Sobota, 13 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Diany, Hipolita, Poncjana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2022-06-29, 06:51 Polska Agencja Prasowa

Pawilony zasłonią toruńską starówkę? Konserwator: Trzeba je obniżyć o trzy metry

Na bulwarze w Toruniu powstają dwa pawilony. Czy zasłonią starówkę?/fot. Archiwum
Na bulwarze w Toruniu powstają dwa pawilony. Czy zasłonią starówkę?/fot. Archiwum
– Czynione są starania o obniżenie pawilonów powstających na Bulwarze Filadelfijskim, przy murach wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO toruńskiej Starówki – mówi wojewódzki konserwator zabytków. Urząd Miasta poinformował, że realizacja jest zgodna z wydanymi pozwoleniami.
– Chodzi o to, by skorygować wysokość i wielkość pawilonów – tak by nie zasłaniały murów obronnych i Bramy Żeglarskiej – tłumaczy Sambor Gawiński, wojewódzki konserwator zabytków. Jak dodaje, 17 czerwca uczestniczył z generalnym konserwatorem zabytków Jarosławem Sellinem w wizytacji Bulwarów Filadelfijskich. – Pan minister Sellin, po przejściu bulwarem w towarzystwie dwóch wiceprezydentów miasta stwierdził, że obniżenie wysokości o co najmniej trzy metry pozwoliłoby na wykonanie zaplanowanych prac bez szkody dla ekspozycji zabytkowych murów – mówi.

Wcześniej już zapowiedział, że zwróci się do miasta ze stosownym wnioskiem o obniżenie pawilonów. – Na obecnym etapie to, niestety, zupełnie inaczej wygląda. W moim przekonaniu to w znacznym stopniu będzie wpływało negatywnie na panoramę Torunia, która jest bardzo znana. Generalnie budowle będą zasłaniały istotne elementy średniowiecznego Torunia, czyli bramy i mury miejskie. To w mojej ocenie jest bardzo niepokojące – mówił.

Rzecznik prasowa Anna Kulbicka-Tondel komentowała 24 czerwca, że Urząd Miasta nie zna tej opinii wojewódzkiego konserwatora. – Nie wpłynęło jak dotąd żadne pismo w tej sprawie zarówno od Narodowego Instytutu Dziedzictwa, jak i od Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - wskazała. Dodała również, że realizacja jest zgodna z posiadanymi pozwoleniami. – Panoramę zespołu staromiejskiego ogląda się przede wszystkim z punktu widokowego przy ul. Majdany 1 na Kępie Bazarowej, a tylko wyjątkowo i okazjonalnie – z tzw. żabiej perspektywy. Realizowane pawilony nie zasłaniają panoramy – dodała.

Na bulwarze w Toruniu powstają dwa pawilony, ale w projekcie ujętych było ich więcej. W piątek dyrektor wydziału inwestycji i remontów UM Toruń Sławomir Wiśniewski powiedział na konferencji prasowej, że miasto podjęło decyzję o odstąpieniu od realizacji pozostałych pawilonów.

Wiadomości lokalne

2022-08-12, godz. 18:48 Tragiczny wypadek w Emilianowie. Nie żyją trzy osoby, w tym dwoje dzieci! [zdjęcia] Cztery samochody, w tym jeden ciężarowy, zderzyły się w piątkowe popołudnie (12 sierpnia) na DK nr 10 w Emilianowie. Zaczęło się od toyoty, która z niewiadomych… » więcej 2022-08-12, godz. 18:00 Bulwar Filadelfijski - list otwarty. Protest przeciwko budowie pawilonów Toruńscy naukowcy i przedstawiciele świata kultury przeciwko zmianom na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu. Chodzi o nadwiślańskie pawilony, których budowa… » więcej 2022-08-12, godz. 17:00 Drastyczna opłata za sprzedaż świń. Rolnicy mówią, że to rozbój w biały dzień Kujawsko-pomorscy hodowcy trzody chlewnej oburzeni podwyżkami opłat za świadectwa zdrowia dla świń, wydawane przez Inspekcję Weterynaryjną. Wzrost sięga… » więcej 2022-08-12, godz. 16:10 Parada łodzi, statków i...smaków nie z tej ziemi! Zaczął się Festiwal Wisły We Włocławku rozpoczął się Festiwal Wisły. Na nadwiślańskich bulwarach stanęły stoiska edukacyjne, jest jarmark „Nadwiślańskie smaki”, o 17.00… » więcej 2022-08-12, godz. 13:11 „Jestem dumny, że noszę mundur”. Odznaczenia dla żołnierzy [wideo, zdjęcia] Odznaczenia i nagrody - np. dodatkowy urlop  - dostało w piątek w Bydgoszczy kilkudziesięciu żołnierzy i pracowników Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojny… » więcej 2022-08-12, godz. 12:13 Центр культурного життя для біженців. Куди записати дитину до шк… Українсько-польський культурний хаб створено в Міському культурному центрі в Бидгощі… » więcej 2022-08-12, godz. 11:17 Język polski i gimnastyka dla Ukraińców. Pierwszeństwo mają niepełnosprawni Bydgoska Fundacja Światłownia zaprasza uchodźców z Ukrainy na bezpłatny kurs języka polskiego i zajęcia z gimnastyki tanecznej. Akcja skierowana jest do… » więcej 2022-08-11, godz. 20:46 Szymon Hołownia w Ciechocinku: Sytuacja seniorów w Polsce jest coraz trudniejsza Lider Ruchu Polska 2050 mówił na spotkaniu w słynnym kujawsko-pomorskim uzdrowisku o programie aktywizacji seniorów i planach polityki senioralnej swojego… » więcej 2022-08-11, godz. 18:49 Uchodźcy z Ukrainy zostawili swoje domy. Te nowe trzeba poznać i polubić „Dom Włocławek” to projekt fundacji Ładowarka, który ma zintegrować mieszkańców miasta i uchodźców z Ukrainy. W ogólnopolskim konkursie włocławski… » więcej 2022-08-11, godz. 17:10 Prezes MZK Bydgoszcz wciąż niewybrany. Przed kandydatami jeszcze jedno zadanie Procedura konkursowa na stanowisko prezesa Miejskich Zakładów Komunikacyjnych w Bydgoszczy przedłużona. Rada nadzorcza spółki zleciła kandydatom dodatkowe… » więcej
1234567