Środa, 08 grudnia 2021 r.   Imieniny: Marii, Światozara, Makarego
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
2021-11-19, 07:45 Marcin Doliński/Redakcja

Seniorzy, niepełnosprawni, dzieci znajdą tu wsparcie. Nowe Centrum w Tucholi [zdjęcia]

Nowe Centrum Wsparcia w Tucholi/fot. Marcin Doliński
Nowe Centrum Wsparcia w Tucholi/fot. Marcin Doliński
W Tucholi uroczyście otwarto w czwartek powiatowe Centrum Wsparcia. W nowoczesnym budynku swoją siedzibę mają wszystkie organizacje i stowarzyszenia, które pomagają mieszkańcom.
Na Powiatowe Centrum Wsparcia zaadaptowany został budynek dotychczasowego domu dziecka przy ulicy Kościuszki. Centrum umożliwi osobom starszym i niepełnosprawnym korzystanie z oferowanych usług w jednym miejscu. - Dzięki zrealizowanej inwestycji osoby niepełnosprawne będą mogły skorzystać z zajęć prowadzonych w nowocześnie wyposażonych pomieszczeniach rehabilitacyjnych, salach doświadczania świata i integracji sensorycznej. W centrum wydzielono także sale konferencyjne, w których organizowane będą spotkania i szkolenia z obszaru pomocy i integracji społecznej oraz miejsca do konsultacji z rodzinami zastępczymi – czytamy w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego.

Zajęcia dla podopiecznych warsztatów terapii zajęciowej odbywają się w ośmiu pracowniach: ogrodniczo-bukieciarskiej, technicznej, rękodzieła, prac biurowych, muzyczno-teatralnej, krawiecko-dziewiarskiej, umiejętności społecznych oraz gospodarstwa domowego i higieny. W centrum powstało także pięć mieszkań wspieranych - trzy dla osób z niepełnosprawnością i dwa dla osób usamodzielniających się z pieczy zastępczej.

W Centrum mieści także pierwszy na terenie powiatu tucholskiego ośrodek wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży. Oferuje on bezpłatne porady specjalistów szpitala tucholskiego dla dzieci i ich rodzin oraz diagnozowanie najmłodszych i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi i terapię psychoterapeutyczną.

Całkowity koszt projektu wynosi blisko 13 mln zł, z czego prawie 11 mln to dofinansowanie unijne.

W Centrum Wsparcia w Tucholi mieszczą się:
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży, warsztaty terapii zajęciowej, mieszkania wspierane i sale rehabilitacyjne.

Relacja Marcina Dolińskiego, mówi m.in. mówi starosta tucholski Michał Mróz

Dla rodziny

2021-12-08, godz. 20:24 Szlachetna Paczka: wciąż ponad 100 rodzin z regionu czeka na pomoc Wciąż ponad 100 rodzin z naszego województwa nie znalazło darczyńców, którzy chcieliby przygotować dla nich prezenty w ramach akcji Szlachetna Paczka. Czasu j ... » więcej 2021-12-08, godz. 17:57 Kiedy szczepienia dzieci przeciw COVID-19? Opublikowano projekt rozporządzenia Możliwość szczepienia przeciwko COVID-19 osób, które ukończyły 5 lat preparatem Comirnaty w dawce 10µg - zakłada opublikowany w środę projekt nowelizacji rozp ... » więcej 2021-12-06, godz. 16:06 Tramwaj w czapce Świętego Mikołaja. W środku możesz pośpiewać kolędy Świąteczny tramwaj wyjechał na ulice Torunia. Jest przyozdobiony tysiącami światełek, ma czapkę Mikołaja, wąsy i brodę. » więcej 2021-12-05, godz. 08:05 Kreatywne mikołajkowe warsztaty w toruńskim Młynie Wiedzy Świąteczna świeca żelowa, minichoinka i stroik z torby papierowej - to przedmioty, które własnoręcznie wykonać mogą uczestnicy mikołajkowych warsztatów w toru ... » więcej 2021-12-03, godz. 12:52 Pójdźmy wszyscy do stajenki, czyli... do Grudziądza, na wystawę szopek [zdjęcia] W Grudziądzu rozpoczął się Jarmark św. Mikołaja, na którym nie mogło zabraknąć bożonarodzeniowych szopek. Kilkanaście zabytkowych stajenek można obejrzeć w gr ... » więcej 2021-12-01, godz. 16:22 Strażak Sam na żywo. Spektakle dla maluchów w Bydgoszczy i w Toruniu Ulubionych serialowych bohaterów będą mogły spotkać dzieci, które wybiorą się na spektakl „Strażak Sam na żywo”, który w weekend pokazany zostanie w Bydgoszcz ... » więcej 2021-12-01, godz. 09:22 Kiermasz codziennie aż do 23 grudnia. Muzeum w Inowrocławiu zaprasza Oryginalne ozdoby i drobne upominki na Mikołajki, będzie można kupić w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. » więcej 2021-11-30, godz. 10:13 Będą jedyne w swoim rodzaju! Warsztaty malowania bombek dla całej rodziny Chcecie mieć piękne, oryginalne ozdoby choinkowe? Zróbcie je sami! Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza na warsztaty malowania bombek - dla dzieci i dorosłyc ... » więcej 2021-11-30, godz. 07:46 Wzrośnie stawka godzinowa w żłobkach. Inowrocław podnosi opłaty dla rodziców Inowrocławscy radni podwyższyli opłaty za pobyt dzieci w miejskich żłobkach. Przeciw była Zjednoczona Prawica. » więcej 2021-11-30, godz. 06:52 Upieką pierniki dla tych, którzy święta spędzą na granicy. Każdy może się włączyć Dzieci i młodzież z regionu włączają się do akcji pod hasłem „Smak świąt dla obrońców granic”. Przedsięwzięcie można wesprzeć kupując produkty na świąteczne c ... » więcej
1234567