Pelargonie z Inowrocławia mogą przezimować w domach mieszkańców. Kwiaty czekają na odbiór

2024-11-06, 11:51  Marcin Glapiak/Redakcja
Pelargonie z Inowrocławia chcą przezimować w domach mieszkańców. Kwiaty czekają na odbiór. Zdjęcie ilustracyjne/fot. Pixabay

Pelargonie z Inowrocławia chcą przezimować w domach mieszkańców. Kwiaty czekają na odbiór. Zdjęcie ilustracyjne/fot. Pixabay

Dobra wiadomość dla miłośników kwiatów z Inowrocławia. Jest okazja, by u siebie w domu zaopiekować się miejskimi roślinami, przygotować im, swego rodzaju zimowisko. Akcja nazywa się: „Przygarnij miejską pelargonię".

- Zwracamy się do mieszkańców, którym leży na sercu los roślin wieloletnich, aktualnie zabieranym z ulic przed nadejściem zimy - mówi Daria Knasiak, rzecznik prasowy inoworcławskiego ratusza. - Chodzi o ich przechowanie u siebie do wiosny. Kwiaty, w tym pelargonie, można odebrać z siedziby IGKIM przy ul Toruńskiej 165, w dniach 7 i 8 listopada, w godzinach od 8:00 do 14:00.

Ratusz podpowiada, w jaki sposób zaopiekować się roślinami, by były w dobrej kondycji na wiosnę:

  • Przytnij pędy do 15-20 cm, wyrzuć żółte liście i przekwitłe kwiaty. Najdłuższe korzonki skróć.
  • Sadź roślinki w odstępach minimum 15 cm, a ziemię wybierz z najwyższej półki.
  • Pelargonie ustaw w jasnym, chłodnym miejscu – piwnica, garaż czy klatka schodowa będą idealne! Temperatura? 5-10 stopni C, a krótki spadek poniżej zera? Żaden problem!
  • Podlewaj rzadko. Ziemia może się przesuszyć, ale pilnuj, żeby łodygi nie umarły.
  • W połowie stycznia podkręć temperaturę o 3-4 stopnie. Czas na intensywniejsze podlewanie! A jak dorzucisz nawóz, roślinki oszaleją z radości!
  • W marcu nowe pędy powinny już rosnąć! Przytnij ich końcówki, a pelargonie będą gęstsze i bardziej ukwiecone.
  • Około 15 maja, po ostatnich nocnych przymrozkach, wystaw je na świeżym powietrzu. Ciesz się i podziwiaj swoje pelargonie.

Mówi Daria Knasiak

Inowrocław

Region

Apele nie docierają Brzegi rzek są zaśmiecone, można włączyć się w sprzątanie

Apele nie docierają! Brzegi rzek są zaśmiecone, można włączyć się w sprzątanie

2025-09-07, 13:47
Motoparolotnie, fajerwerki i dźwięki skrzypiec. Festiwal Wiatru nad stokiem narciarskim w Unisławiu [wideo]

Motoparolotnie, fajerwerki i dźwięki skrzypiec. Festiwal Wiatru nad stokiem narciarskim w Unisławiu [wideo]

2025-09-07, 12:27
Rodzina i policja poszukują 53-latka ze Żnina. Wyszedł z domu w sobotę wieczorem i nie wrócił

Rodzina i policja poszukują 53-latka ze Żnina. Wyszedł z domu w sobotę wieczorem i nie wrócił

2025-09-07, 10:58
W Białych Błotach dobrze się żyje i dobrze się biesiaduje. Byliśmy na święcie gminy [zdjęcia]

W Białych Błotach dobrze się żyje i dobrze się biesiaduje. Byliśmy na święcie gminy [zdjęcia]

2025-09-06, 20:20
Śliwce deszcz nie przeszkadza - kociołki pełne powideł. Strzelce Dolne czekają na gości [wideo]

Śliwce deszcz nie przeszkadza - kociołki pełne powideł. Strzelce Dolne czekają na gości [wideo]

2025-09-06, 19:10
Wspięła się na słup i spadła. Policjanci przekazali 22-latkę w ręce ratowników

Wspięła się na słup i spadła. Policjanci przekazali 22-latkę w ręce ratowników

2025-09-06, 18:39
Średniowieczne zwyczaje, praca medycyna, zabawy w Brześciu Kujawskim [zdjęcia, wideo]

Średniowieczne zwyczaje, praca medycyna, zabawy w Brześciu Kujawskim [zdjęcia, wideo]

2025-09-06, 18:00
Zdrowie, ekologia i zabawa. W Toruniu zorganizowano piknik, pt. Łączymy pokolenia [zdjęcia]

Zdrowie, ekologia i zabawa. W Toruniu zorganizowano piknik, pt. „Łączymy pokolenia" [zdjęcia]

2025-09-06, 16:50
Ekonabiał, kiełbasy i przetwory na jarmarku w Toruniu. Zawsze w pierwszą sobotę miesiąca [zdjęcia]

Ekonabiał, kiełbasy i przetwory na jarmarku w Toruniu. Zawsze w pierwszą sobotę miesiąca [zdjęcia]

2025-09-06, 15:25
Brytyjczycy o nas piszą. We wsi Konotop powstaje najwyższy w Europie pomnik Matki Boskiej

Brytyjczycy o nas piszą. We wsi Konotop powstaje najwyższy w Europie pomnik Matki Boskiej

2025-09-06, 13:51
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę