Modernizacja kolei, bezpieczne przejście i troska o środowisko. To efekt rozmów w Nakle

2023-03-16, 20:30  Elżbieta Rupniewska/Redakcja
Podpisanie listu intencyjnego ma być symbolem nadchodzących inwestycji komunikacyjnych w Nakle nad Notecią/Fot. Elżbieta Rupniewska

Podpisanie listu intencyjnego ma być symbolem nadchodzących inwestycji komunikacyjnych w Nakle nad Notecią/Fot. Elżbieta Rupniewska

Podpisanie listu intencyjnego ma być symbolem nadchodzących inwestycji komunikacyjnych w Nakle nad Notecią/Fot. Elżbieta Rupniewska

Podpisanie listu intencyjnego ma być symbolem nadchodzących inwestycji komunikacyjnych w Nakle nad Notecią/Fot. Elżbieta Rupniewska

Podpisanie listu intencyjnego ma być symbolem nadchodzących inwestycji komunikacyjnych w Nakle nad Notecią/Fot. Elżbieta Rupniewska

Podpisanie listu intencyjnego ma być symbolem nadchodzących inwestycji komunikacyjnych w Nakle nad Notecią/Fot. Elżbieta Rupniewska

Podpisanie listu intencyjnego ma być symbolem nadchodzących inwestycji komunikacyjnych w Nakle nad Notecią/Fot. Elżbieta Rupniewska

Podpisanie listu intencyjnego ma być symbolem nadchodzących inwestycji komunikacyjnych w Nakle nad Notecią/Fot. Elżbieta Rupniewska

Bezkolizyjne dwupoziomowe skrzyżowanie z linią kolejową nr 18 Kutno – Piła oraz podziemne przejście dla pieszych zostaną wybudowane w Nakle nad Notecią.

List intencyjny dotyczący współpracy podpisali prezes spółki PKP Polskie Linie Kolejowe Ireneusz Merchel i burmistrz Nakła Sławomir Napierała.

- To bardzo potrzebna inwestycja, która poprawi bezpieczeństwo mieszkańców, ale też usprawni komunikację i poprawi jakość powietrza. Rozwój gospodarczy powoduje, że tory są coraz częściej zamknięte. Nawet te rogatki za nami, które widzimy. Powoduje to perturbacje dla kierowców, ponieważ tworzą się korki – powiedział włodarz Nakła.

Według Sławomira Napierały inwestycja może wpłynąć na jakość powietrza w mieście. – Dodatkowo spaliny z rur wydechowych szkodzą mieszkańcom. Także jest to wieloaspektowa sprawa. Również dla PKP jest to bardzo ważne, z punktu widzenia płynności ruchu kolejowego i zwiększenia prędkości na tych torach.

Podpisując list intencyjny, Miasto Nakło zobowiązuje się do przygotowania dokumentacji, która będzie potrzebna podczas aplikowania o środki unijne na realizację tej inwestycji. - Ich pozyskanie może być kwestią kilku lat – zaznaczył Sławomir Napierała.

Obecny na tym spotkaniu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk mówił o potrzebie dobrej współpracy samorządów z rządem:

– Nie zawsze samorząd odpowiada na nasze postulaty i apele. Z przykrością odniosę się do województwa kujawsko–pomorskiego, będąc na terenie kolejowym. Niestety marszałek nie zgłosił żadnego projektu do naszego programu Kolej Plus. Szkoda, bo w innych regionach kraju już rozpoczęły się przygotowania do realizacji połączeń, modernizacji i budowy linii kolejowych – zaznaczył minister infrastruktury.

Andrzej Adamczyk przyjechał do Nakła podpisać porozumienie ws. przejęcia przez jego resort Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej. Na obu spotkaniach obecni też byli: minister Łukasz Schreiber, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz posłowie Ziemi Bydgoskiej Ewa Kozanecka i Piotr Król.

Zalety planowanego rozwiązania wymieniał Sławomir Napierała, burmistrz Nakła

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk wspomniał, jak program Kolej Plus wygląda w regionie, ale też w pozostałych województwach

Region

Karambol na drodze krajowej nr 25. Zderzyły się cztery osobówki i ciężarówka [zdjęcia, aktualizacja]

Karambol na drodze krajowej nr 25. Zderzyły się cztery osobówki i ciężarówka [zdjęcia, aktualizacja]

2026-05-26, 08:17
Macierzyństwo bez retuszu, makijażu i poprawności. O tym rozmawiały mamy dzieci ze szczególnymi potrzebami

Macierzyństwo bez retuszu, makijażu i poprawności. O tym rozmawiały mamy dzieci ze szczególnymi potrzebami

2026-05-26, 08:11
Wysokie bezrobocie w okolicach Włocławka. Co na to wpływa [Temat Tygodnia]

Wysokie bezrobocie w okolicach Włocławka. Co na to wpływa? [Temat Tygodnia]

2026-05-26, 07:13
Motocyklista w szpitalu po zderzeniu z osobówką w Bydgoszczy na ul. Toruńskiej

Motocyklista w szpitalu po zderzeniu z osobówką w Bydgoszczy na ul. Toruńskiej

2026-05-25, 21:35
Sprawdziła swój stan trzeźwości na komisariacie, wyszły ponad dwa promile. Za chwilę odjechała autem

Sprawdziła swój stan trzeźwości na komisariacie, wyszły ponad dwa promile. Za chwilę odjechała autem

2026-05-25, 20:29
Na piętrze planują drogi, pod ziemią można się ukryć. Tak wygląda baza w Choceniu [zdjęcia]

Na piętrze planują drogi, pod ziemią można się ukryć. Tak wygląda baza w Choceniu [zdjęcia]

2026-05-25, 19:32
Rośnie liczba zgłaszanych naruszeń danych osobowych. Rocznie ponad 20 tysięcy zgłoszeń

Rośnie liczba zgłaszanych naruszeń danych osobowych. Rocznie ponad 20 tysięcy zgłoszeń

2026-05-25, 18:44
Komunikacyjne lata świetlne. Kolejowa rewolucja na trasie Maksymilianowo-Wierzchucin

Komunikacyjne lata świetlne. Kolejowa rewolucja na trasie Maksymilianowo-Wierzchucin

2026-05-25, 17:39
Jest wotum zaufania i absolutorium dla zarządu województwa. Obrady sejmiku województwa w Toruniu

Jest wotum zaufania i absolutorium dla zarządu województwa. Obrady sejmiku województwa w Toruniu

2026-05-25, 17:14
Zginął, ratując drugiego człowieka. Sierżant Piotr Dulkiewicz patronem ronda w Toruniu

Zginął, ratując drugiego człowieka. Sierżant Piotr Dulkiewicz patronem ronda w Toruniu

2026-05-25, 16:12
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę