Poniedziałek, 16 maja 2022 r.   Imieniny: Andrzeja, Jedrzeja, Szymona
Polskie Radio PiK » Kraj – świat
2021-12-27, 10:09 Polska Agencja Prasowa

Od silnego mrozu do 10 stopni na plusie. Taka będzie pogoda w tym tygodniu

Mroźny poranek w kraju/fot. Darek Delmanowicz, PAP
Mroźny poranek w kraju/fot. Darek Delmanowicz, PAP
Rozpoczynający się tydzień przyniesie dużą zmianę w pogodzie. Początek tygodnia będzie jeszcze mroźny i zimowy, natomiast od środy zacznie robić się coraz cieplej, by w drugiej połowie tygodnia temperatura maksymalna przekroczyła nawet 10 stopni Celsjusza - prognozuje IMGW.
W swojej tygodniowej prognozie Instytut podkreśla, że po bardzo mroźnej nocy z niedzieli na poniedziałek temperatura w poniedziałek w dzień również nie będzie przekraczać 0 stopni Celsjusza. W Kujawsko-Pomorskiem - według danych z systemów pomiarowo-obserwacyjnych - rano temperatury wynosiły około lub poniżej minus 15 stopni. W Inowrocławiu zanotowano minus 18 stopni, w Głodowie koło Lipna - minus 16,8 stopnia, w Bydgoszczy - minus 16 stopni, w Toruniu - minus 15,3 stopnia.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Modnej w poniedziałek (27 grudnia) wieczorem wydał ostrzeżenie o silnym mrozie od poniedziałku wieczora do wtorku rano w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego. Prognozuje, że temperatura minimalna miejscami wyniesie od -17 do -15 stopni C. Ostrzeżenie dotyczy powiatów brodnickiego, chełmińskiego, grudziądzkiego i Grudziądza, a także powiatów świeckiego, tucholskiego i wąbrzeskiego.

Według komunikatu IMGW prognozuje się temperaturę minimalną w nocy miejscami od -17 do -15 stopni C. oraz wiatr o średniej prędkości od 5 do 15 km/h.

Synoptyk Instytutu prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określił na 80 proc

We wtorek na niebie dominować będą chmury. Na południowym wschodzie okresami padać będzie słaby śnieg. W drugiej połowie dnia od zachodu do Polski zacznie nasuwać się strefa ciepłego frontu atmosferycznego. Przyniesie ona na zachodzie kraju opady śniegu, przechodzące stopniowo w deszcz, przejściowo również marznący, powodujący gołoledź. Będzie ślisko. Temperatura maksymalna wynosić będzie od -6 stopni na północnym wschodzie do 3 stopni Celsjusza na południowym zachodzie.

Ocieplenie, które we wtorek zaznaczać się będzie na zachodzie Polski, w nocy z wtorku na środę i w środę powoli postępować będzie na wschód kraju. W środę padać będzie w całym kraju. Na zachodzie będzie to przeważnie deszcz, a we wschodniej połowie kraju śnieg, przechodzący w deszcz, który przejściowo będzie marznący. Miejscami warunki na drogach mogą być trudne. Temperatura maksymalna będzie już przeważnie dodatnia - od 0 do 6 stopni Celsjusza.

Od czwartku do soboty temperatura zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy będzie dodatnia, maksymalnie osiągając od 3 stopni na północnym wschodzie do 12 stopni na zachodzie. Na niebie dominować będą chmury, z których okresami padać będzie deszcz.

Kraj – świat

2022-05-16, godz. 17:22 Premier Szwecji: Razem z Finlandią chcemy dołączyć do NATO - Zdecydowaliśmy się poinformować NATO, że chcemy dołączyć do Sojuszu - przekazała w poniedziałek premier Szwecji Magdalena Andersson. Rząd w Sztokholmie… » więcej 2022-05-16, godz. 09:10 16 maja stan epidemii zastąpił w Polsce stan zagrożenia epidemicznego Co się zmienia? Większość obostrzeń została zniesiona wcześniej, w tym m.in. kierowanie na izolację i kwarantannę z powodu choroby COVID-19 lub kontaktu… » więcej 2022-05-15, godz. 20:05 Ukraińscy widzowie Eurowizji oburzeni, że ich jurorzy nie dali punktów Polsce Na Facebooku Ukraińcy potępiają swoich jurorów i wzywają do wsparcia polskiego wokalisty, Krystiana Ochmana udostępniając link do jego piosenki „River”… » więcej 2022-05-15, godz. 18:16 Zmarł Jerzy Trela, znakomity aktor, profesor i rektor PWST w Krakowie... Jerzy Trela, wybitny aktor teatralny i filmowy, zagrał ponad 350 ról. Był związany na stałe z Krakowem, od 1970 roku z krakowskim Teatrem Starym. Miał 80… » więcej 2022-05-15, godz. 16:30 Papież Franciszek kanonizował dziesięcioro błogosławionych. Kim są nowi święci? Uroczystości kanonizacyjne odbyły się w niedzielę (15 maja) na Placu świętego Piotra. Najbardziej znanym nowym świętym jest Karol de Foucauld. Francuski… » więcej 2022-05-15, godz. 15:25 Bydgoszczanka w tytułowej roli dramatu muzycznego o Irenie Sendlerowej Spektakl o Irenie Sendlerowej „Irena' przygotowuje Teatr Muzyczny w Poznaniu. Reżyserem jest Brian Kite, muzykę skomponował laureat Grammy Włodek Pawlik… » więcej 2022-05-15, godz. 11:57 Ignacy Gogolewski nie żyje. Wybitny aktor odszedł w wieku 90 lat [wideo] W wieku 90 lat zmarł aktor teatralny i filmowy, reżyser i scenarzysta Ignacy Gogolewski, niezapomniany Antek Boryna z „Chłopów' Jana Rybkowskiego. Informację… » więcej 2022-05-15, godz. 11:26 Rosyjskie rakiety wysadziły wojskowe budynki przy granicy z Polską [wideo] Cztery rosyjskie rakiety trafiły w niedzielę w obiekt wojskowej infrastruktury w obwodzie lwowskim przy granicy z Polską, całkowicie go niszcząc - poinformował… » więcej 2022-05-15, godz. 10:00 Ukraina wygrała 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. Polska zajęła 12. miejsce Ukraiński zespół Kalush Orchestra z utworem „Stefania' zwyciężył w nocy z soboty na niedzielę (14-15 maja) w Turynie 66. Konkurs Piosenki Eurowizji, wyprzedzając… » więcej 2022-05-14, godz. 22:00 W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ws. zniesienia stanu epidemii w Polsce 16 maja zniesiony zostaje stan epidemii w Polsce, zastępuje go stan zagrożenia epidemicznego - wynika z rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie opublikowano… » więcej
1234567