Niedziela, 04 grudnia 2022 r.   Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Plichta
2022-11-21, 15:24 Tatiana Adonis/Redakcja

Trzymiesięczny chłopiec zostawiony w „Oknie życia” u bydgoskich sióstr klarysek

Trzymiesięczny chłopiec zostawiony w „Oknie życia" u bydgoskich sióstr klarysek!/archiwum
Trzymiesięczny chłopiec zostawiony w „Oknie życia" u bydgoskich sióstr klarysek!/archiwum
Jak ustaliło Polskie Radio PiK, dziecko trafiło do przyklasztornego „okna” przy ul. Gdańskiej 56 w poniedziałek po południu. Chłopczyk ma trzy miesiące. Jest już po badaniach.
Faktycznie, dziecko zostało przekazane do zaopiekowania się za pośrednictwem Okna życia mówi ks. Wojciech Przybyła, dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej. Zostało już zabezpieczone pod względem medycznym, a w najbliższych dniach rozpoczną się także działania prawne. Na początek pogotowie przekazuje dziecko do szpitala, powiadamiamy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, i przy udziale naszego ośrodka adopcyjnego, rozpoczynają się stosowne procedury. Jest ustanawiany opiekun prawny i zaczyna się nowy etap życia tego dziecka.

Pozostawienie dziecka w oknie życia uruchamia sygnał alarmowy, powiadamiający dyżurujące siostry Klaryski. Dziecko zostaje przewiezione na Oddział Neonatologiczny, gdzie przechodzi badania. Do sprawy włącza się później sąd rodzinny: tworzy się akt urodzenia, dziecku nadawana jest tożsamość. Ostatnim krokiem jest ustalenie opiekuna prawnego dziecka, po którym rozpoczyna się procedura adopcyjna.

Oknem opiekują się siostry klaryski. Powstało w 2009 roku z inicjatywy Caritas Diecezji Bydgoskiej, która prowadzi dwa takie „okna”. Oprócz tego przy Gdańskiej, kolejne funkcjonuje przy rodzinnym domu dziecka przy ul. Łowickiej w Bydgoszczy.

Dwa lata temu przy ul. Gdańskiej 56 w Bydgoszczy opiekunowie pozostawili dwuletnie dziecko. Łącznie, przez ponad 10 lat funkcjonowania tego miejsca, przyniesiono tam czworo dzieci.Okno życia jest to to specjalnie przygotowane miejsce, w którym matka może anonimowo zostawić dziecko, mając pewność, że zostanie mu zapewniona opieka i bezpieczeństwo. Okno wyposażone jest w system grzewczy i alarm, który powiadamia zakonnicę, a ta odpowiednie służby. To umożliwia rozpoczęcie procedury adopcyjnej.

Procedura zabezpieczenia medyczno-prawnego noworodka pozostawionego w Oknie Życia w Bydgoszczy, przy ul. Gdańskiej 56 (Klasztor Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji), wygląda następująco:
  • Pozostawienie noworodka w Oknie Życia powoduje natychmiastowe, automatyczne włączenie sygnału alarmowego, powiadamiającego dyżurujące siostry. Zadaniem sióstr opiekujących się Oknem Życia jest zabezpieczenie noworodka w pomieszczeniu sąsiadującym z Oknem, zapewnienie komfortu cieplnego dziecku do przyjazdu karetki pogotowia.
  • Siostry powiadamiają Pogotowie Ratunkowe w celu zabezpieczenia medycznego noworodka. Siostry powiadamiają także Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy Caritas w Bydgoszczy o noworodku pozostawionym w Oknie Życia.
  • Pogotowie Ratunkowe zapewnia przewiezienie noworodka karetką pogotowia do Szpitala im. E. Warmińskiego w Bydgoszczy na Oddział Neonatologiczny.
  • Oddział Neonatologiczny przeprowadza rutynowe badania, badania specjalistyczne w celu zebrania wywiadu medycznego o stanie zdrowia noworodka.
  • Zadaniem Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego Caritas w Bydgoszczy jest zawiadomienie Sądu Rodzinnego w Bydgoszczy o noworodku znalezionym w Oknie Życia, przewiezionym do szpitala, zabezpieczonym medycznie.
  • Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy Caritas w Bydgoszczy występuje do Sądu Rejonowego (Wydział Rodzinny i Nieletnich w Bydgoszczy) o wydanie postanowienia w sprawie zarządzeń opiekuńczych dotyczących dziecka, nadanie dziecku tożsamości.
  • Następuje rozpoczęcie procedury adopcyjnej.
Mówi ks. Wojciech Przybyła, dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej

