Piątek, 05 marca 2021 r.   Imieniny: Adriana, Fryderyka, Teofila
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-12-31, 13:15 Robert Erdmann/Redakcja/PAP

Zachodnia Obwodnica Bydgoszczy już otwarta. Można śmigać! [film z drona, wideo, zdjęcia]

Zachodnia Obwodnica Bydgoszczy jest już otwarta./kadr z filmu Dronfor/Janusz Wiertel
Zachodnia Obwodnica Bydgoszczy jest już otwarta./kadr z filmu Dronfor/Janusz Wiertel
Wiosną ogłoszony zostanie przetarg na budowę trasy S10 - zapowiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który dzisiaj (31.12.) otworzył Zachodnią Obwodnicę Bydgoszczy. Obwodnica w ramach trasy S5 łączy Tryszczyn z Białymi Błotami i wyprowadza ruch tranzytowy z Bydgoszczy.
- Dzisiaj droga ekspresowa S5 łączy już Wrocław z Poznaniem, za chwilę droga ekspresowa S5 połączy Poznań z Bydgoszczą i Bydgoszcz z Grudziądzem. Przygotowywana jest inwestycja z Grudziądza, czyli z autostrady A1, dalej do Ostródy. Przygotowywana jest inwestycja na Dolnym Śląsku, co w efekcie stworzy jedną z najdłuższych dróg krajowych dróg ekspresowych w naszym kraju. To właśnie ta wielka sieć komunikacyjna jest, i będzie w niedalekiej przyszłości, tym silnikiem motorem rozwoju naszej gospodarki - mówił Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, podczas otwarcia Zachodniej Obwodnicy Bydgoszczy.

Wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau ocenił, że po ukończeniu trasy S5, a później S10 Bydgoszcz będzie jednym z najlepiej skomunikowanych miast w Polsce.

- To skomunikowanie było przez lata na słabym poziomie. Teraz jestem przekonany, że miasto i województwo wykorzystają tę szansę rozwojową - wskazał Ramlau.

Nowy odcinek wraz z otwartym przed rokiem odcinkiem Bydgoszcz Północ — Bydgoszcz Błonie umożliwi przejazd całą obwodnicą od strony zachodu, północy i południa. Pozwoli to na wyprowadzenie z miasta ruchu tranzytowego, szczególnie relacji Poznań — Gdańsk.

Odcinek S5, który w czwartek został oddany do użytku, to dwujezdniowa droga o dwóch pasach ruchu w każdą stronę z rezerwą na trzeci od długości 13,5 km. Na trasie powstały liczne obiekty inżynierskie, w tym trzy przejścia dla zwierząt oraz dwa węzły drogowe: Bydgoszcz Zachód w Pawłówku oraz Bydgoszcz Miedzyń w Lisim Ogonie. Wykonano przebudowę istniejącej sieci drogowej oraz budowę chodników, ścieżek rowerowych i oświetlenia drogowego. Zamontowano też urządzenia ochrony środowiska, w tym ekrany akustyczne.

Według prognoz nową drogą w najbliższych latach może przejeżdżać ponad 20 tys. pojazdów na dobę.

Udostępniono do ruchu 13,5 km dwujezdniowej drogi ekspresowej między węzłami Bydgoszcz Opławiec i Bydgoszcz Błonie, wraz z kolejnymi dwoma węzłami Bydgoszcz Zachód i Bydgoszcz Miedzyń. Tym samym obwodnica Bydgoszczy zyskała pełną funkcjonalność i przejmuje ruch tranzytowy, szczególnie relacji Poznań - Gdańsk.

Od 31 grudnia kierowcy mogą korzystać łącznie z już ponad 36 km obwodnicy Bydgoszczy na trasie od węzła Bydgoszcz Północ, przez węzły Maksymilianowo, Bydgoszcz Opławiec, Bydgoszcz Zachód, Bydgoszcz Miedzyń, Bydgoszcz Błonie, kończąc na węźle Bydgoszcz Południe.

