Poniedziałek, 06 lutego 2023 r.   Imieniny: Doroty, Bogdana, Pawła
Polskie Radio PiK » Rodzina
2023-01-23, 18:27 Monika Kaczyńska/Redakcja

Region przoduje w ofercie dla seniorów. Starsze osoby chętnie z niej korzystają

Wojewódzka Rada Polityki Senioralnej w Toruniu/fot. Monika Kaczyńska
Wojewódzka Rada Polityki Senioralnej w Toruniu/fot. Monika Kaczyńska
Wojewódzka Rada Polityki Senioralnej w Toruniu/fot. Monika Kaczyńska
Wojewódzka Rada Polityki Senioralnej w Toruniu/fot. Monika Kaczyńska
Wojewódzka Rada Polityki Senioralnej obradowała w Toruniu. Jej członkowie wspierają działania samorządu województwa w obszarach szczególnie ważnych z punktu widzenia seniorów - choćby dotyczących zdrowia czy aktywności.
Posiedzenie było połączone z seminarium na temat nowych form współpracy i działalności na rzecz seniorów. - Województwo kujawsko-pomorskie przoduje w ofercie dla seniorów. Już od bardzo dawna w strategii wojewódzkiej są zapisane programy senioralne i można po nie aplikować – mówi Wiesława Taranowska z Rady Seniorów w Ciechocinku. - Aplikują po nie organizacje pozarządowe, stowarzyszenia i fundacje, a my jako Rada Seniorów mamy swoje dotacje od samorządów, w których funkcjonujemy i trzeba z tego korzystać. Seniorzy mają bardzo wiele talentów, przechodząc na emeryturę ujawniają je. Dzięki naszemu wsparciu mogą się rozwijać. Jeśli senior tylko chce, to nie siedzi przed telewizorem w domu.

- Uniwersytet Trzeciego Wieku to są tacy ludzie, którzy są bardzo zainteresowani wszystkim – dodaje Urszula Szadowska z Inowrocławia. - Naprawdę jest grupa seniorów - mniej więcej 60 osób, która - żeby nie ograniczenia czasowe - to by chodziła na wszystko. Ja wybieram przede wszystkim jogę, rękodzieło, a poza tym jestem organizatorem życia senioralnego i często nie mam już czasu dla siebie. Starsze osoby są tak energiczne, prężne, że mówimy, że to wcale nie są seniorzy, tylko lekko starsza młodzież.

Wojewódzka Rada ds. Polityki Senioralnej została powołana w 2014 roku.
Relacja Moniki Kaczyńskiej

Rodzina

2023-02-03, godz. 17:30 Kolekcja strażaków ze Świecia. Jedyne takie muzeum w regionie [zdjęcia] Ponad stuletni oryginalny sztandar strażacki to jedna z najcenniejszych pamiątek, która znajduje się w Muzeum Pożarnictwa w Świeciu. Obiekt będzie otwarty… » więcej 2023-02-03, godz. 10:45 Marsjańskie półkolonie! Do tej misji potrzebne są klocki i wyobraźnia [zdjęcia, wideo] Z sali lekcyjnej można wybrać się na Marsa! To możliwe, jeśli bierzemy udział w marsjańskich półkoloniach. Podczas zajęć dzieci poznają m.in. podstawy… » więcej 2023-02-03, godz. 07:00 Wycieczki, koncerty, spektakle. Jak spędzić pierwszy weekend lutego? [przewodnik] Dzieci i młodzież od kilku dni cieszą się wolnym. Z tej okazji w naszym regionie w ten weekend nie zabraknie interesujących wydarzeń. Oto krótkie zestawienie… » więcej 2023-02-01, godz. 19:00 Ferie z pasją: na tych półkoloniach taniec jest na pierwszym miejscu [zdjęcia, wideo] Jedni wyjechali, inni zostali w domu, ale chodzą na półkolonie. Oferta tego typu zajęć jest bogata, dzieci i rodzice mają z czego wybierać. Sprawdziliśmy… » więcej 2023-02-01, godz. 13:01 Zaczyna się nabór wniosków na dofinansowanie z programu „Aktywni plus” Od 1 lutego można składać wnioski do programu na rzecz osób starszych „Aktywni plus”. Organizacje pozarządowe i instytucje prowadzące działalność… » więcej 2023-02-01, godz. 07:17 „Bransoletki życia” dla seniorów. Trwa rekrutacja do programu teleopieki! Czujnik upadku, pomiar tętna, pomiar nasycenia krwi tlenem - to niektóre funkcje, które posiadają „bransoletki życia”. Mieszkańcy województwa zainteresowani… » więcej 2023-01-30, godz. 07:00 Ślizgaj się za darmo przez całe ferie. Torbyd zaprasza bydgoskich uczniów [wideo] Podczas ferii zimowych bydgoskie lodowisko Torbyd oraz ślizgawka we Fordonie będą darmowe dla bydgoskich uczniów. » więcej 2023-01-28, godz. 11:00 WOŚP gra pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą!”. Tyle się wydarzy w regionie! Tradycyjna ściskawa na Starówce, bicie rekordu Polski w jedzeniu pierników, koncerty i licytacje - tak wygląda 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej… » więcej 2023-01-27, godz. 20:50 W regionie zaczynają się wyjazdy na ferie. Policja apeluje: nie róbmy wyścigów! Już w weekend wielu z nas wyruszy na zimowe wakacje. Policja radzi, co robić, aby podróż była bezpieczna. » więcej 2023-01-27, godz. 07:46 Darmowe baseny i lodowiska, zabawa na balu i w zoo. Ferie w regionie! [przewodnik] W Kujawsko-Pomorskiem w sobotę (28 stycznia) rozpoczynają się ferie. Jak zaplanować czas dzieciom? Warto zajrzeć do naszego przewodnika. » więcej
1234567