Wiadomości lokalne

2022-12-04, godz. 21:00 Akcja „Ciepło serca w słoiku". Sprawdźcie, gdzie można przynosić dary! Bydgoszczanie po raz kolejny mogą pomóc bezdomnym i dzieciom z domów dziecka. Trwa akcja „Ciepło serca w słoiku'. Jej organizatorzy chcą przygotować paczki… » więcej 2022-12-04, godz. 20:14 Jadą z pomocą na Ukrainę, zbierają dary. „Ludzie tam stracili wszystko!” [wideo] Fundacja Polska z Bydgoszczy przygotowuje kolejny konwój na Ukrainę. - Jedziemy tam, gdzie najbardziej Rosjanie atakują. Ludzie żyją tam w dramatycznych warunkach… » więcej 2022-12-04, godz. 19:02 Za walkę o wolną Polskę trafiały do więzień. Izba pamięci w Fordonie [wideo] Mroczny klimat celi, w której w czasach stalinowskich więziono działaczki ruchów niepodległościowych można poczuć w Izbie Pamięci otwartej w niedzielę… » więcej 2022-12-04, godz. 18:32 Palisz w domu węglem albo drewnem? Odwiedzą cię społeczni ekodoradcy Ekodoradcy będą docierać do osób potrzebujących wsparcia w wymianie ogrzewania w Toruniu. To jedno z założeń antysmogowego projektu „Społeczni ekod… » więcej 2022-12-04, godz. 17:28 Uczyli się udzielać pomocy na polu walki. Terytorialsi wyszkolili 400 ratowników Ostatnią tegoroczną edycję kursu Combat Lifesaver - Ratownika Pola Walki realizowało w minionym tygodniu Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu… » więcej 2022-12-04, godz. 12:13 Marznące opady, na drogach zrobi się bardzo ślisko! Meteorolodzy ostrzegają Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed marznącymi opadami, powodującymi gołoledź w północnej części województwa. » więcej 2022-12-04, godz. 10:42 Płonął dom w podbydgoskim Borównie. Z pożarem walczyło siedem zastępów Kilka minut po godzinie 2.00 w nocy z soboty na niedzielę, straż pożarna odebrała zgłoszenie o pożarze domu jednorodzinnego w podbydgoskim Borównie. Mieszkająca… » więcej 2022-12-03, godz. 22:00 Kilka tysięcy wiernych uczestniczyło w obchodach 31-lecia Radia Maryja - Radio Maryja od 31 lat niesie otuchę, wsparcie, umacniając w ludzkich sercach miłość i wiarę - napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji 31. rocznicy… » więcej 2022-12-03, godz. 21:35 Kajko i Kokosz przejęli zamek krzyżacki w Toruniu! Dla chętnych Szkoła Latania Zjazd tyrolką, interaktywne instalacje, wystawa komiksu - od soboty w Toruniu na ruinach zamku krzyżackiego rządzą Kajko i Kokosz, bohaterowie komiksu Janusza… » więcej 2022-12-03, godz. 20:20 Tragedia w Grudziądzu. Nie żyje 8-letnia dziewczynka, która zatruła się czadem Przykre informacje napłynęły z Grudziądza. W wyniku zatrucia czadem zmarła 8-letnia dziewczynka. Zdarzenie miało miejsce w domu wielorodzinnym na ulicy … » więcej
1234567