„Celem była gehenna Polaków”. W Toruniu uczczono rocznicę pierwszej wywózki na Sybir [zdjęcia]

2024-02-09, 13:39  Michał Zaręba/Redakcja
Uroczystość pod pomnikiem na terenie VI Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu/fot. Michał Zaręba

Uroczystość pod pomnikiem na terenie VI Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu/fot. Michał Zaręba

Torunianie oddali hołd sybirakom. W 84. rocznicę pierwszej wywózki Polaków na Sybir przedstawiciele władz miasta, szkoły i Związku Sybiraków złożyli kwiaty przed pomnikiem przy VI Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu.

– Jako czteroletni to niewiele pamiętam [z wywózki – przyp. red.], ale sam pobyt tak – mówi sybirak Stanisław Dubiel. – Wracając, miałem już lat 11, ojciec pracował wtedy na kolei, wycinali tajgę, głodny człowiek był. No i w nocy – wszy, pluskwy – wspomina.

– Nawet Rosjanie nie wiedzieli, co jest celem. Po prostu gehenna Polaków – podkreśla Jan Myrcha, prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Toruniu. – Po prostu wywózka z kraju, przemieszanie ludności, zaludnienie Syberii. To się nigdy nie udało.

– Wojna jest czymś, co powinno zawsze być potępiane, co powinno być odbierane jako zło, które nigdy nie powinno się powtórzyć – zaznacza prezydent Michał Zaleski.

Pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir została przeprowadzona przez NKWD w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono wtedy około 140 tys. Polaków. Historycy szacują, że w sumie w czterech wywózkach na Syberię przetransportowano od 300 tysięcy do ponad miliona osób.

Relacja Michała Zaręby

Region

Wisła znika w oczach. Stan wód w Toruniu jest przerażająco niski. W stolicy dramat [wideo, zdjęcia]

Wisła znika w oczach. Stan wód w Toruniu jest przerażająco niski. W stolicy dramat [wideo, zdjęcia]

2024-09-09, 07:00
Chełmińskie Przedmieście oczkiem w głowie mieszkańców. Święto dzielnicy pełne wrażeń [zdjęcia]

Chełmińskie Przedmieście oczkiem w głowie mieszkańców. Święto dzielnicy pełne wrażeń [zdjęcia]

2024-09-08, 20:00
Oko w oko z hip-hopem. Muzyczne pojedynki przed bydgoską Barką Lemara [wideo, zdjęcia]

Oko w oko z hip-hopem. Muzyczne pojedynki przed bydgoską Barką Lemara [wideo, zdjęcia]

2024-09-08, 18:16
Ziemniaki w parowniku i na pizzy W Świeciu wszystko kręciło się wokół tego warzywa [zdjęcia]

Ziemniaki w parowniku i na pizzy! W Świeciu wszystko kręciło się wokół tego warzywa [zdjęcia]

2024-09-08, 17:59
Rolnicy wsiedli do nowych ciągników i pokazali co potrafią. Konkurs orki w Podgórzynie

Rolnicy wsiedli do nowych ciągników i pokazali co potrafią. Konkurs orki w Podgórzynie

2024-09-08, 15:18
Liczyły się wygląd i styl. Konkurs pojazdów konnych w Pałacu w Lubostroniu [wideo, zdjęcia]

Liczyły się wygląd i styl. Konkurs pojazdów konnych w Pałacu w Lubostroniu [wideo, zdjęcia]

2024-09-08, 13:27
Bydgoszcz gospodarzem Lotto Narodowego Dnia Tenisa. Warto zajrzeć na Polonię [zdjęcia]

Bydgoszcz gospodarzem Lotto Narodowego Dnia Tenisa. Warto zajrzeć na Polonię! [zdjęcia]

2024-09-08, 10:38
Wystawa pojazdów i moda z okresu PRL. Tak świętowali mieszkańcy gminy Białe Błota

Wystawa pojazdów i moda z okresu PRL. Tak świętowali mieszkańcy gminy Białe Błota

2024-09-08, 10:30
Z kolorowej włóczki powstają cudeńka Miłośnicy robótek na Drutozlocie w Toruniu [zdjęcia]

Z kolorowej włóczki powstają cudeńka! Miłośnicy robótek na „Drutozlocie” w Toruniu [zdjęcia]

2024-09-08, 08:00
Z Nowej Wsi Wielkiej do Chrośny i z powrotem. Na rowery wsiedli nie tylko mieszkańcy regionu

Z Nowej Wsi Wielkiej do Chrośny i z powrotem. Na rowery wsiedli nie tylko mieszkańcy regionu

2024-09-07, 20:48
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę