Sytuacja na polskich drogach jest zła „Jutro zginą cztery osoby. To efekt naszej mentalności” [Rozmowa Dnia]

2024-11-18, 08:53  Agnieszka Marszał/Redakcja
Tragicznych wypadków mamy stanowczo za dużo. Czy zmiany w prawie zmniejszą liczbę śmierci na drogach?/fot. OSP Solec Kujawski

Tragicznych wypadków mamy stanowczo za dużo. Czy zmiany w prawie zmniejszą liczbę śmierci na drogach?/fot. OSP Solec Kujawski

Rządzący mówią stop piratom drogowym i zapowiadają zaostrzenie przepisów. Czy surowsze kary przełożą się na zmniejszenie liczby wypadków? Jaka jest mentalność polskich kierowców? O tym porozmawialiśmy z Filipem Gregą – socjologiem bezpieczeństwa ruchu drogowego, instruktorem nauki i techniki jazdy oraz egzaminatorem prawa jazdy.

Nasz rozmówca stwierdził jasno – sytuacja na naszych drogach jest bardzo zła. – Jutro zginą cztery osoby i pojutrze zginą cztery osoby. Niestety tak to w Polsce wygląda. Każdego dnia giną ludzie na polskich drogach. Przyczyn tego jest bardzo dużo i są one zróżnicowane, trudno je wszystkie wymienić. Jedną z kluczowych elementów jest jednak mentalność – stwierdził Grega.

To właśnie wspomniana mentalność jest zdaniem socjologa kluczem do kłopotów. – W Polsce mamy pewien kult obchodzenia prawa. Pozwalamy sobie bardzo często przymykać oko na obowiązujące prawo w zakresie również ruchu drogowego. Zaczynamy od byle jakiego parkowania, niechętnego włączenia kierunkowskazów, potem gdzieś ignorujemy niektóre znaki drogowe, później większość, przekraczamy prędkość i kończy się tragedią. Czy jest ktoś, kto może z czystym sumieniem powiedzieć, że nigdy nie złamał jakiegoś przepisu ruchu drogowego? – powiedział Grega. – Czasami jesteśmy „przeznakowani, ale niestety jak Polacy dostaną palec, to wezmą całą rękę. Gdzie można by jechać bezpiecznie 90 kilometrów na godzinę, drogowcy stawiają „70”, bo kierowcy i tak będą jechać 90 albo więcej – dodał.

Zdaniem socjologa nadchodzące zmiany w prawie są krokiem w dobrą stronę. – Zmiana, która jest zaproponowana w ustawie o kierujących pojazdami, jest z nami kilkanaście lat. Problem w tym, że nie obowiązuje. Z konferencji prasowej, która się odbyła kilka dni temu, dowiedzieliśmy się, że prawdopodobnie wreszcie ruszy okres próbny. Ruszą obowiązkowe szkolenia z zagrożeń w ruchu drogowym dla młodych kierowców, świeżo po odebraniu uprawnień. Zostałyonetak zaprogramowane, aby w części teoretycznej omówić podstawowe zagadnienia, a w części praktycznej pokazać, jak łatwo przekroczyć prędkość, jak fizyka działa na pojazd. Celem jest wręcz wystraszenie kierowców, żebardzo łatwo popełnić błąd, który będzie miał tragiczneskutki – stwierdził rozmówca.

Cała rozmowa do wysłuchania niżej, pozostałe zamieszczamy: TUTAJ

Rozmowa Dnia z Filipem Gregą. Rozmawiała Agnieszka Marszał

Region

Smartfony lepiej wyrugować z szkół czy w nich zostawić Dyskusja nauczycieli

Smartfony lepiej wyrugować z szkół czy w nich zostawić? Dyskusja nauczycieli

2025-04-25, 13:38
Ostatnie pożegnanie Papieża Franciszka. Specjalny program w Polskim Radiu PiK

Ostatnie pożegnanie Papieża Franciszka. Specjalny program w Polskim Radiu PiK

2025-04-25, 13:30
Pijalnia przy Muzeum Wodociągów już otwarta. Do wyboru aż cztery rodzaje wody

Pijalnia przy Muzeum Wodociągów już otwarta. Do wyboru aż cztery rodzaje wody

2025-04-25, 13:02
Zamaskowana jaskinia hazardu w Brodnicy zlikwidowana przez KAS

Zamaskowana jaskinia hazardu w Brodnicy zlikwidowana przez KAS

2025-04-25, 10:59

Ponad 3,5 kilograma amfetaminy w mieszkaniu 27-latka z Dobrzynia nad Wisłą

2025-04-25, 10:31
Rozmowa Dnia: Jak zwiększyć bezpieczeństwo na drogach naszego regionu

„Rozmowa Dnia": Jak zwiększyć bezpieczeństwo na drogach naszego regionu?

2025-04-25, 08:59
W przyszłości będą kierować gminą lub miastem Uczniowie wykazali się wiedzą o samorządzie

W przyszłości będą kierować gminą lub miastem? Uczniowie wykazali się wiedzą o samorządzie

2025-04-25, 07:57
Cel: zniechęcić uczniów do używek. Konkurs Bydgoszcz zdrowa, wolna od nałogów [wyniki]

Cel: zniechęcić uczniów do używek. Konkurs „Bydgoszcz zdrowa, wolna od nałogów” [wyniki]

2025-04-24, 21:48
Bezinteresownie pomagają potrzebującym. Wolontariusze z Włocławka uhonorowani

Bezinteresownie pomagają potrzebującym. Wolontariusze z Włocławka uhonorowani

2025-04-24, 21:27
Rozbudowa szpitala we Włocławku wznowiona. Nowy budynek będzie głównym

Rozbudowa szpitala we Włocławku wznowiona. Nowy budynek będzie głównym

2025-04-24, 21:02
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę