Rzecznik JFTC: Bydgoszcz nazywana jest polską stolicą NATO [Rozmowa dnia]

2024-03-12, 08:58  Maciej Wilkowski/Redakcja
Rzecznik bydgoskiego Centrum Szkolenia Sił Połączonych - komandor porucznik Piotr Adamczak (z prawej) i dziennikarz PR PiK Maciej Wilkowski/fot. Michał Zaręba

Rzecznik bydgoskiego Centrum Szkolenia Sił Połączonych - komandor porucznik Piotr Adamczak (z prawej) i dziennikarz PR PiK Maciej Wilkowski/fot. Michał Zaręba

- Prestiż i pieniądze - to zdaniem komandora porucznika Piotra Adamczaka daje naszemu regionowi obecność Polski w NATO. Rzecznik bydgoskiego Centrum JFTC był gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK.

We wtorek (12 marca) mija 25 lat od dnia, w którym nasz kraj stał się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. - Pierwszą NATO-wską jednostką, która została utworzona na terenie Polski i nie tylko, bo w całej Europie Środkowo-Wschodniej, była ta, która powstała w Bydgoszczy – opowiada komandor porucznik Piotr Adamczak. - Centrum Szkolenia Sił Połączonych istnieje od 20 lat i stanowiło podwaliny dla innych jednostek, które zostały utworzone w Bydgoszczy – potem powstał jeszcze Trzeci Batalion Łączności NATO, Centrum Eksperckie Policji Wojskowej NATO, Jednostka Integracyjna NATO - wymienia. - Jest tu naprawdę skupisko jednostek, dlatego Bydgoszcz jest nazywana polską stolicą NATO.

Co to daje Bydgoszczy? - Przede wszystkim prestiż – podkreśla rzecznik. - Rozpoznawalność na świecie, bo już teraz ludzie, którzy przyjeżdżają do nas na ćwiczenia - przede wszystkim w środowisku NATO-wskim - doskonale wiedzą, gdzie leży Bydgoszcz i czego można oczekiwać od tego miasta. Nie należy też zapominać o kwestii finansowej. Co roku w naszej jednostce szkoli się kilka tysięcy żołnierzy i to jest profit dla miasta, bo korzystają oni z bazy hotelowej, kawiarni, restauracji. Zostawiają w mieście pieniądze. (…)

Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) w Bydgoszczy, działające w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego, w ciągu 20 lat istnienia przeszkoliło kilkadziesiąt tysięcy dowódców, oficerów sztabów i doradców. Obecnie dowódcą Centrum jest gen. dyw. Norbert Wagner z Niemiec, a zastępcą dowódcy - szefem sztabu gen. bryg. Petr Svoboda z Czech.

Cała „Rozmowa dnia” - poniżej

INNE ROZMOWY DNIA

Na Państwa pytania i uwagi czekamy pod mailowym adresem: rozmowadnia@radiopik.pl

PR PiK - Rozmowa dnia - Piotr Adamczak

Bydgoszcz

Region

Był tak pijany, że nie wiedział czy samochód przed nim stoi, czy jedzie. Po wypadku pod Bydgoszczą

Był tak pijany, że nie wiedział czy samochód przed nim stoi, czy jedzie. Po wypadku pod Bydgoszczą

2024-12-03, 14:03
Dachowanie samochodu osobowego w Ślesinie Koniec utrudnień na krajowej dziesiątce

Dachowanie samochodu osobowego w Ślesinie! Koniec utrudnień na krajowej „dziesiątce"

2024-12-03, 13:45
Firmy prezentują się na pięciu wydziałach UMK. Trwa Mikołajkowy Jarmark Praktyk i Pracy

Firmy prezentują się na pięciu wydziałach UMK. Trwa Mikołajkowy Jarmark Praktyk i Pracy

2024-12-03, 12:00
Grudziądz szykuje się do Wigilii dla Seniora. Trwają telefoniczne zapisy

Grudziądz szykuje się do Wigilii dla Seniora. Trwają telefoniczne zapisy

2024-12-03, 09:47
Jak się żyje w Polsce z niepełnosprawnością Coraz lepiej, ale problemów nie brakuje [Rozmowa Dnia]

Jak się żyje w Polsce z niepełnosprawnością? „Coraz lepiej, ale problemów nie brakuje” [Rozmowa Dnia]

2024-12-03, 09:04
Śmierć na stanowisku pracy to wcale nie rzadkość. Na czele listy zawały i udary

Śmierć na stanowisku pracy to wcale nie rzadkość. Na czele listy zawały i udary

2024-12-03, 07:58
Sprawca wypadku na trasie Stryszek - Bydgoszcz był pijany. Zderzyły się tam trzy auta [zdjęcia]

Sprawca wypadku na trasie Stryszek - Bydgoszcz był pijany. Zderzyły się tam trzy auta [zdjęcia]

2024-12-02, 21:02
Co było przyczyną uszkodzenia mostu Bernardyńskiego w Bydgoszczy Drogowcy już wiedzą

Co było przyczyną uszkodzenia mostu Bernardyńskiego w Bydgoszczy? Drogowcy już wiedzą

2024-12-02, 20:58
Wstęgi przecięte, oby jeździło się bezpiecznie Na tę drogę mieszkańcy czekali od 2012 roku [zdjęcia]

Wstęgi przecięte, oby jeździło się bezpiecznie! Na tę drogę mieszkańcy czekali od 2012 roku [zdjęcia]

2024-12-02, 20:30
Oczy otwarte na potrzeby innych. Ośrodek im. Braillea w Bydgoszczy podsumował kampanię

Oczy otwarte na potrzeby innych. Ośrodek im. Braille'a w Bydgoszczy podsumował kampanię

2024-12-02, 19:26
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę