Sobota, 13 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Diany, Hipolita, Poncjana
Polskie Radio PiK » Kultura
2021-11-17, 14:05 Monika Kaczyńska/Redakcja

Ich „Obecność” jest ważna! Pokazują swoje prace na wystawie w urzędzie [zdjęcia]

Wystawa „Obecność" w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu/fot. Monika Kaczyńska
Wystawa „Obecność" w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu/fot. Monika Kaczyńska
Wystawę prac plastycznych „Obecność" można od środy oglądać w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Prace wykonali niepełnosprawni artyści.
Autorzy prac to uczestnicy zajęć w Pracowni Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych, działającej w Środowiskowym Domu Samopomocy w Toruniu - osoby dorosłe z niepełnosprawnością umysłową. - Wystawa „Obecność” ma podkreślić, że obok funkcjonują ludzie z różnymi potrzebami, problemami i możliwościami, którzy z jednej strony potrzebują wsparcia, z drugiej mogą nadać relacjom międzyludzkim inną jakość – tłumaczą organizatorzy ekspozycji.

– Możliwość społecznej obecności jest podstawowa, lecz równie ważny jest sposób, w jaki jesteśmy obecni. Aby istnienie na tej samej „scenie życia” było realne i prawdziwe trzeba stwarzać takie warunki, taki klimat, tak zorganizować życie, aby - jak mówi ks. Józef Tischner - pozwolić drugiemu być – zaznacza Barbara Momot, wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Diecezji Toruńskiej. Stowarzyszenie prowadzi Pracownię Rozwijania Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych. Działania skupiają się na opiece, terapii, organizacji wystaw, spektakli i wyjazdów.

Prace składające się na wystawę „Obecność" pochodzą z czterech pracowni: rzeźby i ceramiki, grafiki, pracowni krawieckiej i malarstwa na szkle. Ekspozycja zlokalizowana jest na drugim piętrze i można ją oglądać w godzinach pracy urzędu do 13 stycznia.
Mówi Anna Szary, rzeźbiarka z Pracowni Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych

Kultura

2022-08-12, godz. 15:35 Festiwal Fontanna Muzyki i „Café Bodo”. Muzyka z lat 20. przy zabytku „Café Bodo” - tak zatytułowany będzie drugi koncert letniego Festiwalu Fontanna Muzyki, który odbędzie się w sobotę (13 sierpnia) w Parku Kazimierza… » więcej 2022-08-12, godz. 14:05 „Tałoka” na Dzień Niepodległości Ukrainy. Tworzą centrum kulturalne dla uchodźców Ukraińsko-Polski Hub Kulturalny tworzy Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Miejsce ma zrzeszać Ukraińców mieszkających w Bydgoszczy oraz stać się centrum… » więcej 2022-08-12, godz. 10:26 Nocna parada i artyści na ulicach Chełmna. Będzie zjawiskowo [program] Chełmno zaprasza na 7. edycję Perspektywy - 9 Hills Festival. Wiele atrakcji czeka na gości. Będą to trzy dni pełne koncertów, spektakli, wystaw, instalacji… » więcej 2022-08-10, godz. 07:55 60. Bydgoski Festiwal Muzyczny: sprzedaż biletów już trwa [program] 19 sierpnia będzie miało miejsce Preludium do 60. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego, który odbędzie się pod hasłem „Kontrasty - Nowa Nadzieja”. Inauguracja… » więcej 2022-08-09, godz. 13:25 Aktorzy siedzą na walizkach. Rozpoczął się remont bydgoskiego teatru [zdjęcia, wideo] Długo wyczekiwana modernizacja Teatru Polskiego w Bydgoszczy stała się faktem. Przebudowa 70-letniego obiektu kosztować będzie prawie 40 mln zł. Projekt… » więcej 2022-08-08, godz. 18:56 W ramach tych warsztatów obrazy ożyją. Ich bohaterowie zejdą z płócien! Toruńska młodzież rozpoczęła warsztaty z Mirosławą Sobik, aktorką Teatru Wilama Horzycy. Być może któryś z uczestników odkryje w sobie powołanie… » więcej 2022-08-07, godz. 10:00 Stare zdjęcia ślubne pilnie poszukiwane! Warto poszperać w rodzinnych albumach Fundacja Fotografistka przygotowuje wyjątkowy projekt zatytułowany „Archiwum Pięknej Miłości”. Premiera zaplanowana została we wrześniu podczas organizowanego… » więcej 2022-08-05, godz. 06:51 Fontanna Muzyki przez cały sierpień. Festiwal przy symbolu Bydgoszczy Po przerwie spowodowanej pandemią do Bydgoszczy wraca letni Festiwal Fontanna Muzyki. Przez cztery sierpniowe soboty w Parku Kazimierza Wielkiego odbywać się… » więcej 2022-08-03, godz. 17:45 Filmowy zamek wieczorową porą. Do niedzieli w Toruniu Pięć filmów znalazło się w programie plenerowego kina w Toruniu. Startuje Filmowe zacisze zamkowe. Pokazy odbywać będą się o godz. 21:00, codziennie do… » więcej 2022-08-03, godz. 07:00 Kobiety w bwa: wystawa, warsztat twórczy na żywo i ceremonia parzenia herbaty „Wszystko jest historią pewnej miłości” to tytuł wystawy, która w środę (3 sierpnia) otwarta zostanie w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. » więcej
1234567