Kujawsko-pomorscy strażacy wypompowują wodę i uszczelniają wały na południu kraju [Rozmowa Dnia]

2024-09-19, 09:06  Redakcja
Komendant wojewódzki PSP, starszy brygadier Rafał Świechowicz/fot. Radosław Łączkowski

Komendant wojewódzki PSP, starszy brygadier Rafał Świechowicz/fot. Radosław Łączkowski

Jedni wracają, drudzy wyjeżdżają - strażacy z Kujaw i Pomorza pomagają na terenach dotkniętych przez powódź. O szczegóły pytaliśmy gościa „Rozmowy Dnia", a był nim komendant wojewódzki PSP, starszy brygadier Rafał Świechowicz.

Maciej Wilkowski: Ilu naszych strażaków pojechało na południe kraju?
St bryg. Rafał Świechowicz: 41 strażaków, 11 pojazdów. W sobotę wieczorem mieliśmy dyspozycję wyjazdu, w niedzielę rano zebraliśmy się wszyscy we Włocławku i strażacy wyjechali kolumną do Sieradza, gdzie zorganizowano punkt koncentracji sił i środków, i od tego momentu rozpoczęły się ich działanie.

Wiem, że następuje zmiana. Ci, którzy pojechali w niedzielę, teraz wracają. Zostaną zastąpieni przez kolejnych strażaków z naszego województwa.
Tak dokładnie jest - dzisiaj o godzinie 8:00 nastąpiła odprawa we Włocławku i ta grupa, 41 strażaków, która pracuje teraz na południu Polskich, zostanie zamieniona świeżymi siłami.
Skąd są ci strażacy? Czy to jest jakaś specjalna grupa stacjonująca w danym miejscu, czy też może jest to zorganizowane inaczej?
To jest właśnie siła naszej struktury, naszego systemu ratowniczo-gaśniczego. W każdym województwie funkcjonuje centralny obwód operacyjny, w którym są wskazane osoby, siły wyznaczone właśnie do działania w tego typu zdarzeniach. My wiedzieliśmy, kogo mamy wysłać, gdy tylko przyszła tylko dyspozycja. Widzieliśmy, z jakich powiatów mają jechać strażacy, a są to strażacy z różnych jednostek z około 10 powiatów. Oni od razu wiedzieli, że będą skierowali to tych działań. Wszystko jest wcześniej przygotowane.

Wspomniał pan, że pojechali ze sprzętem. Jaki sprzęt ze sobą zabrali? Pojechali na Opolszczyznę. Co konkretnie będą tam robili?
Pojechały trzy plutony, trzy sekcje: dwie sekcje zajmują się pompowaniem wody - strażacy mają do dyspozycji pompy wysokiej wydajności oraz pompy szlamowe. I trzeci pluton, czyli taka grupa wsparcia, to jest 21 osób. Oni wykonują pracę na wałach powodziowych: monitorują wały, naprawiają je, podwyższają (...).

Cała rozmowa dostępna niżej, pozostałe są zamieszczone: TUTAJ

„Rozmowa Dnia" - st. bryg. Rafał Świechowicz

Region

Byli w ministerstwie w sprawie toru kolarskiego w Grudziądzu. Jest obietnica

Byli w ministerstwie w sprawie toru kolarskiego w Grudziądzu. Jest obietnica

2025-03-06, 11:19
Czujka dymu pod każdą strzechą. Strażacy ochotnicy pomogą ją zamontować

„Czujka dymu pod każdą strzechą”. Strażacy ochotnicy pomogą ją zamontować

2025-03-06, 09:55
W Bydgoszczy pojawią się kolejne miejsca, w których zapłacimy za parkowanie O tym w Rozmowie Dnia

W Bydgoszczy pojawią się kolejne miejsca, w których zapłacimy za parkowanie? O tym w „Rozmowie Dnia”

2025-03-06, 09:08
Dostawali pieniądze z programu Aktywny rodzic, w lutym była przerwa. Dlaczego

Dostawali pieniądze z programu „Aktywny rodzic”, w lutym była przerwa. Dlaczego?

2025-03-06, 08:49
Mają świetne wyniki w nauce czy sporcie. Uczniowie z regionu ze stypendiami MEN

Mają świetne wyniki w nauce czy sporcie. Uczniowie z regionu ze stypendiami MEN

2025-03-05, 21:38
Grzegorz Braun o aborcji: Jeśli można zabijać nienarodzonych, to nikt już nie jest bezpieczny

Grzegorz Braun o aborcji: Jeśli można zabijać nienarodzonych, to nikt już nie jest bezpieczny

2025-03-05, 20:34
Sześć mln zł z KPO dla inowrocławskiego szpitala. Interna przejdzie remont

Sześć mln zł z KPO dla inowrocławskiego szpitala. „Interna” przejdzie remont

2025-03-05, 19:44
Bydgoszcz jest marginalizowana Wojewoda odpowiada Stowarzyszeniu Metropolia Bydgoska

Bydgoszcz jest marginalizowana? Wojewoda odpowiada Stowarzyszeniu Metropolia Bydgoska

2025-03-05, 19:02
Martwe koty znalezione na działkach w Wieńcu-Zalesiu. Prawdopodobnie je otruto

Martwe koty znalezione na działkach w Wieńcu-Zalesiu. Prawdopodobnie je otruto

2025-03-05, 16:37
Zderzenie osobówek na dziesiątce w Emilianowie. Dwie osoby trafiły do szpitali

Zderzenie osobówek na „dziesiątce” w Emilianowie. Dwie osoby trafiły do szpitali

2025-03-05, 16:00
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę