Pelargonie z Inowrocławia mogą przezimować w domach mieszkańców. Kwiaty czekają na odbiór

2024-11-06, 11:51  Marcin Glapiak/Redakcja
Pelargonie z Inowrocławia chcą przezimować w domach mieszkańców. Kwiaty czekają na odbiór. Zdjęcie ilustracyjne/fot. Pixabay

Pelargonie z Inowrocławia chcą przezimować w domach mieszkańców. Kwiaty czekają na odbiór. Zdjęcie ilustracyjne/fot. Pixabay

Dobra wiadomość dla miłośników kwiatów z Inowrocławia. Jest okazja, by u siebie w domu zaopiekować się miejskimi roślinami, przygotować im, swego rodzaju zimowisko. Akcja nazywa się: „Przygarnij miejską pelargonię".

- Zwracamy się do mieszkańców, którym leży na sercu los roślin wieloletnich, aktualnie zabieranym z ulic przed nadejściem zimy - mówi Daria Knasiak, rzecznik prasowy inoworcławskiego ratusza. - Chodzi o ich przechowanie u siebie do wiosny. Kwiaty, w tym pelargonie, można odebrać z siedziby IGKIM przy ul Toruńskiej 165, w dniach 7 i 8 listopada, w godzinach od 8:00 do 14:00.

Ratusz podpowiada, w jaki sposób zaopiekować się roślinami, by były w dobrej kondycji na wiosnę:

  • Przytnij pędy do 15-20 cm, wyrzuć żółte liście i przekwitłe kwiaty. Najdłuższe korzonki skróć.
  • Sadź roślinki w odstępach minimum 15 cm, a ziemię wybierz z najwyższej półki.
  • Pelargonie ustaw w jasnym, chłodnym miejscu – piwnica, garaż czy klatka schodowa będą idealne! Temperatura? 5-10 stopni C, a krótki spadek poniżej zera? Żaden problem!
  • Podlewaj rzadko. Ziemia może się przesuszyć, ale pilnuj, żeby łodygi nie umarły.
  • W połowie stycznia podkręć temperaturę o 3-4 stopnie. Czas na intensywniejsze podlewanie! A jak dorzucisz nawóz, roślinki oszaleją z radości!
  • W marcu nowe pędy powinny już rosnąć! Przytnij ich końcówki, a pelargonie będą gęstsze i bardziej ukwiecone.
  • Około 15 maja, po ostatnich nocnych przymrozkach, wystaw je na świeżym powietrzu. Ciesz się i podziwiaj swoje pelargonie.

Mówi Daria Knasiak

Inowrocław

Region

Zabawa w deszczu, ale z uśmiechem. Piknik mieszkańców domów dziecka i placówek opiekuńczych [zdjęcia]

Zabawa w deszczu, ale z uśmiechem. Piknik mieszkańców domów dziecka i placówek opiekuńczych [zdjęcia]

2025-09-06, 13:40
Bydgoszcz odkłada węgiel w kąt. Uruchomiono piec oparty o agregaty gazowe

Bydgoszcz odkłada węgiel w kąt. Uruchomiono piec oparty o agregaty gazowe

2025-09-05, 20:43
Zasłużeni działacze z regionu odebrali odznaczenia. 45. rocznica powstania Solidarności

Zasłużeni działacze z regionu odebrali odznaczenia. 45. rocznica powstania „Solidarności”

2025-09-05, 19:51
Ten kto błyszczy na drodze, ten wygrywa Policyjny konkurs dla uczniów [zdjęcia, wideo]

Ten kto „błyszczy" na drodze, ten wygrywa! Policyjny konkurs dla uczniów [zdjęcia, wideo]

2025-09-05, 19:27
Policja szuka świadków potrącenia w Chełmnie. 56-letni kierowca staranował pięć osób

Policja szuka świadków potrącenia w Chełmnie. 56-letni kierowca staranował pięć osób

2025-09-05, 18:32
Pożar w mieszkaniu na dziewiątym piętrze w Toruniu. Ewakuowano prawie 70 osób

Pożar w mieszkaniu na dziewiątym piętrze w Toruniu. Ewakuowano prawie 70 osób

2025-09-05, 18:19
W Ustce zaprezentowano Pakt dla Bezpieczeństwa Polski. Via Pomerania wśród inwestycji strategicznych

W Ustce zaprezentowano „Pakt dla Bezpieczeństwa Polski”. Via Pomerania wśród inwestycji strategicznych

2025-09-05, 17:44
Służby zlikwidowały laboratorium narkotykowe koło Świecia. Zatrzymały Polaka i dwóch Meksykanów [wideo]

Służby zlikwidowały laboratorium narkotykowe koło Świecia. Zatrzymały Polaka i dwóch Meksykanów [wideo]

2025-09-05, 16:00
Praca nie daje odpocząć w wolnym dniu. W czasie spaceru policjant zatrzymał przestępcę

Praca nie daje odpocząć w wolnym dniu. W czasie spaceru policjant zatrzymał przestępcę

2025-09-05, 14:30
Zderzenie i dachowanie w Paterku pod Nakłem. 18-latek nie zapanował nad autem

Zderzenie i dachowanie w Paterku pod Nakłem. 18-latek nie zapanował nad autem

2025-09-05, 14:23
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę