Lipy się poddają, a palmy czują się jak u siebie. Jarosław Mikietyński o starciu roślin z klimatem

2024-09-14, 11:31  Damian Klich/Redakcja
Jarosław Mikietyński przy figowcu/fot. Damian Klich

Jarosław Mikietyński przy figowcu/fot. Damian Klich

Ocieplenie klimatu sprawia, że niektóre z rodzimych gatunków roślin radzą sobie w Polsce coraz gorzej. W przyszłości część z nich może być wręcz zagrożona wyginięciem. O tych zmianach mówi Jarosław Mikietyński z Ogrodu Botanicznego Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Bydgoszczy.

- Wystarczy zaobserwować, co dzieje się z lipami - wskazuje Jarosław Mikietyński. - Brak wody, wysoka temperatura. Liście zaczynają żółknąć, drzewo próbuje je zrzucać, a jest to efekt bronienia się rośliny. Liście kasztanowców przypalone. To już nawet nie tylko szrotówek (kasztanowcowiaczek - gatunek owada żerującego na kasztanowcach - przyp. red.), ale po prostu przypalenie przez słońce. W słońcu mamy bardzo wysokie temperatury, powyżej 40, a nawet do 50 stopni. Jak wiemy, niektóre rodzaje białek ścinają się w temperaturze 40 stopni. Rośliny czują się zagrożone. Nasze rodzime gatunki wymrą, ponieważ temperatury są zbyt wysokie, brakuje wody. Gatunki inwazyjne wchodzą na te tereny, z których inne rośliny znikają - tłumaczy ekspert.

Coraz lepiej aklimatyzują się u nas rośliny spoza naszego klimatu. - Katalpa, inaczej surmia, to roślina ciepłolubna. Daje sobie u nas radę. A czy bardziej egzotyczne rośliny sobie poradzą? Myślę, że jeszcze trochę czasu musimy poczekać, żeby była taka możliwość. Co prawda gdzieś już są uprawy arbuzów, melonów. W naszym ogrodzie rośnie figa karyjska, która świetnie sobie radzi. Podobnie bananowiec różowy - słyszałem, że jest już jest uprawiany w ogródkach. Pojawiają się w sprzedaży oliwki europejskie. Można je kupić hipermarketach.

Mikietyński wskazuje, że hodowane są też różnego rodzaju palmy, które wytrzymują temperaturę do minus 20 stopni Celsjusza, a nawet - przy czasowym i stopniowym spadku temperatury - do minus 30 stopni. Musimy jednak pamiętać, że urządzenie tropikalnego ogrodu zależy też od nasłonecznienia, osłonięcia od wiatru zachodniego i tego, czy ochronimy rośliny przed wiosennym przymrozkiem.

O roślinach na antenie Polskiego Radia PiK rozmawiamy każdej soboty, od godz. 12:15 w audycji „Raz na zielono".
Tym razem nasi eksperci opowiedzą o wrześniowym ogrodzie.
Wrzesień to dobry czas na sadzenie nowych roślin i przesadzanie tych, które już rosną w ogrodzie. Czy warto odkazić glebę, na przykład po ogórkach, które zaatakował mączniak rzekomy? Czy jeszcze jest czas na wysianie poplonu? O tym opowiemy w audycji „Raz na zielono”. Nasi eksperci podczas audycji będą odpowiadać także na pytania Słuchaczy. Zaprasza Ireneusz Sanger.

Relacja Damiana Klicha

Bydgoszcz

Region

Załoga Anwilu doszła do porozumienia z zarządem fabryki. Racjonalny kompromis

Załoga Anwilu doszła do porozumienia z zarządem fabryki. „Racjonalny kompromis”

2025-03-06, 20:15
Wycinka drzew na cmentarzu ewangelickim pod Toruniem. Uszkodzone zostały pomniki [zdjęcia]

Wycinka drzew na cmentarzu ewangelickim pod Toruniem. Uszkodzone zostały pomniki [zdjęcia]

2025-03-06, 19:42
Śmiertelny wypadek na DK nr 91 pod Aleksandrowem Kujawskim. Nie żyje motocyklista

Śmiertelny wypadek na DK nr 91 pod Aleksandrowem Kujawskim. Nie żyje motocyklista

2025-03-06, 18:02
Kto zawinił w aferze GetBack Prezes NIK zapowiedział wyniki kontroli

Kto zawinił w aferze GetBack? Prezes NIK zapowiedział wyniki kontroli

2025-03-06, 17:17
Awaria i rdzawy dym z komina Anwilu. Zakład uruchomił alarm i po chwili usunął usterkę

Awaria i rdzawy dym z komina Anwilu. Zakład uruchomił alarm i po chwili usunął usterkę

2025-03-06, 16:28
Będzie rekrutacja do szkoły na toruńskim Jarze. Radni dali zielone światło

Będzie rekrutacja do szkoły na toruńskim Jarze. Radni dali „zielone światło”

2025-03-06, 14:47
Pan Andrzej był głosem Starówki. Charakterystyczni torunianie na nowym muralu

Pan Andrzej był głosem Starówki. Charakterystyczni torunianie na nowym muralu

2025-03-06, 13:48
Jechał slalomem, był pod wpływem narkotyków. Jazdę udaremnili mu świadkowie

Jechał slalomem, był pod wpływem narkotyków. Jazdę udaremnili mu świadkowie

2025-03-06, 12:53
Byli w ministerstwie w sprawie toru kolarskiego w Grudziądzu. Jest obietnica

Byli w ministerstwie w sprawie toru kolarskiego w Grudziądzu. Jest obietnica

2025-03-06, 11:19
Czujka dymu pod każdą strzechą. Strażacy ochotnicy pomogą ją zamontować

„Czujka dymu pod każdą strzechą”. Strażacy ochotnicy pomogą ją zamontować

2025-03-06, 09:55
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę