Modernizacja kolei, bezpieczne przejście i troska o środowisko. To efekt rozmów w Nakle

2023-03-16, 20:30  Elżbieta Rupniewska/Redakcja
Podpisanie listu intencyjnego ma być symbolem nadchodzących inwestycji komunikacyjnych w Nakle nad Notecią/Fot. Elżbieta Rupniewska

Podpisanie listu intencyjnego ma być symbolem nadchodzących inwestycji komunikacyjnych w Nakle nad Notecią/Fot. Elżbieta Rupniewska

Podpisanie listu intencyjnego ma być symbolem nadchodzących inwestycji komunikacyjnych w Nakle nad Notecią/Fot. Elżbieta Rupniewska

Podpisanie listu intencyjnego ma być symbolem nadchodzących inwestycji komunikacyjnych w Nakle nad Notecią/Fot. Elżbieta Rupniewska

Podpisanie listu intencyjnego ma być symbolem nadchodzących inwestycji komunikacyjnych w Nakle nad Notecią/Fot. Elżbieta Rupniewska

Podpisanie listu intencyjnego ma być symbolem nadchodzących inwestycji komunikacyjnych w Nakle nad Notecią/Fot. Elżbieta Rupniewska

Podpisanie listu intencyjnego ma być symbolem nadchodzących inwestycji komunikacyjnych w Nakle nad Notecią/Fot. Elżbieta Rupniewska

Podpisanie listu intencyjnego ma być symbolem nadchodzących inwestycji komunikacyjnych w Nakle nad Notecią/Fot. Elżbieta Rupniewska

Bezkolizyjne dwupoziomowe skrzyżowanie z linią kolejową nr 18 Kutno – Piła oraz podziemne przejście dla pieszych zostaną wybudowane w Nakle nad Notecią.

List intencyjny dotyczący współpracy podpisali prezes spółki PKP Polskie Linie Kolejowe Ireneusz Merchel i burmistrz Nakła Sławomir Napierała.

- To bardzo potrzebna inwestycja, która poprawi bezpieczeństwo mieszkańców, ale też usprawni komunikację i poprawi jakość powietrza. Rozwój gospodarczy powoduje, że tory są coraz częściej zamknięte. Nawet te rogatki za nami, które widzimy. Powoduje to perturbacje dla kierowców, ponieważ tworzą się korki – powiedział włodarz Nakła.

Według Sławomira Napierały inwestycja może wpłynąć na jakość powietrza w mieście. – Dodatkowo spaliny z rur wydechowych szkodzą mieszkańcom. Także jest to wieloaspektowa sprawa. Również dla PKP jest to bardzo ważne, z punktu widzenia płynności ruchu kolejowego i zwiększenia prędkości na tych torach.

Podpisując list intencyjny, Miasto Nakło zobowiązuje się do przygotowania dokumentacji, która będzie potrzebna podczas aplikowania o środki unijne na realizację tej inwestycji. - Ich pozyskanie może być kwestią kilku lat – zaznaczył Sławomir Napierała.

Obecny na tym spotkaniu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk mówił o potrzebie dobrej współpracy samorządów z rządem:

– Nie zawsze samorząd odpowiada na nasze postulaty i apele. Z przykrością odniosę się do województwa kujawsko–pomorskiego, będąc na terenie kolejowym. Niestety marszałek nie zgłosił żadnego projektu do naszego programu Kolej Plus. Szkoda, bo w innych regionach kraju już rozpoczęły się przygotowania do realizacji połączeń, modernizacji i budowy linii kolejowych – zaznaczył minister infrastruktury.

Andrzej Adamczyk przyjechał do Nakła podpisać porozumienie ws. przejęcia przez jego resort Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej. Na obu spotkaniach obecni też byli: minister Łukasz Schreiber, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz posłowie Ziemi Bydgoskiej Ewa Kozanecka i Piotr Król.

Zalety planowanego rozwiązania wymieniał Sławomir Napierała, burmistrz Nakła

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk wspomniał, jak program Kolej Plus wygląda w regionie, ale też w pozostałych województwach

Region

Płetwonurkowie zeszli pod wodę w Opławcu. Już 54. raz czyścili dno Brdy ze śmieci [zdjęcia]

Płetwonurkowie zeszli pod wodę w Opławcu. Już 54. raz czyścili dno Brdy ze śmieci [zdjęcia]

2026-06-20, 19:55
Starszy człowiek znaleziony martwy na przystanku na Wyżynach. Czy to wina upału

Starszy człowiek znaleziony martwy na przystanku na Wyżynach. Czy to wina upału?

2026-06-20, 19:28
Uciekał quadem przed policją. 15-latek stanie przed sądem rodzinnym. Matka z mandatem [zdjęcia]

Uciekał quadem przed policją. 15-latek stanie przed sądem rodzinnym. Matka z mandatem [zdjęcia]

2026-06-20, 19:13
W Bożenkowie świata nie widzą poza Bożenami. Ta wielka miłość trwa już od 17 lat [zdjęcia]

W Bożenkowie świata nie widzą poza Bożenami. Ta wielka miłość trwa już od 17 lat [zdjęcia]

2026-06-20, 18:41
Bawią się nad wodą i stają na rzęsach, żeby pomóc dzieciom walczącym z chorobami [zdjęcia]

Bawią się nad wodą i stają na rzęsach, żeby pomóc dzieciom walczącym z chorobami [zdjęcia]

2026-06-20, 18:00
Święto pielęgniarek i położnych we Włocławku. Dwa wnioski: kompetencje rosną, kadry ubywa

Święto pielęgniarek i położnych we Włocławku. Dwa wnioski: kompetencje rosną, kadry ubywa

2026-06-20, 17:25
Siostry szensztackie z bydgoskich Piasków zapraszają na potrójny jubileusz

Siostry szensztackie z bydgoskich Piasków zapraszają na potrójny jubileusz

2026-06-20, 16:00
Przybywa pacjentów z niewydolnością serca. Lekarze rozmawiali w Bydgoszczy o tym, jak najlepiej ich leczyć

Przybywa pacjentów z niewydolnością serca. Lekarze rozmawiali w Bydgoszczy o tym, jak najlepiej ich leczyć

2026-06-20, 10:00
Tropikalny upał i burze z ulewami przez dwa dni. Wydano ostrzeżenia dla całej Polski

Tropikalny upał i burze z ulewami przez dwa dni. Wydano ostrzeżenia dla całej Polski

2026-06-20, 09:07
Mundur, praca i płaca sekretarz stanu w MSWiA mówił w Bydgoszczy o pilnych sprawach resortu

Mundur, praca i płaca; sekretarz stanu w MSWiA mówił w Bydgoszczy o pilnych sprawach resortu

2026-06-20, 08:30
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę