Zbliża się Święto Niepodległości. Znane osoby zachęcają do wywieszenia flag!

2022-11-09, 07:00  Redakcja
Wywieśmy narodową flagę na Święto Niepodległości./fot. PAP/Leszek Szymański/archiwum

Wywieśmy narodową flagę na Święto Niepodległości./fot. PAP/Leszek Szymański/archiwum

To już 104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Ważnym elementem celebracji tego dnia jest oznaczanie domów, siedzib firm narodowymi flagami, o czym nigdy nie zapominają nasi rozmówcy, i o co gorąco apelują.

Do wywieszenia flagi narodowej w Święto Niepodległości, zachęca biskup diecezji bydgoskiej, Krzysztof Włodarczyk. Jak podkreślił, flaga to symbol wartości, które zyskaliśmy przez heroiczną walkę przodków.

- Flaga jest, można powiedzieć, świętością. Jest dla nas znakiem przynależności do danego terytorium, do danej wspólnoty, ale również flaga przypomina o wartościach, które są takim dorobkiem naszego narodu. Niech ona zaistnieje, niech z dumą będzie wywieszona, żebyśmy też sami mogli podnieść głowy i być dumni, że jesteśmy Polakami, że jesteśmy wolnym narodem, że mamy piękną historię. Tak w wolności serca i z taką wielką dumą.

Od lat biało czerwoną flagę 11 listopada wywiesza prezydent Torunia Michał Zaleski i do tego samego zachęca mieszkańców.

- Dzień 11 Listopada, Dzień Niepodległości, dzień radości, a więc z tej chwili, w której powinniśmy jasno, czytelnie i głośno informować: to my Polki i Polacy jesteśmy dumni z naszej wolnej niepodległej ojczyzny. Możemy to robić również akcentem, a tym akcentem jest biel i czerwień flag. Proszę, aby mieszkanki i mieszkańcy Torunia wywiesili biało-czerwone flagi swoich domach, w swoich mieszkaniach. Ja robię to od dziesiątek lat niezmiennie pamiętając o tym dniu, o tym szczególnym dniu jednoczenia się naszego narodu.

W święto naszej wolności nie powinno zabraknąć narodowych barw - apelują Terytorialsi z naszego regionu. Biel i czerwień mają bogatą symbolikę, o czym przypomina ppor. Julia Rozworowska z 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

- Flaga biało-czerwona uznana za symbol państwowy została wprowadzona dopiero po I wojnie światowej, w 1919 roku. Wcześniej połączenie bieli i czerwieni wprowadziły polskie patriotki, które w ten sposób chciały uczcić rocznicę Konstytucji 3 Maja. Dla nich biel oznaczała dobroć i czystość dążenia narodu polskiego, a czerwień dostojności i majestat władców polskich. My dziś czcimy biel, jako symbol orła białego, a czerwień to pole tarczy herbowej. Wywieś biało-czerwoną, uczcij z nami 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Do wywieszania flag zachęca także wojewoda kujawsko-pomorski, Mikołaj Bogdanowicz.

- Szanowni państwo, zachęcam wszystkich do wywieszenia flagi właśnie 11 listopada, w t dniu tego najważniejszego dla wszystkich Polaków święta narodowego. Ten symbol flagi jest bardzo istotny i ważny. Powinniśmy wszyscy dbać o to, aby jak najwięcej flag było na naszych balkonach, przed naszymi posesjami tak, aby właśnie było widać tę radość z wolności, z naszej niepodległości. Niech to będzie także forma podziękowania tym wszystkim, którzy się do tej wolności przyczynili. Ja tego dnia flagi wieszać nie będę, ponieważ u mnie flaga wisi 365, a niekiedy i 366 dni w roku, więc również zachęcam do tego, aby tą flagą okazać szacunek dla ojczyzny.

- Flaga jest już wyprana, wyprasowana i wkrótce wywieszę ją na swojej posesji - mówi marszałek Piotr Całbecki.

- Jest to bardzo ważne, abyśmy tego dnia potrafili zademonstrować, że jesteśmy Polakami, że łączy nas właśnie biało-czerwona flaga, wspólne idee, wspólna historia, no i w coraz bardziej zagmatwanym, skomplikowanym i podzielonym świecie wspólna przyszłość. Nie możemy o tym zapomnieć, że ta flaga jest zobowiązaniem właśnie na budowanie przyszłości - mówi marszałek.

- Zawsze wywieszam flagę w ten bardzo ważny dla Polski dzień - mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - To dla mnie symbol polskości i zachęcam mieszkańców, by również uczcili Święto Niepodległości wywieszając biało-czerwoną flagę.
Cieszę się, gdy jeżdżąc po mieście, czy nawet spoglądający na domy moich sąsiadów, widzę tych biało-czerwonych flag coraz więcej. Nie w każdym domu, co byłoby piękne, idealne, ale takich ozdobionych flagami miejsc przybywa. Poczucie tożsamości i ważności tego święta jest coraz większe wśród Polaków. Przecież to jest jedno z najważniejszych świąt w naszej historii. Ponad 120 lat Polski w ogóle nie było na mapie, a Bydgoszczy jeszcze dłużej (...). Wiele krajów w historii zginęło, przestało istnieć, ale nasz kraj przetrwał, mimo że cztery, czy pięć pokoleń tak naprawdę żyło w obcych krajach, państwach. Myślę, że stało się tak właśnie dzięki rodzinom, dzięki językowi polskiemu, który był kultywowany. Zachęcam wszystkich do wieszania biało-czerwonej.

mówi biskup bydgoski ks. Krzysztof Włodarczyk

mówi ppor. Julia Rozworowska z 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej

mówi Michał Zaleski, prezydent Torunia

mówi Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski

mówi marszałek województwa Piotr Całbecki

mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy

Region

General Zbigniew Nowek upamiętniony przed sesją sejmiku województwa w Toruniu [zdjęcia]

General Zbigniew Nowek upamiętniony przed sesją sejmiku województwa w Toruniu [zdjęcia]

2024-06-17, 12:42
Kolej Dużych Prędkości, handel w niedzielę, NATO. Czas na Radiokonferencję [wideo]

Kolej Dużych Prędkości, handel w niedzielę, NATO. Czas na Radiokonferencję [wideo]

2024-06-17, 11:39
Takie rośliny na działce nie powinny rosnąć. Grudziądzka policja w ogrodzie ROD

Takie rośliny na działce nie powinny rosnąć. Grudziądzka policja w ogrodzie ROD

2024-06-17, 11:16
Wychłodzony i odwodniony 94-latek z Włocławka uratowany niemal w ostatniej chwili [zdjęcia]

Wychłodzony i odwodniony 94-latek z Włocławka uratowany niemal w ostatniej chwili [zdjęcia]

2024-06-17, 10:42
Służby specjalne wracają do Bydgoszczy. Paweł Olszewski, wiceminister cyfryzacji w Rozmowie Dnia

Służby specjalne wracają do Bydgoszczy. Paweł Olszewski, wiceminister cyfryzacji w „Rozmowie Dnia"

2024-06-17, 09:02
Jest okazja, by pomóc, bawiąc się Moc atrakcji na festynie Rusz Serce w Bydgoszczy [galeria, wideo]

Jest okazja, by pomóc, bawiąc się! Moc atrakcji na festynie „Rusz Serce” w Bydgoszczy [galeria, wideo]

2024-06-16, 16:18
Wielka wichura, drzewa zawaliły się na obóz harcerski. Ćwiczenia w gminie Wielgie

Wielka wichura, drzewa zawaliły się na obóz harcerski. Ćwiczenia w gminie Wielgie

2024-06-16, 15:05
Pokazy kulinarne i cała gama smakołyków. Jarmark Produktów Lokalnych w Sicienku [zdjęcia]

Pokazy kulinarne i cała gama smakołyków. Jarmark Produktów Lokalnych w Sicienku [zdjęcia]

2024-06-16, 13:58
Gala, zwiedzanie szkoły, wspomnienia i bal. Bydgoska Czwórka świętowała 70-lecie

Gala, zwiedzanie szkoły, wspomnienia i bal. Bydgoska „Czwórka” świętowała 70-lecie!

2024-06-16, 12:24
Euro 2024: Wspólne kibicowanie biało-czerwonym. Gdzie w regionie są strefy kibica

Euro 2024: Wspólne kibicowanie biało-czerwonym. Gdzie w regionie są strefy kibica?

2024-06-16, 10:45
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę