Modernizacja kolei, bezpieczne przejście i troska o środowisko. To efekt rozmów w Nakle

2023-03-16, 20:30  Elżbieta Rupniewska/Redakcja
Podpisanie listu intencyjnego ma być symbolem nadchodzących inwestycji komunikacyjnych w Nakle nad Notecią/Fot. Elżbieta Rupniewska

Podpisanie listu intencyjnego ma być symbolem nadchodzących inwestycji komunikacyjnych w Nakle nad Notecią/Fot. Elżbieta Rupniewska

Podpisanie listu intencyjnego ma być symbolem nadchodzących inwestycji komunikacyjnych w Nakle nad Notecią/Fot. Elżbieta Rupniewska

Podpisanie listu intencyjnego ma być symbolem nadchodzących inwestycji komunikacyjnych w Nakle nad Notecią/Fot. Elżbieta Rupniewska

Podpisanie listu intencyjnego ma być symbolem nadchodzących inwestycji komunikacyjnych w Nakle nad Notecią/Fot. Elżbieta Rupniewska

Podpisanie listu intencyjnego ma być symbolem nadchodzących inwestycji komunikacyjnych w Nakle nad Notecią/Fot. Elżbieta Rupniewska

Podpisanie listu intencyjnego ma być symbolem nadchodzących inwestycji komunikacyjnych w Nakle nad Notecią/Fot. Elżbieta Rupniewska

Podpisanie listu intencyjnego ma być symbolem nadchodzących inwestycji komunikacyjnych w Nakle nad Notecią/Fot. Elżbieta Rupniewska

Bezkolizyjne dwupoziomowe skrzyżowanie z linią kolejową nr 18 Kutno – Piła oraz podziemne przejście dla pieszych zostaną wybudowane w Nakle nad Notecią.

List intencyjny dotyczący współpracy podpisali prezes spółki PKP Polskie Linie Kolejowe Ireneusz Merchel i burmistrz Nakła Sławomir Napierała.

- To bardzo potrzebna inwestycja, która poprawi bezpieczeństwo mieszkańców, ale też usprawni komunikację i poprawi jakość powietrza. Rozwój gospodarczy powoduje, że tory są coraz częściej zamknięte. Nawet te rogatki za nami, które widzimy. Powoduje to perturbacje dla kierowców, ponieważ tworzą się korki – powiedział włodarz Nakła.

Według Sławomira Napierały inwestycja może wpłynąć na jakość powietrza w mieście. – Dodatkowo spaliny z rur wydechowych szkodzą mieszkańcom. Także jest to wieloaspektowa sprawa. Również dla PKP jest to bardzo ważne, z punktu widzenia płynności ruchu kolejowego i zwiększenia prędkości na tych torach.

Podpisując list intencyjny, Miasto Nakło zobowiązuje się do przygotowania dokumentacji, która będzie potrzebna podczas aplikowania o środki unijne na realizację tej inwestycji. - Ich pozyskanie może być kwestią kilku lat – zaznaczył Sławomir Napierała.

Obecny na tym spotkaniu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk mówił o potrzebie dobrej współpracy samorządów z rządem:

– Nie zawsze samorząd odpowiada na nasze postulaty i apele. Z przykrością odniosę się do województwa kujawsko–pomorskiego, będąc na terenie kolejowym. Niestety marszałek nie zgłosił żadnego projektu do naszego programu Kolej Plus. Szkoda, bo w innych regionach kraju już rozpoczęły się przygotowania do realizacji połączeń, modernizacji i budowy linii kolejowych – zaznaczył minister infrastruktury.

Andrzej Adamczyk przyjechał do Nakła podpisać porozumienie ws. przejęcia przez jego resort Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej. Na obu spotkaniach obecni też byli: minister Łukasz Schreiber, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz posłowie Ziemi Bydgoskiej Ewa Kozanecka i Piotr Król.

Zalety planowanego rozwiązania wymieniał Sławomir Napierała, burmistrz Nakła

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk wspomniał, jak program Kolej Plus wygląda w regionie, ale też w pozostałych województwach

Region

Śmiertelnie potrącił 72-latka w Prądocinie. Był pod wpływem narkotyków

Śmiertelnie potrącił 72-latka w Prądocinie. Był pod wpływem narkotyków!

2026-06-24, 09:58
Lawina skarg na pracodawców. Powinniśmy skontrolować nawet 151 tysięcy firm [Rozmowa Dnia]

Lawina skarg na pracodawców. „Powinniśmy skontrolować nawet 151 tysięcy firm” [„Rozmowa Dnia”]

2026-06-24, 08:49
NIE dla nęcenia, noktowizorów i komercyjnych polowań. Zwierzoluby zbierają podpisy

„NIE" dla nęcenia, noktowizorów i komercyjnych polowań. „Zwierzoluby" zbierają podpisy

2026-06-24, 07:55
Podkom. Krzysztof Świerczyński z Wąbrzeźna w finale konkursu Policjant, który mi pomógł

Podkom. Krzysztof Świerczyński z Wąbrzeźna w finale konkursu „Policjant, który mi pomógł"

2026-06-23, 20:50
Kłęby dymu nad Golubiem-Dobrzyniem. Wielki pożar na terenie prywatnej posesji [zdjęcia]

Kłęby dymu nad Golubiem-Dobrzyniem. Wielki pożar na terenie prywatnej posesji [zdjęcia]

2026-06-23, 20:00
Barcelona upamiętni romską poetkę Papuszę. Przez lata była związana z Inowrocławiem

Barcelona upamiętni romską poetkę Papuszę. Przez lata była związana z Inowrocławiem

2026-06-23, 20:00
Na drodze S10 zapalił się samochód. Droga w kierunku Bydgoszczy była zablokowana [aktualizacja]

Na drodze S10 zapalił się samochód. Droga w kierunku Bydgoszczy była zablokowana [aktualizacja]

2026-06-23, 19:40
Wiedza, adresy, porady i profilaktyka: po to powstał Narodowy Portal Onkologiczny

Wiedza, adresy, porady i profilaktyka: po to powstał Narodowy Portal Onkologiczny

2026-06-23, 19:13
Polskie Radio PiK zawita do Wąbrzeźna. Kolejny przystanek akcji Lato w rytmie PiK-a

Polskie Radio PiK zawita do Wąbrzeźna. Kolejny przystanek akcji „Lato w rytmie PiK-a”

2026-06-23, 18:22
Wakacyjna Liga superbohaterów w bydgoskiej szkole. Uczyli się, jak bezpiecznie spędzić wakacje

Wakacyjna „Liga superbohaterów” w bydgoskiej szkole. Uczyli się, jak bezpiecznie spędzić wakacje

2026-06-23, 17:40
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę