Krzysztof Gawkowski potwierdza w PR PiK, że ma być wicepremierem [Rozmowa dnia]

2023-11-14, 09:45  Michał Jędryka/Redakcja
Krzysztof Gawkowski/fot. Paweł Supernak, PAP

Krzysztof Gawkowski/fot. Paweł Supernak, PAP

- Gdy powstanie rząd pod kierownictwem Donalda Tuska, mam w nim zostać wicepremierem – mówił poseł Krzysztof Gawkowski, który był gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK. Na razie ponownie został wybrany szefem klubu Lewicy w Parlamencie.

Michał Jędryka: Jak Pan ocenia wczorajszy dzień w Sejmie, a w szczególności wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy i nowego marszałka Sejmu Szymona Hołowni?
Krzysztof Gawkowski: To dobry dzień dla Polski - dlatego, że rozpoczyna się normalna zmiana. Prawo i Sprawiedliwość odchodzi do lamusa, a przychodzi władza, która będzie Polskę sprzątała i naprawiała. Tak też traktuję wystąpienie Szymona Hołowni, który powiedział wprost, że Sejm będzie przyjazny obywatelom, że prawo będzie konsultowane a nie narzucane. Jednocześnie też złożył jasną deklarację, że barierki sprzed Sejmu znikają, czyli wychodzimy z państwa, mającego charakter oprawczy, totalitarny, czy wskazujący, że obywatel ma być daleko od władzy.
To mi się podoba, ale jestem też zaniepokojony, a nawet trochę zniesmaczony tym, co powiedział prezydent Andrzej Duda, bo widać wyraźnie, że mówił do dzisiejszej opozycji, czyli do PO, Lewicy i Trzeciej Drogi, do Donalda Tuska, jako przyszłego premiera. Mówił, że czegoś nie zrobi, będzie władzy pilnował zupełnie nie dostrzegając, że nowa opozycja wybrała marszałka, na premiera desygnował Mateusza Morawieckiego. To jest czysta hipokryzja, za którą trzeba krytykować.

Prezydent jednak deklaruje współpracę z przyszłym rządem.
- Ja też deklaruję współpracę z panem, czy z naszymi słuchaczami. Współpraca jednak może wyglądać tak, że panu to deklaruję, a później robię co innego. Jak idziesz do pracy i umawiasz się, że będziesz dostawał określoną pensję, a później szef ci wypłaca połowę, to patrzysz na jego czyny, czy na słowa? Tak samo jest z prezydentem. Mówi, że będzie współpracował z nowym rządem, ale powołał stary. Czy to rozsądne i normalne?
Marszałkiem został wybrany pan Szymon Hołownia, ukształtowała się nowa większość, a prezydent mówi: „nie, Mateusz jest lepszy; poczekajmy trochę, bo może znajdzie się większość”. To jest chora sytuacja.

Będziecie jednak musieli szukać kompromisu z prezydentem, żeby państwo przez te półtora roku mogło normalnie funkcjonować.
- Ale właśnie pokazujemy, że szukamy kompromisu, bo chcieliśmy dogadać się z prezydentem, żeby został nominowany od razu Donald Tusk. Prezydent prosił, żeby była umowa koalicyjna - by jeszcze przed posiedzeniem Sejmu zorientować się, gdzie jest większość. Jak to zrobiliśmy, to i tak nominował Mateusza Morawieckiego. To pokazuje obraz dużej hipokryzji. (...)

Prawo i Sprawiedliwość też mogło odebrać jako hipokryzję to, że mówicie o demokracji, a oni nie mają swojego wicemarszałka?
- Mają miejsce na swojego wicemarszałka Sejmu i Senatu, ale ma to być osoba, która nie będzie łamała demokracji. Nie wyobrażam sobie, że mamy pracować w prezydium Sejmu z osobami, które łamały kręgosłup Konstytucji, nie szanowały regulaminu Sejmu, czy Senatu. (...)

Nieoficjalnie mówiło się, że Krzysztof Gawkowski ma być wicepremierem. Będzie tak?
- Taka jest wola koalicji, ale oczywiście też starałem się o tę funkcję. Jest to zapisane w umowie koalicyjnej, ale dzisiaj umowy koalicyjne nie mają jeszcze charakteru umów państwowych i to na razie zobowiązanie kolegów i koleżanek, którzy tworzą koalicję. Mam wrażenie, że jest krok do tego, żeby rząd się zawiązał. Lewica chciałaby uczestniczyć w tym rządzie, złożyła taką deklarację, podpisała umowę koalicyjną. Ja - dzięki woli wyborców z Bydgoszczy, Inowrocławia, też całego okręgu wyborczego, koleżanek i kolegów z partii, którzy wskazywali mnie do pełnienia tej funkcji, jestem jednym z elementów szerokiego porozumienia. (…)

INNE ROZMOWY DNIA

PR PiK - Rozmowa dnia - Krzysztof Gawkowski

Region

Miasto wypowiada umowę najmu, szefowa Fundacji im. Dąbrowskiego zapowiada jej likwidację

Miasto wypowiada umowę najmu, szefowa Fundacji im. Dąbrowskiego zapowiada jej likwidację

2024-07-04, 12:58
Podpalenie w Radańskiej kolo Osia. Spłonęły dwa samochody, policja szuka sprawcy

Podpalenie w Radańskiej kolo Osia. Spłonęły dwa samochody, policja szuka sprawcy

2024-07-04, 12:04
Wyprzedzał na przejściu w Przyłubiu. Zarejestrowała to kamera innego kierowcy [wideo]

Wyprzedzał na przejściu w Przyłubiu. Zarejestrowała to kamera innego kierowcy [wideo]

2024-07-04, 11:34
Na terenie byłej cukrowni ma powstać nowe osiedle. Będzie wizytówką Świecia

Na terenie byłej cukrowni ma powstać nowe osiedle. „Będzie wizytówką Świecia”

2024-07-04, 10:29
Wojciechowska: Do wychowania dziecka potrzebna jest cała wioska, chcemy być jej częścią [Rozmowa Dnia]

Wojciechowska: Do wychowania dziecka potrzebna jest cała wioska, chcemy być jej częścią [Rozmowa Dnia]

2024-07-04, 09:01
Odcinek ul. Grudziądzkiej w Toruniu przejdzie remont. Będą utrudnienia w ruchu

Odcinek ul. Grudziądzkiej w Toruniu przejdzie remont. Będą utrudnienia w ruchu

2024-07-04, 07:51
Kobieta zakrztusiła się gumą, przestała oddychać. Pomogli chełmińscy policjanci

Kobieta zakrztusiła się gumą, przestała oddychać. Pomogli chełmińscy policjanci

2024-07-03, 21:35
Biegną, żeby pomóc chorym dzieciom. Toruń na trasie Przegoń raka dla dzieciaka

Biegną, żeby pomóc chorym dzieciom. Toruń na trasie „Przegoń raka dla dzieciaka”

2024-07-03, 21:03
Zabytki a ciepłociąg do ECF Camerimage w Toruniu. Są zmiany w projekcie

Zabytki a ciepłociąg do ECF Camerimage w Toruniu. Są zmiany w projekcie

2024-07-03, 20:15
Łupy za łącznie 25 tysięcy złotych. Dwoje bydgoszczan okradało sklepy w regionie

Łupy za łącznie 25 tysięcy złotych. Dwoje bydgoszczan okradało sklepy w regionie

2024-07-03, 18:43
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę