Sobota, 13 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Diany, Hipolita, Poncjana
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
2021-12-27, 08:40 Redakcja

Trzej Królowie i ich piękny orszak przejdą 6 stycznia ulicami Bydgoszczy

Kadr z ubiegłorocznego Orszaku Trzech Króli./fot. jw/archiwum
Kadr z ubiegłorocznego Orszaku Trzech Króli./fot. jw/archiwum
Plan tegorocznego Orszaku Trzech Króli w Bydgoszczy./fot. materiały organizatorów
Plan tegorocznego Orszaku Trzech Króli w Bydgoszczy./fot. materiały organizatorów
Orszak wyruszy o godz. 12.00 ze Starego Rynku a zakończy się w Bazylice p.w. św. Wincentego a Paulo. Grupa przejdzie ulicami: Mostową, Focha, Gdańską, Krasińskiego, Markwarta, Al. Ossolińskich, do bazyliki, gdzie odbędzie się pokłon Trzech Króli.
- 6 stycznia 2022 roku, wraz z Królami, udamy się w drogę do Stajenki, aby pokłonić się Dzieciątku Jezus. Będzie to okazja do wspólnego śpiewania kolęd i radosnego przeżywania święta Trzech Króli. Królowie pojadą ulicami Bydgoszczy na koniach i wielbłądzie. Wielbłąd Gacek po raz kolejny przyjedzie do Bydgoszczy z Horodyszcza (województwo lubelskie)- zawiadamiają organizatorzy bydgoskiego orszaku, który wyruszy o godz. 12.00 ze Starego Rynku a zakończy w Bazylice pw. św. Wincentego a Paulo. Barwny orszak przejdzie ulicami: Mostową, Focha , Gdańską, Krasińskiego, Markwarta, Al. Ossolińskich, do bazyliki, gdzie odbędzie się pokłon Trzech Króli.

Orszaki stały się tradycją świątecznego kalendarza. I Bydgoski Orszak Trzech Króli został zorganizowany w 2014 roku. Wzięło w nim udział ok. 5 tys. uczestników. Rok później liczba kolędników podwoiła się. W krótkim nasz przemarsz czasie stał się jednym z najliczniejszych w Polsce.

Scenariusz tej jednej z największych, plenerowych imprez w Polsce oparty jest na ewangelicznym przekazie. Mędrcy ze Wschodu (w tradycji przyjęło się, że było ich trzech) wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie prawdziwego Boga. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu.

Celem Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli jest radosne przeżywanie święta Objawienia Pańskiego, promocja postawy obywatelskiej oraz poczucia więzi z miastem. Wspólne śpiewanie kolęd podczas przemarszu Orszaku łączy rodziny i całe społeczności.

- Na orszak zapraszamy wszystkich, niezależnie od wyznania czy poglądów. Chcemy, aby ten dzień był radosnym czasem spędzonym w duchu jedności ze wszystkimi ludźmi. „Dzień dziś wesoły” będziemy śpiewać w ten świąteczny dzień i nabierać sił do pokonywania życiowych zmagań - mówi Regina Piątkowska, współorganizatorka Bydgoskiego Orszaku.

Orszak Trzech Króli jest wydarzeniem oddolnym, w całości przygotowywanym przez wolontariuszy. Głównym organizatorem Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli jest Ruch Światło-Życie, Fundacja Światło-Życie ośrodek w Bydgoszczy oraz parafia pw. św. Wincentego a Paulo. Wsparcia merytorycznego udziela nam także Fundacja Orszak Trzech Króli z Warszawy.

Dla rodziny

2022-08-12, godz. 14:50 Enigma, bomba Rejewskiego i inne tajemnice. Piknik w centrum Bydgoszczy W tym roku przypada 117. rocznica urodzin Mariana Rejewskiego i 90. rocznica złamania szyfru Enigmy. Z tej okazji w sobotę (13 sierpnia)  na tarasie Mlynów… » więcej 2022-08-12, godz. 09:35 Pikniki wojskowe na Kujawach i Pomorzu: koncerty, konkursy i kocioł grochówki! Przed nami długi weekend, który będzie można spędzić z polską armią. W trzech miejscowościach naszego regionu 13,14 i 15 sierpnia żołnierze organizują… » więcej 2022-08-12, godz. 08:45 Długi weekend można spędzić na wiele sposobów. Podpowiadamy! [przewodnik] Koncerty, zawody pływackie, żołnierski piknik, potańcówki, czy kocie party. W weekend 13 - 15 sierpnia naprawdę jest w czym wybierać, a że ma być piękna… » więcej 2022-08-12, godz. 07:00 Beztroskie życie wydr. One pół życia leżą do góry brzuchami! [wideo, zdjęcia] Norę buduje na brzegu, a wchodzi do niej spod wody. Zna się też na wentylacji! Przeszkody wyczuwa wibrysami. Wydry - te niezwykłe, bardzo rzadkie i chronione… » więcej 2022-08-11, godz. 11:01 Bezpłatne badania dla kobiet. Mammobus jeździ po regionie, gdzie parkuje? Lux Med organizuje bezpłatne badania dla pań z Kujawsko-Pomorskiego. Sprawdź, gdzie pojawi się mammobus. » więcej 2022-08-11, godz. 07:46 Lasy w regionie bogate w grzyby. Ekspert: Korzystajmy, ale z rozsądkiem Eksperci przekonują, że kujawsko-pomorskie lasy są bogate w grzyby. Zachęcają do grzybobrania, jako świetnej formy spędzania czasu na łonie natury. Proszą… » więcej 2022-08-05, godz. 08:15 Te owady w kilka godzin pustoszą całą uprawę. Ludzkim głosem o zwierzętach [wideo] Jest bardzo żarłoczna, w Biblii jest jedną z plag egipskich. Z powodu ocieplenia klimatu szarańcza kilka razy pojawiła się również w Polsce. W naszym cyklu… » więcej 2022-08-04, godz. 21:00 Nigdy nie były w Polsce. Dzieci z Litwy na wakacjach w Bydgoszczy Dla nich to jedyna okazja, by odwiedzić Polskę, poznać jej historię i spróbować przysmaków. 19 dzieci z Litwy spędza swoje wakacje w Bydgoszczy. » więcej 2022-08-04, godz. 15:20 „Tornister pełen uśmiechów” od Caritas. Dla ukraińskich i polskich dzieci Caritas Diecezji Bydgoskiej po przerwie wraca do organizowania akcji „Tornister pełen uśmiechów”. W tym roku wyprawki szkolne trafią głównie do dzieci… » więcej 2022-08-03, godz. 09:30 Badania za darmo i konsultacje ze specjalistami. Mobilna Strefa Zdrowia w Toruniu [wideo] Ma zachęcić Polaków do badań profilaktycznych i dbania o zdrowie. Mobilna Strefa Zdrowia stanie w sobotę i niedzielę (6-7 sierpnia) w Toruniu. » więcej
1234567