Lipy się poddają, a palmy czują się jak u siebie. Jarosław Mikietyński o starciu roślin z klimatem

2024-09-14, 11:31  Damian Klich/Redakcja
Jarosław Mikietyński przy figowcu/fot. Damian Klich

Jarosław Mikietyński przy figowcu/fot. Damian Klich

Ocieplenie klimatu sprawia, że niektóre z rodzimych gatunków roślin radzą sobie w Polsce coraz gorzej. W przyszłości część z nich może być wręcz zagrożona wyginięciem. O tych zmianach mówi Jarosław Mikietyński z Ogrodu Botanicznego Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Bydgoszczy.

- Wystarczy zaobserwować, co dzieje się z lipami - wskazuje Jarosław Mikietyński. - Brak wody, wysoka temperatura. Liście zaczynają żółknąć, drzewo próbuje je zrzucać, a jest to efekt bronienia się rośliny. Liście kasztanowców przypalone. To już nawet nie tylko szrotówek (kasztanowcowiaczek - gatunek owada żerującego na kasztanowcach - przyp. red.), ale po prostu przypalenie przez słońce. W słońcu mamy bardzo wysokie temperatury, powyżej 40, a nawet do 50 stopni. Jak wiemy, niektóre rodzaje białek ścinają się w temperaturze 40 stopni. Rośliny czują się zagrożone. Nasze rodzime gatunki wymrą, ponieważ temperatury są zbyt wysokie, brakuje wody. Gatunki inwazyjne wchodzą na te tereny, z których inne rośliny znikają - tłumaczy ekspert.

Coraz lepiej aklimatyzują się u nas rośliny spoza naszego klimatu. - Katalpa, inaczej surmia, to roślina ciepłolubna. Daje sobie u nas radę. A czy bardziej egzotyczne rośliny sobie poradzą? Myślę, że jeszcze trochę czasu musimy poczekać, żeby była taka możliwość. Co prawda gdzieś już są uprawy arbuzów, melonów. W naszym ogrodzie rośnie figa karyjska, która świetnie sobie radzi. Podobnie bananowiec różowy - słyszałem, że jest już jest uprawiany w ogródkach. Pojawiają się w sprzedaży oliwki europejskie. Można je kupić hipermarketach.

Mikietyński wskazuje, że hodowane są też różnego rodzaju palmy, które wytrzymują temperaturę do minus 20 stopni Celsjusza, a nawet - przy czasowym i stopniowym spadku temperatury - do minus 30 stopni. Musimy jednak pamiętać, że urządzenie tropikalnego ogrodu zależy też od nasłonecznienia, osłonięcia od wiatru zachodniego i tego, czy ochronimy rośliny przed wiosennym przymrozkiem.

O roślinach na antenie Polskiego Radia PiK rozmawiamy każdej soboty, od godz. 12:15 w audycji „Raz na zielono".
Tym razem nasi eksperci opowiedzą o wrześniowym ogrodzie.
Wrzesień to dobry czas na sadzenie nowych roślin i przesadzanie tych, które już rosną w ogrodzie. Czy warto odkazić glebę, na przykład po ogórkach, które zaatakował mączniak rzekomy? Czy jeszcze jest czas na wysianie poplonu? O tym opowiemy w audycji „Raz na zielono”. Nasi eksperci podczas audycji będą odpowiadać także na pytania Słuchaczy. Zaprasza Ireneusz Sanger.

Relacja Damiana Klicha

Bydgoszcz

Region

Cała Polska idzie do wojska Płk dr Robert Reczkowski gościem Rozmowy Dnia

Cała Polska idzie do wojska? Płk dr Robert Reczkowski gościem „Rozmowy Dnia"

2025-03-11, 09:05
W młodości takich zajęć nie mieli. Seniorzy mogą się rozwijać z TKKF Toruń

W młodości takich zajęć nie mieli. Seniorzy mogą się rozwijać z TKKF Toruń

2025-03-11, 08:38
Ten kurs przyda się i w pracy, i w domu. PCK nauczy, jak opiekować się m.in. seniorem

Ten kurs przyda się i w pracy, i w domu. PCK nauczy, jak opiekować się m.in. seniorem

2025-03-11, 07:58
Wynajmowane, a prawie jak własne. BTBS - y prowadzą nabór lokatorów

Wynajmowane, a prawie jak własne. BTBS - y prowadzą nabór lokatorów

2025-03-11, 07:00
Napadli z nożem na bydgoskiego społecznika. Wkrótce sądowy finał tej sprawy

Napadli z nożem na bydgoskiego społecznika. Wkrótce sądowy finał tej sprawy

2025-03-10, 23:20
Centrum Onkologii w Bydgoszczy ocenione wysoko, ale bez pieniędzy z KPO [oświadczenie]

Centrum Onkologii w Bydgoszczy ocenione wysoko, ale bez pieniędzy z KPO [oświadczenie]

2025-03-10, 20:37
Straż Graniczna znów w powiecie inowrocławskim. Kolumbijczycy bez papierów na fermie drobiu

Straż Graniczna znów w powiecie inowrocławskim. Kolumbijczycy bez papierów na fermie drobiu

2025-03-10, 19:34
W tym tygodniu badania są za darmo Byle tylko nie stanąć oko w oko z jaskrą

W tym tygodniu badania są za darmo! Byle tylko nie stanąć oko w oko z jaskrą

2025-03-10, 19:09
Pierwsze jajko w gnieździe toruńskich sokołów. Podglądajcie [zdjęcia  link do transmisji]

Pierwsze jajko w gnieździe toruńskich sokołów. Podglądajcie! [zdjęcia + link do transmisji]

2025-03-10, 18:00
Politycy PiS z regionu jadą w teren. Będą spotkania otwarte promujące kandydata tej partii

Politycy PiS z regionu jadą w teren. Będą spotkania otwarte promujące kandydata tej partii

2025-03-10, 17:01
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę