Piątek, 19 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Bolesława, Juliana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2022-08-05, 19:28 Tatiana Adonis/Redakcja

Strajkowali, ale nie stracą finansowo. Tak chce załoga MZK w Bydgoszczy

Pracownicy Miejskich Zakładów Komunikacyjnych w Bydgoszczy, którzy uczestniczyli w strajku nie stracą na proteście. Fot. Archiwum
Pracownicy Miejskich Zakładów Komunikacyjnych w Bydgoszczy, którzy uczestniczyli w strajku nie stracą na proteście. Fot. Archiwum
Pracownicy Miejskich Zakładów Komunikacyjnych w Bydgoszczy, którzy uczestniczyli w strajku nie stracą na proteście.
Załoga w głosowaniu zdecydowała, że dostaną utracone wynagrodzenia. Pieniądze na wyrównanie pensji będą pochodziły z puli przeznaczonej na podwyżki. Pracownicy wywalczyli średnio 350 zł począwszy od 1 lipca. Decyzje co do podziału pozostałych środków jeszcze nie zapadły. - Na razie załoga stwierdziła, aby protestujący kierowcy i motorniczowie dostali pensje za czas strajku - mówi Andrzej Arndt, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Miejskiej.

– Proponowaliśmy, aby móc z tych środków finansowych jakby zadośćuczynić, za te utracone pieniądze, bo kierowcy, motorniczowie, którzy protestowali potracili po połowie wypłaty. Jednak robili ten protest w imieniu całej załogi, wiec uznaliśmy, że dobrze by było, aby tym ludziom w imieniu całej załogi część tych pieniędzy zwrócić – powiedział Andrzej Arndt.

Jak pomiędzy poszczególne grupy zawodowe podzielona zostanie pozostała pula? Komu przypadnie więcej, komu mniej? - Rozmowy trwają. Szukamy porozumienia - dodaje Andrzej Arndt.

– Jeżeli będziemy się trzymać zakładowego układu zbiorowego, to może dojść do takiej sytuacji, że pewne grupy, mówię tu o kierownikach, otrzymają więcej, natomiast kierowcy, czy pracownicy zaplecza, dostaną mniej i to nie da nam żadnego efektu na utrzymanie tych kierowców, więc musimy to zmienić – tłumaczył Andrzej Arndt.

O tym załoga będzie rozmawiać już z nowym prezesem. Być może jego nazwisko poznamy w poniedziałek (8.08). Tego dnia odbędzie się posiedzenie Rady Nadzorczej MZK, podczas którego zaplanowano rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami. O fotel prezesa Miejskich Zakładów Komunikacyjnych w Bydgoszczy powalczą trzy osoby.
Materiał Tatiany Adonis (Popołudnie z nami)
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2022-08-19, godz. 09:35 Dzieciom z półkolonii odebrało mowę na zajęciach teatralnych! [wideo] Czy świat bez słów jest możliwy? Sprawdzają to najmłodsi mieszkańcy Ciechocinka, którzy uczestniczą w półkoloniach artystycznych w Miejskim Centrum… » więcej 2022-08-18, godz. 21:28 Siostrzeństwo to motyw główny. Zbliża się festiwal „Lato Wolnej Miłości" Dyskusje, warsztaty, wydarzenia kulturalne - to wszystko złoży się na festiwal „Lato Wolnej Miłości', który po raz czwarty odbędzie się w Bydgoszczy. » więcej 2022-08-18, godz. 20:40 Historia muralami pisana. Tak będzie w Starym Fordonie, ale najpierw konkurs Cztery murale mają do końca przyszłego roku pokryć zewnętrzne mury Aresztu Śledczego w bydgoskim Starym Fordonie. Miejscowi społecznicy robią wszystko… » więcej 2022-08-18, godz. 19:25 Coraz bliżej do modernizacji instalacji Remondisu przy ul. Inwalidów. Smród zniknie Spółka Remondis Bydgoszcz złożyła wniosek o pozwolenie na budowę w związku z modernizacją i hermetyzacją instalacji do mechaniczno - biologicznego przetwarzania… » więcej 2022-08-18, godz. 17:43 Czy dwa przystanki kolejowe w Bydgoszczy będą miały nowe nazwy? O zmianę nazw przystanków pytał prezydenta miasta w interpelacji radny PiS Jarosław Wenderlich. Chodzi m.in. o fordoński przystanek „Bydgoszcz Akademia'… » więcej 2022-08-18, godz. 17:00 Mieszkańcy gm. Dobrcz w tym roku nie doczekają się tradycyjnych dożynek Trwa spór o dożynki w Dobrczu. Choć już wiadomo, że ze względu na napięty budżet, pandemię i ukraińskich gości impreza w tym roku się nie odbędzie… » więcej 2022-08-18, godz. 16:18 Pomoc wciąż potrzebna i ważne, by pomagać mądrze [wideo] Ukraińcy wciąż potrzebują naszej pomocy - mówią wolontariusze i apelują do bydgoszczan o dalsze wsparcie. Przypominają, że za kilka dni od wybuchu wojny… » więcej 2022-08-18, godz. 15:20 Nie tylko BIP, prasa i strona internetowa. I US w Bydgoszczy zamieszcza ogłoszenia w popularnym serwisie internetowym Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy - jako jedyny w Polsce - zaczął zamieszczać ogłoszenia o licytacjach nieruchomości i ruchomości w popularnym, internetowym… » więcej 2022-08-18, godz. 14:18 Dwoje młodych ludzi z Grudziądza zabiło swoje dziecko? Sprawę wyjaśnia prokuratura 17-latka z Grudziądza usłyszała zarzut zabójstwa noworodka i trafiła na trzy miesiące do aresztu. Szczątki dziecka znaleziono w odludnej części miasta… » więcej 2022-08-18, godz. 13:14 „Nowe spojrzenie - nowe możliwości” - podsumowanie efektów programu Projekty skierowane do matek powracających na rynek pracy i wykorzystanie nowych technologii w nauce zawodu czy doradztwie zawodowym - to niektóre pomysły realizowane… » więcej
1234567