzwonek!

2024-08-12, 11:04
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę