Poniedziałek, 25 stycznia 2021 r.   Imieniny: Pawła, Miłosza, Elwiry
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
Spółdzielnia
2020-12-31, 21:52 Diecezja Bydgoska/Redakcja

Trzej Królowie przybędą na Stary Rynek, ale osobno i bez orszaku

Orszak Trzech Króli w Bydgoszczy./fot. Kamila Zroślak/archiwum
Orszak Trzech Króli w Bydgoszczy./fot. Kamila Zroślak/archiwum
6 stycznia, około godz. 12.00 Trzej Królowie wjadą na bydgoski Stary Rynek, skąd przejdą ul. Mostową, Focha i Gdańską do kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bydgoszczy, gdzie pokłonią się Dzieciątku i złożą dary.
W tym roku orszak odbędzie się bez udziału publiczności, z uwzględnieniem ograniczeń związanych z pandemią. Do kościoła na placu Wolności mogą wejść 63 osoby.

Przypominamy, że w związku z pandemią, uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli popularne święto Trzech Króli (6 stycznia) musi przebiegać w reżimie sanitarnym.

Pierwszą z inicjatyw, która pozwoli zachować ducha tego dnia to Mini Orszak, czyli wspólne kolędowanie połączone z występem jasełkowym czy koncertowym, któremu towarzyszy pokłon przed Świętą Rodziną czy wędrowanie do szopki. Ważne, by uczestnikom zostało zapewnione bezpieczeństwo sanitarne. Zgłoszenia od organizatorów są przyjmowane przez stronę orszak.org. Chętni otrzymają od fundacji darmowe pakiety koron i śpiewników oraz ubezpieczenie.

Fundacja „Orszak Trzech Króli” proponuje również śpiewanie kolęd w gronie rodzinnym, a także ze znajomymi. Jeśli sytuacja epidemiczna pozwoli, takie wieczory mogą odbyć się m.in. w kościołach, domach kultury lub innym miejscu, gdzie znajduje się szopka i żłóbek z Dzieciątkiem. – Proponujemy, by spotkania odbyły się 5 stycznia w godzinach 17-20 . Kulminacyjnym punktem byłoby zaśpiewanie o 19:00 kolędy „Mędrcy Świata”. Nagranie lub zdjęcie można przesyłać do fundacji. Dzięki temu stworzymy kolędową mapę Polski – dodał Marek Piątkowski.

Trzecia z inicjatyw to Orszakowy Challenge Kolędowy. – Zachęcamy rodziny, by nagrały filmik, na którym wspólnie kolędują w domu, a następnie umieściły go na Facebooku, Twitterze, Instagramie z hasztagiem #koledujmyrazem – tłumaczy Regina Piątkowska. Każdy klip powinien kończyć się nominacją kolejnej rodziny do nagrania kolędy lub pastorałki. Sposób wykonania jest dowolny. W nagraniu powinny wystąpić minimum dwie osoby, a najlepiej całe rodziny. Całość nie powinna być dłuższa niż pięć minut, a kolęda musi być wykonana przez osoby występujące w filmiku. Uczestnik powinien posiadać pełne prawa autorskie do ścieżki dźwiękowej, której używa. W razie potrzeby instrumentalną wersję dźwiękową można pobrać ze strony www.orszak.org. Nagrania mogą być zamieszczane aż do 2 lutego 2021 roku.

W związku z ograniczoną liczbą osób, które będą mogły w tym roku wziąć udział w orszakach, fundacja przygotowała propozycję dla rodzin chcących przespacerować się 6 stycznia szlakiem Trzech Króli. Do tego posłużą projekty plansz związanych z mansjonami orszakowymi (Herod, Gospoda, Anioły, Szopka itd.), które organizator spaceru może wywiesić w mieście. Plansze będą zawierały zadania dla zgłoszonych spacerowiczów. Następnie trzeba będzie przygotować lokalną mapkę trasy z zaznaczonymi miejscami-planszami.

Szczegóły są na stronie: www. orszak.org

Dla rodziny

2021-01-23, godz. 16:46 Gra miejska na ulicach i kabaret w Internecie. Świętuj imieniny Inowrocławia! [wideo] Gra miejska dla całych rodzin i wieczór kabaretowy „Tylko spokój nas uratuje” z udziałem Andrzeja Poniedzielskiego i Jacka Pawlewskiego to atrakcje tegoroczny ... » więcej 2021-01-21, godz. 07:52 Nowe eksponaty, stanowiska i eksperymenty. Modernizują kosmiczną wystawę [zdjęcia] 11 nowych stanowisk, a 14 poddawanych renowacji lub przebudowywanych. Wystawa „O obrotach' w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu  jest gruntownie mode ... » więcej 2021-01-20, godz. 16:07 Ogłaszają konkurs na zimowe zdjęcia. A my kręcimy nad Kanałem Bydgoskim [wideo, zdjęcia] Dla uczniów z klas 7-8 szkół podstawowych przeznaczony jest konkurs fotograficzny, który ogłosiło Muzeum Okręgowego im. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Tematem ... » więcej 2021-01-19, godz. 06:45 Bydgoski telefon dla seniorów. Można dzwonić i rozmawiać o szczepieniach Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy uruchamia infolinię dotyczącą Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Linia jest czynna od 8 do 15. » więcej 2021-01-15, godz. 12:06 Ci seniorzy są życiową lekcją historii. Byli świadkami odradzania się Polski Karolina Bujak z Kruszwicy uhonorowana została marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dla najstarszych - stuletnich i starszy ... » więcej 2021-01-14, godz. 08:04 Bransoletki życia ratują życie seniorom z regionu. Opasek będzie więcej Ponad trzy tysiące seniorów z regionu ma szansę otrzymać od Kujawsko - Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu bransoletki życia. Elektroniczne opaski u ... » więcej 2021-01-10, godz. 07:50 Czy się stoi, czy się leży, trochę ruchu się należy - zwłaszcza w pandemii Koniec z wymówkami! Butelka z wodą, drzwi i krzesło - wszystko możemy wykorzystać podczas domowych ćwiczeń. Jak to zrobić, podpowiada fizjoterapeuta z Torunia ... » więcej 2021-01-09, godz. 09:28 Z sauny na śnieg i do jeziora. Nowa atrakcja na plaży w Pieckach [WIDEO, ZDJĘCIA] Dwie sauny to najnowsza atrakcja plaży w podbydgoskich Pieckach, która w zimowe weekendy przeżywa oblężenie. Całe rodziny plażują tu, wchodzą do lodowatego je ... » więcej 2021-01-08, godz. 13:08 Chore dzieci przez okno szpitala zobaczą zaczarowany ogród. Każdy może pomóc Widok na kolorowe postacie z bajek zamiast szarej ulicy i dachu z krzewami mają pomóc przetrwać ciężko chorym dzieciom w szpitalu im. Jurasza w Bydgoszczy. St ... » więcej 2021-01-07, godz. 09:32 Kolorowa skrzynia i zadania śnieżnej sowy. Ferie w bydgoskim Myślęcinku Trzy różne propozycje ma na ferie zimowe zoo w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w bydgoskim Myślęcinku. » więcej
1234567