Czwartek, 19 maja 2022 r.   Imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
2021-12-28, 18:24 PAP

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Co to jest, dla kogo i ile można dostać?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Co to jest, dla kogo i ile? Fot. Pixabay
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Co to jest, dla kogo i ile? Fot. Pixabay
Rodzic, który będzie pobierał na dziecko świadczenie 500 Plus, otrzyma rocznie 6 tys. zł. Przez 18 lat wychowania dziecka, po dodaniu 12 tys. zł Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, w sumie otrzyma 120 tys. zł - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Jak zaznaczyła Maląg, żeby wesprzeć polskie rodziny rząd przygotował skuteczną politykę podatkową: wprowadzenie kwoty wolnej od podatku, ulg dla rodzin oraz zapewnienie opieki dla dzieci do lat 3.

– Aby ta opieka była jeszcze bardziej wspomagana, przygotowaliśmy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To, co do zasady, kolejne wsparcie, kolejne 500 zł dla tych rodziców, którzy mają drugie i kolejne dziecko. Od ukończonego 12 miesiąca życia do 36 miesiąca życia rodzic będzie mógł otrzymać 12 tys. zł takiego świadczenia - wyjaśniła.

Poinformowała, że ustawa wprowadzająca świadczenie wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r., a operatorem świadczenia będzie ZUS. – Wnioski będzie można składać tylko drogą elektroniczną poprzez platformę usług elektronicznych ZUS, poprzez system Empatia MRiPS oraz przez bankowość elektroniczną - mówiła Maląg.

Dodała, że rodzice będą składać wnioski zanim jeszcze dziecko ukończy 12 miesiąc życia po to, by w momencie ukończenia roku świadczenie zaczęło być wypłacane. Poinformowała, że ZUS będzie miał 2 miesiące na wypłacenie świadczenia.

– Rodzinny Kapitał Opiekuńczy jest to świadczenie na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Rodzice pierwszych dzieci, które korzystają z opieki żłobkowej, z opieki instytucjonalnej, będą mogli ubiegać się o dofinansowanie, aby te koszty opieki żłobkowej były jak najniższe - stwierdziła.

Zastrzegła, że to rozwiązanie wchodzi w życie od 1 kwietnia 2022 r., jednakże rodzice będą mogli otrzymać wyrównanie od 1 stycznia. – Wnioski też będą składane drogą elektroniczną, świadczenia będą bezpośrednio przekazywane do tego żłóbka, z którego rodzice będą korzystali - wyjaśniła.

Maląg podsumowała, że rodzic, który będzie pobierał na dziecko świadczenie 500 plus otrzyma rocznie 6 tys. zł. – Razy 18 lat wychowania dziecka i plus 12 tys. Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego - w sumie 120 tys. zł rodzic uzyska od państwa jako inwestycję - bo my tak to traktujemy - oceniła.

Zaznaczyła, że kolejnym ułatwieniem dla rodzin ma być Pakiet Antyinflacyjny. – Obniżenie VAT-u, obniżenie podatków, aby polskim rodzinom żyło się coraz lepiej - wyliczyła minister rodziny i polityki społecznej.

Dodała, że rząd wprowadza także świadczenie osłonowe, które w zależności od tego, czy gospodarstwo domowe liczy jedną czy wiele osób oraz w zależności od dochodu, wyniesie od 400 zł do 1400 zł. – Będą inne wskaźniki dla gospodarstw, które opalają się paliwem stałym - poinformowała.

Dla rodziny

2022-05-18, godz. 07:48 Seniorzy już korzystają ze swojego klubu w Lubiewie. Czekali na takie miejsce W gminie Lubiewo w powiecie tucholskim powstał klub seniora. To bezpieczna przystań dla osób samotnych. To tu seniorzy nawiązują nowe przyjaźnie czy spotykają… » więcej 2022-05-18, godz. 06:50 Wspólne pieśni pod kapliczkami w maju. Muzeum Etnograficzne zaprasza - Przez wieki w społecznościach tradycyjnych wspólne śpiewanie to była stała praktyka rodzinna i społeczna - przypomina toruńskie Muzeum Etnograficzne… » więcej 2022-05-17, godz. 08:40 Tu możesz zbadać słuch za darmo. Audikobus parkuje we Włocławku Włocławianie mogą za darmo zbadać słuch w mobilnym gabinecie. Na Zielonym Rynku - przed wejściem do ratusza - zaparkował w poniedziałek i wtorek (16-17… » więcej 2022-05-16, godz. 07:00 Od 11 lat w biegu zwiedzają Toruń. Na mecie dostają unikatowe medale [wideo, zdjęcia] Prawie 2 tysiące biegaczy stanęło na starcie wyścigu „Run Toruń - Zwiedzaj ze Zdrowiem!”. To impreza biegowa z 11-letnią tradycją. W tym roku upamiętnia… » więcej 2022-05-14, godz. 11:35 Ruch zapobiega udarom mózgu, więc może na rower? [wideo] Aktywność fizyczna to jeden z czynników zapobiegających udarom mózgu. Poza tym odpowiednia dieta i unikanie używek. Z okazji przypadającego we wtorek Europejskiego… » więcej 2022-05-14, godz. 08:00 Trabant i koniki znikają z Myślęcinka. Park Rozrywki bez kultowych karuzeli Dwie wiekowe karuzele znikną z bydgoskiego Myślęcinka. To już ostatnie chwile kultowego trabanta i koników. » więcej 2022-05-13, godz. 18:00 Pełno książek i pełno ludzi! Tak świętowała biblioteka w Strzelnie! [wideo] Tydzień Biblioteki w Strzelnie. Kilkudziesięciu rekordzistów czytelniczych dostało książki w nagrodę za swoją pasję i wytrwałość. Niektórzy z nich… » więcej 2022-05-13, godz. 07:47 Ludzkim głosem o zwierzętach: najbardziej rozgadane ptaki świata [wideo, zdjęcia] W naszym cyklu „Ludzkim głosem o zwierzętach” tym razem zaglądamy do kolorowych i egzotycznych ptaków. Poznajcie papugi! » więcej 2022-05-12, godz. 08:42 Tu się zbadasz za darmo. Miasteczko Zdrowia czeka na pacjentów w Toruniu Miasteczko Zdrowia Fundacji Veritas stanie w czwartek (12 maja) na placu przed Centrum Nowe Bielawy w Toruniu. » więcej 2022-05-11, godz. 10:25 Na razie trzy razy w tygodniu, w wakacje codziennie. Fontanna znowu tańczy [wideo, foto] Pierwszy koncert multimedialnej fontanny przy bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej odbędzie się w środę (11 maja) wieczorem. » więcej
1234567