Politechnika Bydgoska po 9 miesiącach starań oficjalnie uruchomiła Wydział Medyczny [zdjęcia, wideo]

2023-12-01, 17:00  Tatiana Adonis/Redakcja
Politechnika Bydgoska oficjalnie uruchomiła Wydział Medyczny/fot. Tatiana Adonis

Politechnika Bydgoska oficjalnie uruchomiła Wydział Medyczny/fot. Tatiana Adonis

- To najpiękniejszy dzień w historii naszej uczelni - mówił podczas uroczystego otwarcie rektor Politechniki Bydgoskiej, prof. Marek Adamski. Wśród 23 pracowników Wydziału Medycznego jest m.in. neurochirurg prof. Marek Harat, psychiatra i psychoterapeuta prof. Aleksander Araszkiewicz, czy ginekolog i położnik prof. Marek Grabiec.

Strukturę nowego wydziału tworzą obecnie dwie katedry - Badań Podstawowych i Medycyny Klinicznej. Na wydziale zatrudnionych jest 23 nauczycieli akademickich, a dziekanem została prof. Małgorzata Tafil-Klawe. Kształcenie na kierunku lekarskim będzie prowadzone we współpracy z kilkunastoma placówkami medycznymi, w tym ośmioma szpitalami. A główną bazą ma być Szpital Miejski.

- Miałem wielką przyjemność i zaszczyt podpisać dzisiaj rano zarządzeniem powołujące Wydział Medyczny do życia - mówi rektor uczelni, prof. Marek Adamski. - Nie byłoby to możliwe, gdyby nie pomysł, determinacja, skuteczność, pomoc i ciężka praca.
- Przed nami wszystko - mówi prorektor do spraw rozwoju, profesor Szymon Różański.
- Przed nami nauka w sześcioletnim cyklu kształcenia. Zatrudnienia będą postępować, a w ślad za tym pójdzie cały proces inwestycyjny, czyli inwestycja w prosektorium: nowoczesne, wielostanowiskowe, w centrum symulacji medycznych. Miejmy nadzieję, że to wszystko będzie już miało miejsce w szpitalu politechnicznym przy ulicy Szpitalnej (...).

- Dla mnie jest to wielki zaszczyt i wielka przyjemność, że mogę uczestniczyć w organizacji tego nowego wydziału - mówi dziekan Wydziału Medycznego, prof. Małgorzata Tafil-Klawe.
- Jest to też wielkie wyzwanie. Przed nami konieczność stworzenia silnej, rzetelnej szkoły zawodowej kształcącej lekarzy.

Przygotowania do utworzenia wydziału medycznego Politechnika Bydgoska rozpoczęła w lutym tego roku. W sierpniu uczelnia złożyła wniosek do Ministerstwa Edukacji i Nauki. W październiku minister wydał zgodę na utworzenie kierunku lekarskiego. I dziś po 9 miesiącach starań politechnika oficjalnie uruchomiła Wydział Medyczny.

Więcej w relacji Tatiany Adonis.

Relacja Tatiany Adonis (Popołudnie z nami)

wideo: Tatiana Adonis

Region

Pogoda zepsuje świętowanie Synoptycy ponownie ostrzegają przed burzami w regionie

Pogoda zepsuje świętowanie? Synoptycy ponownie ostrzegają przed burzami w regionie

2024-06-01, 10:57
Nowi prorektorzy i dziekani Politechniki Bydgoskiej już zostali wybrani. Oto oni

Nowi prorektorzy i dziekani Politechniki Bydgoskiej już zostali wybrani. Oto oni

2024-06-01, 09:40
Najlepsze nosy w województwie Palnik i Ognik jadą na mistrzostwa kynologiczne [zdjęcia]

Najlepsze nosy w województwie! Palnik i Ognik jadą na mistrzostwa kynologiczne [zdjęcia]

2024-05-31, 21:12
Trudna rola opiekunów chorych leżących w domu. O tym na bydgoskiej konferencji

Trudna rola opiekunów chorych leżących w domu. O tym na bydgoskiej konferencji

2024-05-31, 20:40
Polub sąsiada swego 31 maja to dzień osób, które mieszkają najbliżej nas

Polub sąsiada swego! 31 maja to dzień osób, które mieszkają najbliżej nas

2024-05-31, 19:36
Torowisko na ul. Wojska Polskiego będzie zamknięte. W tym czasie powstanie przejście

Torowisko na ul. Wojska Polskiego będzie zamknięte. W tym czasie powstanie przejście

2024-05-31, 19:10
Nocne rozmowy o tzw. wstydliwych chorobach. Studencki Tramwaj zwany pożądaniem

Nocne rozmowy o tzw. wstydliwych chorobach. Studencki „Tramwaj zwany pożądaniem"

2024-05-31, 18:30
Budują relację z Bogiem i ze sobą. Młodzieżowy zlot Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan

Budują relację z Bogiem i ze sobą. Młodzieżowy zlot Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan

2024-05-31, 16:48
Gawkowski w Toruniu: Lewica chce stworzenia Europejskiego Programu Mieszkaniowego

Gawkowski w Toruniu: Lewica chce stworzenia Europejskiego Programu Mieszkaniowego

2024-05-31, 15:00
Prawie 2,5 kilograma narkotyków na bydgoskim Bocianowie. 52-latek trafił do aresztu

Prawie 2,5 kilograma narkotyków na bydgoskim Bocianowie. 52-latek trafił do aresztu

2024-05-31, 13:47
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę