Piątek, 23 lipca 2021 r.   Imieniny: Stwosza, Bogny, Brygidy
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Forum Rolnika 2021
2020-12-31, 13:15 Robert Erdmann/Redakcja/PAP

Zachodnia Obwodnica Bydgoszczy już otwarta. Można śmigać! [film z drona, wideo, zdjęcia]

Zachodnia Obwodnica Bydgoszczy jest już otwarta./kadr z filmu Dronfor/Janusz Wiertel
Zachodnia Obwodnica Bydgoszczy jest już otwarta./kadr z filmu Dronfor/Janusz Wiertel
Wiosną ogłoszony zostanie przetarg na budowę trasy S10 - zapowiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który dzisiaj (31.12.) otworzył Zachodnią Obwodnicę Bydgoszczy. Obwodnica w ramach trasy S5 łączy Tryszczyn z Białymi Błotami i wyprowadza ruch tranzytowy z Bydgoszczy.
- Dzisiaj droga ekspresowa S5 łączy już Wrocław z Poznaniem, za chwilę droga ekspresowa S5 połączy Poznań z Bydgoszczą i Bydgoszcz z Grudziądzem. Przygotowywana jest inwestycja z Grudziądza, czyli z autostrady A1, dalej do Ostródy. Przygotowywana jest inwestycja na Dolnym Śląsku, co w efekcie stworzy jedną z najdłuższych dróg krajowych dróg ekspresowych w naszym kraju. To właśnie ta wielka sieć komunikacyjna jest, i będzie w niedalekiej przyszłości, tym silnikiem motorem rozwoju naszej gospodarki - mówił Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, podczas otwarcia Zachodniej Obwodnicy Bydgoszczy.

Wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau ocenił, że po ukończeniu trasy S5, a później S10 Bydgoszcz będzie jednym z najlepiej skomunikowanych miast w Polsce.

- To skomunikowanie było przez lata na słabym poziomie. Teraz jestem przekonany, że miasto i województwo wykorzystają tę szansę rozwojową - wskazał Ramlau.

Nowy odcinek wraz z otwartym przed rokiem odcinkiem Bydgoszcz Północ — Bydgoszcz Błonie umożliwi przejazd całą obwodnicą od strony zachodu, północy i południa. Pozwoli to na wyprowadzenie z miasta ruchu tranzytowego, szczególnie relacji Poznań — Gdańsk.

Odcinek S5, który w czwartek został oddany do użytku, to dwujezdniowa droga o dwóch pasach ruchu w każdą stronę z rezerwą na trzeci od długości 13,5 km. Na trasie powstały liczne obiekty inżynierskie, w tym trzy przejścia dla zwierząt oraz dwa węzły drogowe: Bydgoszcz Zachód w Pawłówku oraz Bydgoszcz Miedzyń w Lisim Ogonie. Wykonano przebudowę istniejącej sieci drogowej oraz budowę chodników, ścieżek rowerowych i oświetlenia drogowego. Zamontowano też urządzenia ochrony środowiska, w tym ekrany akustyczne.

Według prognoz nową drogą w najbliższych latach może przejeżdżać ponad 20 tys. pojazdów na dobę.

Udostępniono do ruchu 13,5 km dwujezdniowej drogi ekspresowej między węzłami Bydgoszcz Opławiec i Bydgoszcz Błonie, wraz z kolejnymi dwoma węzłami Bydgoszcz Zachód i Bydgoszcz Miedzyń. Tym samym obwodnica Bydgoszczy zyskała pełną funkcjonalność i przejmuje ruch tranzytowy, szczególnie relacji Poznań - Gdańsk.

Od 31 grudnia kierowcy mogą korzystać łącznie z już ponad 36 km obwodnicy Bydgoszczy na trasie od węzła Bydgoszcz Północ, przez węzły Maksymilianowo, Bydgoszcz Opławiec, Bydgoszcz Zachód, Bydgoszcz Miedzyń, Bydgoszcz Błonie, kończąc na węźle Bydgoszcz Południe.

W 2020 roku do ruchu oddanych zostało prawie 33 km drogi ekspresowej S5 w woj. kujawsko-pomorskim

Droga ekspresowa S5 budowana w województwie kujawsko-pomorskim spinać będzie cztery aglomeracje: Wrocław, Poznań, Bydgoszcz oraz Gdańsk
Materiał Roberta Erdmanna (Popołudnie z nami)
Przejazd obwodnicą od węzła Bydgoszcz Błonie do Bydgoszcz - Zachód./wideo: Janusz Wiertel
Przelot nad oddaną do użytku Zachodnią Obwodnicą Bydgoszczy/wideo: Krzysztof Forgiel/Dronfor/montaż: Janusz Wiertel

Wiadomości lokalne

2021-07-23, godz. 17:20 Takiego spotkania tylko pozazdrościć! Podwórkowa impreza na bydgoskim Okolu Jedyny kataryniarz w regionie, instrumenty muzyczne, fantazyjne nakrycia głowy i mnóstwo przysmaków. Tak było na podwórku przy ul. Jackowskiego 18 w Bydgoszcz ... » więcej 2021-07-23, godz. 15:50 To jak jest w schronisku dla bezdomnych w Bydgoszczy? Brud, smród i robactwo - tak jeden z podopiecznych mówi o warunkach panujących w Centrum Pomocy dla Bezdomnych Mężczyzn w Bydgoszczy. Skarży się m.in. na cias ... » więcej 2021-07-23, godz. 11:50 Wakacyjne wyjazdy - dobre praktyki za kierownicą Trzeźwy kierowca i samochód bez usterek to zbyt mało. Podróż na wakacyjny wypoczynek musi być bezpieczna pod każdym względem. Przed nami bardzo ciepły weekend ... » więcej 2021-07-23, godz. 09:40 Zakaz wstępu do lasu? Spokojnie! Trwa porządkowanie po wichurach Prawie 4 tysiące hektarów lasów w regionie zostało zniszczonych przez ostatnie burze i porywisty wiatr im towarzyszący. » więcej 2021-07-22, godz. 17:32 Nie ma w okolicy kiosku? Żaden problem. Bilet na autobus kupisz w biletomacie Pierwsze biletomaty uruchomiono w czwartek w Toruniu. Urządzenia stanęły na węźle przesiadkowym na al. św. Jana Pawła II. » więcej 2021-07-22, godz. 16:38 Park rozrywki, plac zabaw, skwer, wieża widokowa. Włocławianie zagłosowali Włocławski ratusz ogłosił wyniki głosowania na budżet obywatelski. W przyszłym roku zrealizowanych zostanie sześć projektów. » więcej 2021-07-22, godz. 15:51 Kapsułę czasu zakopali w Tucholi. Dla tych, którzy będą tam żyli za 100 lat [wideo, galeria] „Nas tu już nie ma... jednak z przeszłości ślemy Wam serdeczne życzenia zdrowia i poczucia dumy z bycia tucholanami i borowiakami, tak jak my dumni z tego byl ... » więcej 2021-07-22, godz. 15:02 Uczniowie sprawdzają czy zakwalifikowali się do szkoły. Drugi nabór w sierpniu Uczniowie, starający się o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych, dowiadują się w czwartek, czy znaleźli się na listach zakwalifikowanych, czy też niezakwalifi ... » więcej 2021-07-22, godz. 14:03 Remontują drogę koło Lipna. Skorzystają kierowcy i rowerzyści [zdjęcia] Między Lipnem a Jasieniem na 17 km powstaje nowa droga na trasie wojewódzkiej nr 559. Zrealizowano już ponad połowę prac, które finalnie pozwolą na bezpieczne ... » więcej 2021-07-22, godz. 11:59 Tragiczny wypadek na S5 niedaleko węzła Maksymilianowo. Jedna osoba nie żyje [zdjęcia] Na pasie awaryjnym zatrzymał się samochód dostawczy, w którym prawdopodobnie doszło do pęknięcia opony. Gdy jego kierowca przystąpił do wymiany uszkodzonego k ... » więcej
1234567