Poniedziałek, 25 stycznia 2021 r.   Imieniny: Pawła, Miłosza, Elwiry
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
Spółdzielnia
2021-01-06, 07:31 Jolanta Fischer, Iwona Muszytowska-Rzeszotek, Marcin DolińskiRedakcja

Trzej królowie przybędą, choć bez orszaku. Pandemia im nie przeszkodzi

Na toruńskiej starówce pojawią się tradycyjnie olbrzymie figury Trzech Króli/fot. torun.pl
Na toruńskiej starówce pojawią się tradycyjnie olbrzymie figury Trzech Króli/fot. torun.pl
Tradycyjny Orszak Trzech Króli – z powodu pandemii bez udziału publiczności - przejdzie w środę (6 stycznia) ulicami Bydgoszczy. Figury władców tradycyjnie pojawią się też na toruńskiej starówce. Świętować będzie także Grudziądz.
W Bydgoszczy - jak co roku - będzie Święta Rodzina, Trzej Królowie, a także radość i nadzieja gwiazdy betlejemskiej, choć tym razem podróż do stajenki będzie można odbyć online. W środę (6 stycznia) około godz. 12.00 Kacper, Melchior i Baltazar przybędą na Stary Rynek, skąd przejdą ul. Mostową, Focha i Gdańską do kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła na pl. Wolności, gdzie uczestniczyć będą w Mszy św. o godz. 12.30, po której odbędzie się pokłon Trzech Króli. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią, w tym roku orszak odbędzie się bez udziału publiczności. Do kościoła będą mogły wejść 63 osoby wraz z aktorami.

- Organizujemy ten pokłon, żeby nieść ludziom nadzieję. Pandemia się skończy, wszyscy będziemy żyć radośnie - powiedział Marek Piątkowski. Każdy, kto chciałby towarzyszyć mędrcom w ich podróży, może to uczynić poprzez stronę facebookową Orszak Trzech Króli Bydgoszcz.

Z kolei na toruńskiej starówce pojawią się tradycyjnie olbrzymie figury Trzech Króli – będzie można je spotkać w godz. 12.00-17.00. Stać będą przy szopce na Rynku Nowomiejskim, a także będą się przechadzać po ulicach Szerokiej, Królowej Jadwigi, do Rynku Staromiejskiego.

Z kolei od godz. 12.00 na Facebooku Toruńskiej Agendy Kulturalnej nadawane będą transmisje online z kolędowania w wykonaniu Małej Rewii, Michała Hajduczenia, Radka Wysockiego wraz z zespołem Kavoo oraz Szkoły New Art. Ze względu na trwającą epidemię, w trakcie transmisji obowiązuje zakaz wchodzenia do szopki.
Jak jeszcze można włączyć się w świętowanie uroczystości Trzech Króli? Relacja Jolanty Fischer
Iwona Muszytowska-Rzeszotek rozmawia z Przemysławem Draheimem z Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Jaki będzie orszak w Grudziądzu? Mówi Natalia Granica z grudziądzkiego ratusza

Dla rodziny

2021-01-23, godz. 16:46 Gra miejska na ulicach i kabaret w Internecie. Świętuj imieniny Inowrocławia! [wideo] Gra miejska dla całych rodzin i wieczór kabaretowy „Tylko spokój nas uratuje” z udziałem Andrzeja Poniedzielskiego i Jacka Pawlewskiego to atrakcje tegoroczny ... » więcej 2021-01-21, godz. 07:52 Nowe eksponaty, stanowiska i eksperymenty. Modernizują kosmiczną wystawę [zdjęcia] 11 nowych stanowisk, a 14 poddawanych renowacji lub przebudowywanych. Wystawa „O obrotach' w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu  jest gruntownie mode ... » więcej 2021-01-20, godz. 16:07 Ogłaszają konkurs na zimowe zdjęcia. A my kręcimy nad Kanałem Bydgoskim [wideo, zdjęcia] Dla uczniów z klas 7-8 szkół podstawowych przeznaczony jest konkurs fotograficzny, który ogłosiło Muzeum Okręgowego im. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Tematem ... » więcej 2021-01-19, godz. 06:45 Bydgoski telefon dla seniorów. Można dzwonić i rozmawiać o szczepieniach Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy uruchamia infolinię dotyczącą Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Linia jest czynna od 8 do 15. » więcej 2021-01-15, godz. 12:06 Ci seniorzy są życiową lekcją historii. Byli świadkami odradzania się Polski Karolina Bujak z Kruszwicy uhonorowana została marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dla najstarszych - stuletnich i starszy ... » więcej 2021-01-14, godz. 08:04 Bransoletki życia ratują życie seniorom z regionu. Opasek będzie więcej Ponad trzy tysiące seniorów z regionu ma szansę otrzymać od Kujawsko - Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu bransoletki życia. Elektroniczne opaski u ... » więcej 2021-01-10, godz. 07:50 Czy się stoi, czy się leży, trochę ruchu się należy - zwłaszcza w pandemii Koniec z wymówkami! Butelka z wodą, drzwi i krzesło - wszystko możemy wykorzystać podczas domowych ćwiczeń. Jak to zrobić, podpowiada fizjoterapeuta z Torunia ... » więcej 2021-01-09, godz. 09:28 Z sauny na śnieg i do jeziora. Nowa atrakcja na plaży w Pieckach [WIDEO, ZDJĘCIA] Dwie sauny to najnowsza atrakcja plaży w podbydgoskich Pieckach, która w zimowe weekendy przeżywa oblężenie. Całe rodziny plażują tu, wchodzą do lodowatego je ... » więcej 2021-01-08, godz. 13:08 Chore dzieci przez okno szpitala zobaczą zaczarowany ogród. Każdy może pomóc Widok na kolorowe postacie z bajek zamiast szarej ulicy i dachu z krzewami mają pomóc przetrwać ciężko chorym dzieciom w szpitalu im. Jurasza w Bydgoszczy. St ... » więcej 2021-01-07, godz. 09:32 Kolorowa skrzynia i zadania śnieżnej sowy. Ferie w bydgoskim Myślęcinku Trzy różne propozycje ma na ferie zimowe zoo w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w bydgoskim Myślęcinku. » więcej
1234567