Muzeum ze Szwecji interesuje się „wampirką" z Pnia, ale Zosia ma zostać na stałe w Bydgoszczy

2024-11-05, 15:02  Tatiana Adonis/Redakcja
Wszystko wskazuje na to, że popiersie młodej kobiety z XVII wieku, której szczątki odkryto we wsi koło Dąbrowy Chełmińskiej, trafi na stałe do miasta nad Brdą/fot. nadesłane

Wszystko wskazuje na to, że popiersie młodej kobiety z XVII wieku, której szczątki odkryto we wsi koło Dąbrowy Chełmińskiej, trafi na stałe do miasta nad Brdą/fot. nadesłane

Wampirka z Pnia coraz bliżej Bydgoszczy. Wszystko wskazuje na to, że popiersie młodej kobiety z XVII wieku, której szczątki odkryto we wsi koło Dąbrowy Chełmińskiej, trafi na stałe do miasta nad Brdą. Rozmowy w tej sprawie trwają.

- Prowadziliśmy je z przedstawicielami Muzeum Okręgowego - mówi Magdalena Zagrodzka, prezeska Toruńskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego „Ewolucja", które czuwa nad projektem badań w Pniu. - Byliśmy w muzeum, rozmawialiśmy z panią dyrektor, z panem wójtem gminy Dąbrowa Chełmińska, bo chcieliśmy, żeby to wszystko było ładnie powiązane - mówi Magdalena Zagrodzka. - Zosia, jakby nie było, została znaleziona w Pniu, a wieś Pień należy do sołectwa Bydgoszcz, więc wydaje się, że odpowiedni kierunek to jest właśnie Bydgoszcz.

Zainteresowanie kobietą pochowaną z kłódką na dużym palcu lewej stopy i sierpem na szyi wykazało także muzeum w Szwecji.
- Czy to ze względu na to, że jest duże prawdopodobieństwo, ze Zosia była Szwedką? - zastanawia się Zagrodzka.

A być może dlatego, że wizerunek Zosi przywrócił światowej sławy szwedzki rzeźbiarz, archeolog Oskar Nilsson. To on stworzył jej popiersie i dał jej twarz, którą, jak wiele na to wskazuje, wkrótce na stałe będzie można oglądać w Bydgoszczy.

- Zależy nam bardzo, by Zosia znalazła się w Bydgoszczy, w jakimś ważnym i ciekawym miejscu, ale równocześnie, żeby powstał historyczny szlak Zosi, którego jednym z punktów będzie także stanowisko w Pniu.
Magdalena Zagrodzka dodaje, że do końca listopada powinna się wyjaśnić, gdzie ostatecznie stałe miejsce znajdzie „wampirka" z Pnia.

Przypomnijmy: na XVII-wieczny grób młodej kobiety natrafili w sierpniu 2022 roku archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Tydzień temu oficjalnie ujawniono jej wizerunek.

Relacja Tatiany Adonis

Region

Ciężarówka wpadła do rowu. Koniec utrudnień dla kierowców na krajowej dziesiątce

Ciężarówka wpadła do rowu. Koniec utrudnień dla kierowców na krajowej „dziesiątce"

2025-02-08, 15:50
Szpitale z regionu ze wsparciem Ministerstwa Obrony Narodowej. Podpisano deklarację

Szpitale z regionu ze wsparciem Ministerstwa Obrony Narodowej. Podpisano deklarację

2025-02-08, 10:56
Miejsca siedzące są, ale co dalej Awarie biletomatów w bydgoskiej komunikacji

Miejsca siedzące są, ale co dalej? Awarie biletomatów w bydgoskiej komunikacji

2025-02-08, 09:34
Można wynieść nie tylko książki, ale i meble. Biblioteka w Bydgoszczy sprzedaje używany sprzęt

Można wynieść nie tylko książki, ale… i meble. Biblioteka w Bydgoszczy sprzedaje używany sprzęt

2025-02-08, 07:52
Ciąg dalszy sprawy obiadów w inowrocławskich szkołach. Ratusz zerwał umowę z firmą

Ciąg dalszy sprawy obiadów w inowrocławskich szkołach. Ratusz zerwał umowę z firmą

2025-02-07, 21:19
Radni z Metropolii Toruńskiej łączą siły. Jest deklaracja współpracy i wola wymiany inicjatyw

Radni z Metropolii Toruńskiej łączą siły. Jest deklaracja współpracy i wola wymiany inicjatyw

2025-02-07, 20:48
Dożywotni zakaz prowadzenia to za mało. Nietrzeźwy 64-letni kierowca zatrzymany przez policję

Dożywotni zakaz prowadzenia to za mało. Nietrzeźwy 64-letni kierowca zatrzymany przez policję

2025-02-07, 18:56
Rolnicy żądali wolności. Został zamordowany za Ojczyznę. 41. rocznica śmierci Piotra Bartoszcze [zdjęcia]

„Rolnicy żądali wolności. Został zamordowany za Ojczyznę”. 41. rocznica śmierci Piotra Bartoszcze [zdjęcia]

2025-02-07, 18:03
Policjanci z Torunia zatrzymali 60-latka. Mieszkanie pełne lewych papierosów i butelek [zdjęcia]

Policjanci z Torunia zatrzymali 60-latka. Mieszkanie pełne „lewych papierosów” i butelek [zdjęcia]

2025-02-07, 17:15
Na wózku można zjeżdżać na nartach Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu znów jedzie w góry

Na wózku można zjeżdżać na nartach! Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu znów jedzie w góry

2025-02-07, 16:20
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę