Czwartek, 05 sierpnia 2021 r.   Imieniny: Oswalda, Marii, Mariana
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
Harte Zeiten / Ciężkie Czasy
2021-06-11, 17:16 Michał Zaręba/Redakcja

Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego w Cierpicach ma 100 lat! [wideo, zdjęcia]

100- lecie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Cierpicach./fot. Michał Zaręba
100- lecie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Cierpicach./fot. Michał Zaręba
100- lecie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Cierpicach./fot. Michał Zaręba
100- lecie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Cierpicach./fot. Michał Zaręba
100- lecie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Cierpicach./fot. Michał Zaręba
100- lecie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Cierpicach./fot. Michał Zaręba
Kapsułę czasu zakopali dziś (11.06.) uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Cierpicach z okazji jubileuszu 100-lecia placówki. Wśród znanych absolwentów podtoruńskiej szkoły są wokalistka Sara Pach i kolarz Michał Gołaś.
W uroczystości uczestniczyli uczniowie, rodzice, samorządowcy i wicekurator oświaty.

- W kapsule czasu zakopaliśmy między innymi list do przyszłych pokoleń, zeszyt, chociaż nie wiemy, w czym będą pisać uczniowie przyszłych pokoleń, pendriva z filmem oprowadzający po naszej szkole - mówi jedna z uczennic.

- 100 lat to dla nas wielka historia. Podczas tych 100 lat dużo się wydarzyło, dużo uczniów, dużo pracowników przez ten czas tu się pojawiło, wiele wzruszeń, pierwszych przyjaźni, miłości - mówi Ewa Błaszkiewicz, dyrektor SP im. Kornela Makuszyńskiego w Cierpicach.

- Szkoła to jest niejednokrotnie swoisty dom kultury - mówi Maria Mazurkiewicz, wicekurator oświaty. - Wszelkie uroczystości gromadzą społeczność lokalną, a czasami nawet tych, którzy już nie mają dzieci w szkole.

- To święto tych, którzy chodzili do tej szkoły, tych wszystkich którzy poświęcili swoje życie zawodowe i czas na to, aby mogły się kształci pokolenia uczniów, aby zdobywali jak największą wiedzę, zarówno, jeśli chodzi o edukacji, jaki i o sport - mówi Krzysztof Czarnecki, wójt gminy Wielka Nieszawka.

Z okazji jubileuszu przedstawicielki rady rodziców posadziły przed szkołą klona. Patronatem Narodowym uroczystość objął Prezydent RP Andrzej Duda, a Patronatami Honorowymi zostali m.in. Wojewoda Kujawsko-Pomorski i Marszałek Województwa, a medialnym Polskie Radio PiK.
Materiał Michała Zaręby
100- lecie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Cierpicach./wideo: Michał Zaręba
100- lecie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Cierpicach./wideo: JW

Dla rodziny

2021-08-05, godz. 06:55 Zbadają cię za darmo i zaszczepią przeciw COVID-19. W Miasteczku Zdrowia Miasteczko Zdrowia zawita w czwartek (5 sierpnia) do Torunia. To ogólnopolska inicjatywa organizowana przez Fundację Veritas, która ma pomóc zadbać o swoje zd ... » więcej 2021-08-04, godz. 20:42 Na Menonickim Szlaku Smaku. Byliśmy w Chrystkowie i Luszkowie [zdjęcia] Nasz wóz transmisyjny podążał Mennonickim Szlakiem Smaku. Najpierw odwiedziliśmy XVIII wieczną chatę w Chrystkowie, potem byliśmy w Luszkowie w Nadwiślańskiej ... » więcej 2021-08-04, godz. 11:54 „Idziemy do najlepszej Matki”. Pielgrzymują z Torunia na Jasną Górę [zdjęcia] 43. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej wyruszyła w środę z Torunia na Jasną Górę. Jej tegoroczne hasło to „Eucharystia daje życie'. » więcej 2021-08-04, godz. 09:45 Cały dzień na wodzie w kajaku. Przystań harcerska zaprasza na otwarty spływ Chcesz rozpocząć przygodę z kajakami? W sobotę (14 sierpnia) można wybrać się na 2. Otwarty Spływ Kajakowy - Inowrocław - Pakość - Łącko. Zapisy już trwają. » więcej 2021-08-04, godz. 07:47 Każdy może zaprosić do Bydgoszczy! Ratusz przygotował kartki ze znaczkami 2,5 tys. bezpłatnych pocztówek ze znaczkami, na których widnieje logo Bydgoszczy mogą wysyłać bydgoszczanie oraz goście odwiedzający miasto. - Chodzi o to, by ... » więcej 2021-08-02, godz. 13:15 Rodziny z Brzozy goszczą dzieci z Litwy. „Dobrze być Polakiem wśród Polaków” [zdjęcia] - Czujemy się tutaj jak w domu. Dziękujemy rodzinom, które nas przyjęły za troskę i opiekę - mówi wychowawczyni grupy polskich polskich dzieci z Litwy, które ... » więcej 2021-08-01, godz. 09:17 Na urlop z leżakiem, pontonem i... turystycznym bonem! „Bon turystyczny” na Kujawach i Pomorzu cieszy się coraz większą popularnością. Z początkiem wakacji rodzice zaczęli masowo aktywować tę formę wsparcia dla po ... » więcej 2021-08-01, godz. 07:47 Maluchy na Start! Po zwycięstwo na rowerkach... Rowerowe atrakcje przygotowali organizatorzy dzisiejszych wyścigów dla najmłodszych w Brodnicy. To znakomita okazja dla maluchów, żeby spróbowały swoich sił w ... » więcej 2021-07-30, godz. 18:39 Przyjdź na warsztaty i wyjdź w koszulce, którą sam stworzyłeś! Nie trzeba być specjalnie uzdolnionym, żeby wziąć udział w tym wydarzeniu. Jedynym kryterium, które należy spełnić, jest wiek, bo wydarzenie jest adresowane d ... » więcej 2021-07-30, godz. 13:08 Eko Plener na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy. Będzie się działo! To ma być największe w regionie rodzinne wydarzenie ekologiczne. Tak Eko Plener - imprezę, która odbędzie się w najbliższą niedzielę ( 1 sierpnia) na Wyspie M ... » więcej
1234567