W 2020 roku do ruchu oddanych zostało prawie 33 km drogi ekspresowej S5 w woj. kujawsko-pomorskim

Droga ekspresowa S5 budowana w województwie kujawsko-pomorskim spinać będzie cztery aglomeracje: Wrocław, Poznań, Bydgoszcz oraz Gdańsk
Materiał Roberta Erdmanna (Popołudnie z nami)
Przejazd obwodnicą od węzła Bydgoszcz Błonie do Bydgoszcz - Zachód./wideo: Janusz Wiertel
Przelot nad oddaną do użytku Zachodnią Obwodnicą Bydgoszczy/wideo: Krzysztof Forgiel/Dronfor/montaż: Janusz Wiertel

Wiadomości lokalne

2021-03-05, godz. 20:30 Szczepienia osób w wieku 65-69 lat i przewlekle chorych [informacje, telefony] 11 marca rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób w wieku od 65 do 69 lat, a 10 marca - osób przewlekle chorych. Także osoby w wieku 70 plus ... » więcej 2021-03-05, godz. 19:44 Przebudowa i rozbudowa w tempie ekspresowym. Nowoczesne przedszkole w Lnianie Przebudowa i rozbudowa starego budynku trwała rok. W piątek nowoczesne przedszkole w Lnianie w powiecie świeckim zostało uroczyście otwarte. » więcej 2021-03-05, godz. 18:56 Nigdy więcej sam! Ks. Mirosław Maliński głosi rekolekcje w Bydgoszczy [wideo, program] Popularny duszpasterz akademicki z Wrocławia - ks. Mirosław Maliński „Malina” - będzie głosił rekolekcje w Bydgoszczy. Przeznaczone będą m.in. dla środowisk: ... » więcej 2021-03-05, godz. 16:19 Toruńska restauracja nie zamierza obsługiwać policjantów i ich rodzin „W tym lokalu nie obsługujemy funkcjonariuszy policji i ich rodzin' - plakat z takim napisem pojawił się na witrynie jednego z toruńskich lokali. Zdania przec ... » więcej 2021-03-05, godz. 15:31 Sprawa hodowli psów w Dobrczu wciąż na wokandzie. Sąd odrzucił apelację Wracamy do sprawy właścicieli hodowli zwierząt z podbydgoskiego Dobrcza, którym odebrano skrajnie zaniedbane psy. Na rozprawie 5 marca, sąd postanowił nie roz ... » więcej 2021-03-05, godz. 12:40 Martynka po prostu rzuciła się na ratunek. Cała klasa ją za to podziwia Ma zaledwie 8 lat, ale już wykazała się wielką dojrzałością. Mowa o małej bohaterce ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Toruniu. Dzięki błyskawicznej reakcji Martyn ... » więcej 2021-03-05, godz. 10:00 Poważny wypadek pod Toruniem: auto spadło ze skarpy, zakleszczony kierowca [zdjęcia] W piątek (05.03.) rano, na krajowej dziesiątce w miejscowości Glinki zderzyły się dwa auta osobowe i ciężarówka. Ciężarówka zawisła na nasypie, osobówka zjech ... » więcej 2021-03-05, godz. 09:46 Włodzimierz Czarzasty: Trzeba rozwiązać problem mieszkalnictwa w Polsce - Program odbudowy nie pozostawia swobody w wydatkowaniu pieniędzy, one muszą być przeznaczone na przedsięwzięcia zdefiniowane przez Unię Europejską - mówił g ... » więcej 2021-03-05, godz. 07:50 Polacy, Niemcy, Żydzi i Rosjanie razem na toruńskiej ziemi. Wspomnimy ich Podtoruńska gmina Lubicz była dawniej istnym tyglem kulturowym. Bogatą historię łączącą różne narody i tradycje pokaże Centrum Tradycji Dawnego Pogranicza w L ... » więcej 2021-03-04, godz. 20:13 Taśmy Collegium Medicum UMK: uczelnia zawiesiła profesora Prof. Michał Szpinda, którego słychać w słynnym nagraniu ujawnionym przez studentów CM UMK, został zawieszony w pełnieniu funkcji Koordynatora przedmiotu anat ... » więcej
1234567