Zmarł Krzysztof Żabiński, szef Urzędu Rady Ministrów w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego

2024-02-01, 09:15  Polska Agencja Prasowa
Nie żyje Krzysztof Żabiński/fot. Pixabay

Nie żyje Krzysztof Żabiński/fot. Pixabay

Był dawnym działaczem „Solidarności”, ministrem-szefem Urzędu Rady Ministrów w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego i wiceministrem spraw wewnętrznych w rządzie Hanny Suchockiej. – Nie żyje Krzysztof Żabiński – poinformował opozycjonista, były wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński.

Żabiński urodził się w 1953 roku w Toruniu. Był inżynierem elektronikiem. Po studiach na Politechnice Poznańskiej rozpoczął w 1976 roku pracę w Zakładowym Ośrodku Informatyki Toruńskiej Przędzalni Czesankowej „Merinotex”. W 1980 roku wstąpił do Solidarności, po wprowadzeniu stanu wojennego działał w podziemiu. Był internowany w Strzebielinku od 2 kwietnia do 9 grudnia 1982 roku. Pod koniec lat 80. przewodniczył Radzie Pracowniczej w „Merinoteksie”.

W 1989 roku Żabiński i Wyrowiński z powodzeniem kandydowali do Sejmu z ramienia Komitetu Obywatelskiego. – Praktycznie całą intensywną i niezapomnianą kampanię wyborczą odbywaliśmy razem. Był to niesamowity czas, w którym z dnia na dzień, ze spotkania na spotkanie, z wiecu na wiec rosła w nas nadzieja na zwycięstwo. Nadzieja, która ziściła się 4 czerwca 1989 roku. Nieoczekiwany debiut w Sejmie (jeszcze) Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, który rychło przekształcił się w Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. Mieszkaliśmy w jednym pokoju, jak w akademiku. Nie było jeszcze obecnych luksusów - napisał na Facebooku Wyrowiński.

Były poseł, senator i wicemarszałek Senatu przyznał, że później rozeszli się politycznie – Żabiński podążył za Lechem Wałęsą, a on za Tadeuszem Mazowieckim. – Krzysztof zacumował w Kongresie Liberalno-Demokratycznym, ja w Unii Demokratycznej. Różnice polityczne nie ochłodziły naszych stosunków i nie osłabiły naszej przyjaźni, która zrodziła się w trakcie kampanii wyborczej - podkreślił Wyrowiński.

Żabiński sprawował mandat poselski w Sejmie X i I kadencji. W 1991 roku był ministrem-szefem Urzędu Rady Ministrów w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego, a w latach 1992-1993 – wiceministrem spraw wewnętrznych w rządzie Hanny Suchockiej. W 1996 roku zrezygnował działalności politycznej i zajął się pracą w biznesie.

Region

220 tys. zł za obraz Fałata, 120 tys. za rzeźbę z Wenecji. Po licytacjach na Balu Marszałka [zdjęcia]

220 tys. zł za obraz Fałata, 120 tys. za rzeźbę z Wenecji. Po licytacjach na Balu Marszałka [zdjęcia]

2025-01-19, 16:28
Pociąg z Lublina do Bydgoszczy miał awarię, a kobieta zaczęła rodzić. Pomogli strażacy

Pociąg z Lublina do Bydgoszczy miał awarię, a kobieta zaczęła rodzić. Pomogli strażacy

2025-01-19, 11:48
Ciężarówka przewróciła się na drogę na S5 w Rogowie. Kierowca trafił do szpitala

Ciężarówka przewróciła się na drogę na S5 w Rogowie. Kierowca trafił do szpitala

2025-01-19, 07:37
Na otwarcie dudziarze i polonez na 200 par. Marszałkowski Bal Dobroczynny [zdjęcia, wideo]

Na otwarcie dudziarze i polonez na 200 par. Marszałkowski Bal Dobroczynny [zdjęcia, wideo]

2025-01-18, 21:03
W dziewięciu miastach Polski wiosłowali dla WOŚP. Rekord pobiła Bydgoszcz [wideo]

W dziewięciu miastach Polski wiosłowali dla WOŚP. Rekord pobiła Bydgoszcz [wideo]

2025-01-18, 19:48
Z flagami przeszli z Szubina do Wolwarku. Cel  upamiętnić powstańców styczniowych

Z flagami przeszli z Szubina do Wolwarku. Cel – upamiętnić powstańców styczniowych

2025-01-18, 16:34
Ziściły się marzenia sześciu pokoleń. 105 lat temu Toruń wrócił do odrodzonej Polski [wideo]

„Ziściły się marzenia sześciu pokoleń”. 105 lat temu Toruń wrócił do odrodzonej Polski [wideo]

2025-01-18, 13:52
Mierzyli się z historią Bydgoszczy, szyframi i pisaniem CV. Za nami 50. Harcerski Bieg Nocny

Mierzyli się z historią Bydgoszczy, szyframi i… pisaniem CV. Za nami 50. Harcerski Bieg Nocny

2025-01-18, 12:07
Lot balonem od marszałka Pierniki z ministrem Sikorskim Toruń szykuje się na WOŚP

Lot balonem od marszałka? Pierniki z ministrem Sikorskim? Toruń szykuje się na WOŚP

2025-01-18, 08:05
Z nosem w komórce na przejściu dla pieszych Temat nakręcił młodych filmowców [wideo, zdjęcia]

Z nosem w komórce na przejściu dla pieszych? Temat „nakręcił" młodych filmowców [wideo, zdjęcia]

2025-01-17, 20:41
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę