Niższa temperatura w szkołach, brak sylwestrowej imprezy. Toruń zaciska pasa!

2022-11-03, 16:40  Michał Zaręba/Redakcja
Toruń wprowadza plan oszczędnościowy./fot. Paula Gałązka/torun.pl

Toruń wprowadza plan oszczędnościowy./fot. Paula Gałązka/torun.pl

Rezygnacja z zabawy Sylwestrowej, skrócenie działania świątecznej iluminacji, czy obniżenie temperatury w szkołach i przedszkolach do 21 stopni. To plan miejskich oszczędności, które przedstawił dziś prezydent Torunia Michał Zaleski. Miasto ma na tym zyskać 20 mln złotych.

- Zobaczymy w trakcie, jak będzie nam wychodziła ta metoda indywidualnego udziału w oszczędzaniu energii, jak będzie się też układała kwestia temperatur, szczególnie w miesiącach listopad - marzec. Obyśmy dali radę i potrafili temu sprostać (...) - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Działania zmierzające do obniżenia zużycia energii zostały zaplanowane przez Gminny zespół do spraw redukcji zużycia energii - mówi Zbigniew Wyszogrodzki, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji, członek wspomnianego zespołu. - Chodzi m.in. o redukcję iluminacji, które rozświetlają nasze zabytki, redukcje iluminacji świątecznych, jeśli chodzi o czas ich trwania.

Świąteczne iluminacje będzie można podziwiać w Toruniu jedynie przez miesiąc, od 6 grudnia do 6 stycznia.

- Wprowadzamy oszczędności w poszczególnych obiektach typu: szkoły, przedszkola, ratusz i wszelkie inne, które są pod zarządem gminy miasta Toruń. Te oszczędności będą polegały na dbałości o włączanie tylko wtedy, kiedy potrzeba urządzeń oświetleniowych, planujemy także obniżkę temperatury wody w basenach z 28-29 stopni do 26 stopni - tak wynika z przepisów.

Warto wiedzieć, że do końca roku wyłączone z użytkowania będą baseny w II i III Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu.

- Kolejny krok: obniżenie temperatury w szkołach, w salach lekcyjnych również do tego minimalnego poziomu, ale tutaj należy zwrócić uwagę, że będziemy dbali o to, aby w okresach, kiedy poszczególne obiekty nie są użytkowane, na przykład późnym popołudniem, nocą, czy w weekendy, także te temperatury obniżać (...) - dodaje Wyszogrodzki.

Zmiany zaczną obowiązywać 1 grudnia.

Wprowadzenie tego planu oszczędnościowego ma m.in związek z kryzysem energetycznym w kraju. Samorządy zostały zobowiązane do zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc.

Więcej w materiale Michała Zaręby i TUTAJ

Materiał Michała Zaręby (Popołudnie z nami)

Region

40-latek zamordowany w pustostanie w Bydgoszczy. Podejrzany trafił do aresztu

40-latek zamordowany w pustostanie w Bydgoszczy. Podejrzany trafił do aresztu

2025-02-27, 19:33
Wybudują w Świeciu nowy ośrodek terapeutyczny. Umowa na budowę podpisana

Wybudują w Świeciu nowy ośrodek terapeutyczny. Umowa na budowę podpisana

2025-02-27, 19:10
Sprzeciwiają się chodzeniu po grobach. Koncepcja rewitalizacji parku Witosa budzi wątpliwości

Sprzeciwiają się chodzeniu po grobach. Koncepcja rewitalizacji parku Witosa budzi wątpliwości

2025-02-27, 17:47
Różowa woda w jeziorze koło Żnina to sprawka bakterii. Są już wyniki badań

Różowa woda w jeziorze koło Żnina to sprawka bakterii. Są już wyniki badań

2025-02-27, 16:41
Jak oni parkują Rekordowa liczba telefonów do bydgoskiej Straży Miejskiej [zdjęcia]

Jak oni parkują?! Rekordowa liczba telefonów do bydgoskiej Straży Miejskiej [zdjęcia]

2025-02-27, 14:47
Nie żyje kierowca ciężarówki. Wypadek czterech pojazdów na DK 10 [zdjęcia]

Nie żyje kierowca ciężarówki. Wypadek czterech pojazdów na DK 10 [zdjęcia]

2025-02-27, 13:21
Jak się żyje w Bydgoszczy Mieszkańcy komentują ranking najbardziej przyjaznych miast [sonda]

Jak się żyje w Bydgoszczy? Mieszkańcy komentują ranking najbardziej przyjaznych miast [sonda]

2025-02-27, 13:07
Toruński proces o zabójstwo z romansem w tle. Strzelił trzy razy, grozi mu dożywocie

Toruński proces o zabójstwo z romansem w tle. Strzelił trzy razy, grozi mu dożywocie

2025-02-27, 12:20
Inowrocław: Szef MON podpisał umowę na leasing od USA ośmiu śmigłowców Apache

Inowrocław: Szef MON podpisał umowę na leasing od USA ośmiu śmigłowców Apache

2025-02-27, 11:44
Policjantki obchodziły swoje święto. Sto lat temu do służby przyjęto pierwsze kobiety [wideo]

Policjantki obchodziły swoje święto. Sto lat temu do służby przyjęto pierwsze kobiety [wideo]

2025-02-27, 11:15
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę