Koncerty, spektakle, spotkania motoryzacyjne i wiele więcej. Co czeka nas w weekend? [przewodnik]

2023-03-17, 09:26  Redakcja
W regionie czeka nas wiele atrakcji, jak na przykład koncerty, targi, warsztaty i Food Truck Festival w Bydgoszczy. /fot. Tatiana Adonis, archiwum W regionie czeka nas wiele atrakcji, jak na przykład koncerty, targi, warsztaty i Food Truck Festival w Bydgoszczy. /fot. Tatiana Adonis, archiwum

Trzeci marcowy weekend przynosi kolejną dawkę ciekawych wydarzeń w naszym regionie. Można wspomnieć na przykład o festiwalu food trucków, pokazie samochodów czy licznych koncertach.

BYDGOSZCZ

„Czarodziejski flet”
17 marca (piątek), godz. 19:00, Opera Nova
Spektakl o głębokim przesłaniu humanistycznym, który rozgrywa się w scenograficznej przestrzeni wielkiej biblioteki: siedziby Wiedzy, Siły, Piękna. Bohaterowie mają okazję do poznania prawdy o sobie, zdolność do poświęcenia, pokonywania trudności, czy lęku przed innymi osobami.
Ezoteryczne i dziecinne, wzniosłe i krotochwilne, uczone i ludyczne. „Czarodziejski flet” czerpie z legend średniowiecznych, baśni, fascynacji mitologią egipską. Szczegóły tutaj.

Koncert symfoniczny
17 marca (piątek), godz. 19:00, Filharmonia Pomorska
Przed publicznością zagra Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej i Studenci Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W repertuarze znajdzie się Symfonia hiszpańska d–moll op.21 autorstwa Edouadra Lalo. Choć jest to koncert skrzypcowy, to jego tradycyjny schemat został rozszerzony. Drugi utwór, który będzie można usłyszeć w Filharmonii to Symfonia fantastyczna napisana przez Hectora Berlioza. Dzieło jest manifestacją założeń artystycznych kompozytora, a zarazem jego pierwszą, wyraźnie autobiograficzną symfonią. Bilety i szczegóły znajdują się na stronie Filharmonii.

Męskie trio w jazzowym wydaniu
17 marca (piątek), godz. 18:00, Kujawsko–Pomorskie Centrum Kultury
Nurt zwany gypsy jazzem powstał w latach 30. XX wieku we Francji. Klimat odnosi się do paryskich kafejek, w których dominuje swing. Na odwzorowanie zdecydowali się muzycy „Marynaty Gypsy Trio”, czyli Marcin Grabowski, Maciej Olesiński i Natan Kosętka. Jednak oprócz gypsy jazzu zostaną zaprezentowane współczesne utwory i polskie piosenki w akustycznej aranżacji. Więcej można znaleźć tutaj.

Nadzieja i miłość
17 marca (piątek) godz. 18:00, Światłownia (św. Trójcy 15)
Marcin Janacz jest muzykiem, a z wykształcenia psychologiem. Wykonuje utwory operowe, operetkowe i musicalowe. Jego inspiracją jest twórczość Jacka Kaczmarskiego i dzięki niej poszedł swoją drogą. Zdaniem organizatorów efektem działań ma być ten koncert. Utwory autorskie i nie tylko moją o dwóch cnotach, ale też tęsknotach: miłości i nadziei. Szczegóły pod tym linkiem.

Rockowe brzmienie
18 marca (sobota), godz. 20:00, Basement Wine&Beer (Długa 24)
W sobotni wieczór zagrają trzy zespoły, które najlepiej czują się w klimatach Rocka, Hard Rocka i Metalu. Meteroids to kapela pochodząca z Zielonej Góry i miesza metalowe ballady z hardrockowym brzmieniem oraz riffem. Zespół ma na koncie kilka regionalnych wyróżnień, jak i Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel Gitarowym. Natomiast grupa Prorock jak sama nazwa wskazuje, spróbowała swoich sił w rocku progresywnym, jednak z czasem zdecydowała się na hard rockową klasykę. Z kolei zespół Johnny’s Daughter opiera się o pogranicze rocka i bluesa.

Koncert Patrycji Markowskiej
18 marca (sobota), godz. 20:00, Fabryka Lloyda (Fordońska 156)
Artystka wystąpi w ramach trasy koncertowej „Wilczy pęd – acustic/electric TOUR”. Oprócz niej zagra również Dawid Karpiuk z grupy „Dziwna wiosna”. Jak zaznaczają organizatorzy, w maju odbyła się premiera płyty Patrycji Markowskiej „Wilczy pęd”. Krążek łączy akustyczne nurty z eklektycznym i popowym brzmieniem, to ma nadawać wyjątkowy charakter.

Muzycznie o górach
18 marca (sobota), godz. 18:00, Światłownia (św. Trójcy 15)
Zespół Byle do Góry świętuje w tym roku 11 lat swojego istnienia. Grupę napędza umiłowanie do gór i rozmowa z ludźmi o wspólnych zainteresowaniach. Jej naturalnym środowiskiem jest górski szlak i ognisko. Zespół tworzą: Jurek Hołownia, Bartłomiej Hołownia, Leszek Trząski i Joanna Ulowska. Gościnnie na koncertach występuje Michał Pańczyszyn. Grupa decyduje się na wybór tekstów autorstwa: Aleksandry Bacińskiej, Wiesławy Kwinto-Koczan, Bronka z Obidzy Kozieńskiego, Romy Rappe, Dariusza Musialskiego, Elizy Saromy-Stępniewskiej i innych. Pełni opis znajduje się tutaj.

Koncert na zakończenie zimy?
18 marca (sobota), godz. 17:00, Zespół Pałacowo–Parkowy w Ostromecku
Organizatorzy zaprezentują kameralny koncert, oparty o piosenki z seriali, filmów i bajek. Nie zabraknie ścieżki dźwiękowej z Pięknej i Bestii, Toy Story, Alladyna, Człowieka z La Manchy i pozostałych dzieł. Na fortepianie zagra Andrzej Zawadzki, za sopran odpowie Zuzanna Caban, a barytonem będzie Wojciech Dzwonkowski. Wydarzenie poprowadzi Martyna Agatowicz. Więcej szczegółów na stronie Miejskiego Centrum Kultury.

Pokręcona historia
18 marca (sobota), godz. 16:00, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury
Anna Sucharska jest pisarką i historykiem. Dokonała ona niecodziennego odkrycia. W okolicach Bydgoszczy i Ostromecka żyło trzech Ludolfów Alvenslebenów, z których dwóch zapisało się w historii jako zbrodniarze wojenni. Jeszcze do lat 90. XX wieku mylono ich tożsamości. Na zaprezentowanie prawdy zdecydowała się właśnie Anna Sucharska, pisząc książkę „Czas jak strumień”. Oprócz tego autorka prowadzi od listopada 1993 roku Szkołę Języka i Literatury z siedzibą przy ulicy Krakowskiej 21 w Bydgoszczy. Więcej o spotkaniu z Anną Sucharską tutaj.

Kolejna odsłona Kompotu
18 marca (sobota), godz. 12:00, Młyny Rothera
Kulturalne Opowieści Miejskich Praktyk oraz Tradycji to miejsce, gdzie przy okazji wspólnego gotowania można wdać się w dyskusję na temat tożsamości, kultury i tradycji w Bydgoszczy. W marach piątej edycji projektu uczestnicy przygotują kompot z bani (dyni) i za pomocą różnorodnych mąk będą piec podpłomyki. Organizatorzy zachęcają do przyniesienia własnych przepisów, ponieważ najlepsze trafią do bydgoskiej książki kucharskiej. Szczegóły pod tym linkiem.

Aktywni seniorzy
18 marca (sobota), godz. 12:00, CH Auchan (Rejewskiego 3)
Kolejna edycja bezpłatnych warsztatów dla seniorów. Poprzednio uczestnicy wykonali dekoracyjne wazony i kubistyczne portery. Teraz czeka na nich wyzwanie wykonania dekoracyjnych, wiosennych wianuszków z motywami wielkanocnymi. Do dyspozycji będą juty, płótna, sznurki i włóczki. Więcej informacji na stronie organizatora.

Warsztaty taneczne
18 marca (sobota), godz. 10:00, Miejskie Centrum Kultury
Tym razem organizatorzy zdecydowali się na przygotowanie minikursu Bal Folku, a dokładniej francuskim Bourree. Są one tańczone zarówno w korowodach liniowych, parach, jak i w większych układach tanecznych. Oprócz tego w trakcie warsztatów zostaną pokazane inne tańce: andro, cercle circassien, czy chapelloise. Warto zabrać coś do picia, wygodny strój i dodatkowe ubranie. Ze względu na jesienno-zimowe warunki należy wziąć obuwie z twardą podeszwą na zmianę. Zajęcia poprowadzi Piotr Zgorzelski.

„Echo rodu” z debiutancką płytą
19 marca (niedziela), godz. 20:00, Basement Wine&Beer (Długa 24)
Zespół najlepiej czuje się w plemiennych rytmach dawnych instrumentów i połączeniu z bujającą, organiczną elektroniką. Zdaniem organizatorów koncertu tworzy to bajeczną, taneczną krainię, gdzie przedwieczne bory ciągną się po sam horyzont, a promienie słońca ogrzewają tętniące życiem gaje. Wydarzenie ma promować debiutancką płytę pt. „Gorej”.

Stand–up w Immobile Łuczniczka
19 marca (niedziela), godz. 20:00, HSW Immobile Łuczniczka
Przed bydgoską publicznością wystąpi Mateusz Socha ze swoim najnowszym programem pt. „Panie Mateuszu”.

Festiwal Food Trucków
17 marca (piątek) – 19 marca (niedziela), godz. 15:00–21:00, parking przy Lodowisku Torbyd
Wydarzenie ma rozpocząć sezon food truckowy, a oprócz jedzenia przygotowano relaksacyjną muzykę, zabawy i animacje. W menu można znaleźć na przykład churros, pad thai, greckie pity, frytki belgijskie, czy szaszłyki. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Rodzinny koncert przy karaibskich klimatach
19 marca (niedziela), godz. 12:00, Pałac Nowy w Ostromecku
Nowa seria koncertów „gordonowskich” dla rodzin z małymi dziećmi, organizowanych we współpracy z Fundacją Kreatywnej Edukacji. Cykl o nazwie „Muzopolis” będzie realizowany w comiesięcznych odsłonach o różnorodnej tematyce muzycznej. Organizatorzy chcą „wycisnąć” z uczestników ostatki energii związane z końcem karnawału. Wydarzenie odbędzie się w stylu latynoamerykańskim. Nie powinno zabraknąć tańców z kręgów kulturowych Kuby oraz Dominikany. Przy muzyce na żywo, w wykonaniu specjalistów muzyki karaibskiej i kubańskiej uczestnicy będą poruszać się w takich klimatach jak son, conga, merengue oraz bachata. Więcej o koncercie na stronie MCK.

TORUŃ

Filmowe hity w nowym wydaniu
17 marca (piątek), godz. 19:00, Aula UMK
Muzyczne show połączone z własnymi orkiestrowymi wersjami ścieżek dźwiękowych najsłynniejszych kultowych filmów. Prime Orchestra składa się z około 40 charyzmatycznych muzyków i wokalistów. W Toruniu wykona przegląd takich filmów jak Harry Potter, Star Wars, Matrix, Gladiator, Rocky i wielu innych.

Kurs z szycia ubrań
18 marca (sobota), godz. 9:00, Pracownia Uszyjmisie (Grudziądzka 79/18)
Warsztaty są kierowane do osób zaawansowanych i tych nieznających podstaw posługiwania się maszyną do szycia. Uczestnicy będą uczyć się na dzianinie i będą mogli nauczyć się dopasowania szablonu do sylwetki, oraz rozpoznania ściegów. Wejściówki i szczegóły pod tym linkiem.

Przejazd ekskluzywnymi autami
18 marca (sobota), godz. 10:00, MotoPark Toruń (Łukasiewicza 66)
Trzecia odsłona „Dnia na torze”, czyli wydarzenia organizowanego przez Kickstera, popularnego Youtubera motoryzacyjnego, który zgromadził do tej pory ponad 900 tysięcy subskrypcji. Dodatkowo jest także właścicielem wypożyczalni pojazdów KicksteRent. Na uczestników czeka możliwość zakupu voucherów (biletów) na przejażdżki wybranymi samochodami. W ofercie znajduje się m.in.: Ford Mustang, Porsche Cayman, Toyota Supra, czy Ford Focus RS. Szczegóły można znaleźć tutaj.

Warsztaty na powitanie wiosny
18 marca (sobota), godz. 10:00, Dom Jogi Winnica (Winnica 32)
Ptaszki radośniej ćwierkają, pojawiają się pierwsze przebiśniegi, wszystko powolutku rozkwita i nabiera radosnych barw. Z tej okazji zostaną zorganizowane zajęcia dla dzieci, a motywem przewodnim będą biedronki, kwiaty i motyle. Najmłodsi będą mogli poznać sztukę kalkowania. Więcej informacji pod tym linkiem.

Koncert Ani Dąbrowskiej
18 marca (sobota), godz. 19:00, CKK Jordanki
Miesiąc temu artystka wypuściła swój singiel „Ktoś inny”. Nie brakuje w nim energii, riffów i synthpopowych nut. – „Ktoś inny” to opowieść o tym, że dziś wiele relacji rodzi się w Internecie. Współczesny świat daje ku temu wiele możliwości. Zakładamy konta w mediach społecznościowych, tworzymy profile w aplikacjach i na portalach randkowych, niekoniecznie pokazując się takimi, jakimi jesteśmy – stwierdziła Ania Dąbrowska.

Targi terrarystyczne
19 marca (niedziela), godz. 10:00, Arena Toruń
Uczestnicy otrzymają możliwość poznania wielu gatunków gadów, ryb, płazów czy bezkręgowców. Szczegóły i bilety tutaj.

Śpiewająco o astronomii
19 marca (niedziela), godz. 18:00, Dwór Artusa
CeZik, czyli Cezary Nowak zasłynął dzięki swojej działalności na Youtubie. Łącznie jego filmy obejrzano 140 milionów razy. Jednak kilka lat temu artysta zmienił kierunek i zdecydował się na utworzenie kanału internetowego dla dzieci pod nazwą NutkoSfera. CeZik chce wyrobić w dzieciach wrażliwości muzycznej, dlatego unika aranżacji biesiadnych czy dyskotekowych. Stara się, aby melodie wpadały w ucho, były proste, ale nie obciachowe. Więcej o koncercie można znaleźć pod tym linkiem.

GRUDZIĄDZ

Relaksacyjny koncert
18 marca (sobota), godz. 17:00, sala Recreo Joga (Dworcowa 53, III piętro)
Koncert przy dźwiękach mis kryształowych, mis tybetańskich, gongów, dzwoneczków koshi, shruti box i bębna szamańskiego. – Muzyka o odpowiedniej częstotliwości może korzystnie wpłynąć na ciało: wodę w organizmie, układ immunologiczny i posiada inne właściwości uzdrawiające – możemy dowiedzieć się od organizatorów. Więcej na temat wydarzenia tutaj.

Pokaz oryginalnego folku
17 marca (piątek), godz. 19:30, Klub Akcent (Wybickiego 38–40)
Beltaine to jeden z najciekawszych zespołów polskiej sceny folkowej.
Swoje niepowtarzalne brzmienie grupa osiągnęła dzięki szczególnej umiejętności łączenia muzyki tradycyjnej (world/celtic) z muzyka współczesna.
Siedem osobowości to siedem różnych światów muzycznych spotykających się ze sobą i tworzących wyjątkową muzyczną mieszankę. Więcej pod tym linkiem.

WŁOCŁAWEK i okolice

Taneczne rozpoczęcie wiosny
19 marca (niedziela), godz. 18:00, CK Browar B.
Tak jak roku temu, czyli tuż przed Wielkanocą Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy” zaprezentuje koncert wiosenny, podczas którego pokaże świąteczne wydarzenie obrzędowe „Kogutek i galik”. Dodatkowo każda grupa zespołu przedstawi nowe programy taneczno–wokalne. Szczegóły można znaleźć na stronie Centrum Kultury.

Inspiracja Grzegorzem Ciechowskim
18 marca (sobota), godz. 18:00, BCKiH Wahadło, Brześć Kujawski
„Sytuacje” to widowisko poświęcone Grzegorzowi Ciechowskiemu. Organizatorzy przygotowali utwory artysty w nowych aranżacjach. Przed publicznością wystąpią: Paweł Modrzejewski, Tomasz Majchrzak, Jacek Piotrowski, Maciej Jakubczyk, Krzysztof Krzos. Za choreografię odpowiedzialna jest Izabela Krużyńska, Bartek Szura wykonał wizualizacje filmowe, a reżyserem jest Sylwia Czerwińska–Modrzejewska.

Teatralny powrót do PRL–u
18 marca (sobota), godz. 16:00, Teatr Impresaryjny (Wojska Polskiego 13)
spotkanie pełne zabawnych anegdot, wzruszeń i opowieści o pierwszych lekcjach życia. „Domówka” to lekka, a zarazem osobista podróż aktorki do czasów PRL-u oraz największych przebojów w historii polskiej piosenki. Sztuka napisana i wykonana przez Sonię Bohosiewicz.

Region

Toruńskie pawilony nad Wisłą będą jeszcze droższe. Budynki czeka przeprojektowanie

Toruńskie pawilony nad Wisłą będą jeszcze droższe. Budynki czeka przeprojektowanie

2023-03-30, 14:40
Poeci, leśnicy, strażacy. Medale, Krzyże i odznaki dla zasłużonych z Kujaw i Pomorza [zdjęcia]

Poeci, leśnicy, strażacy. Medale, Krzyże i odznaki dla zasłużonych z Kujaw i Pomorza [zdjęcia]

2023-03-30, 14:08
W Cielu, zamiast zwykłego, powstanie Przedszkole przyszłości Tego chce część radnych

W Cielu, zamiast zwykłego, powstanie „Przedszkole przyszłości”? Tego chce część radnych

2023-03-30, 13:28
Kraksa ogromnej ciężarówki w Zielonce. Kierowca ponoć stracił przytomność [zdjęcia]

Kraksa ogromnej ciężarówki w Zielonce. Kierowca ponoć stracił przytomność [zdjęcia]

2023-03-30, 12:00
Studenci znów podzielili się krwią Rekordowa zbiórka na Politechnice Bydgoskiej

Studenci znów podzielili się krwią! Rekordowa zbiórka na Politechnice Bydgoskiej

2023-03-30, 11:23
   ,   ,

Поліцейські дрони на варті, успіх Благодійного Балу, Великодній ярмарок

2023-03-30, 11:20
Sławomir Drelich: Sojusz z PSL może dać nawet ponad 20 procent poparcia [Rozmowa Dnia]

Sławomir Drelich: Sojusz z PSL może dać nawet ponad 20 procent poparcia [Rozmowa Dnia]

2023-03-30, 10:27
Więcej dla profesora, adiunkta i kustosza. Na UKW wynegocjowano podwyżki

Więcej dla profesora, adiunkta i kustosza. Na UKW wynegocjowano podwyżki

2023-03-30, 10:00
Utrudnienia ruchu w Kruszwicy  przebudowa DK nr 62. Powstaną tymczasowe ronda

Utrudnienia ruchu w Kruszwicy – przebudowa DK nr 62. Powstaną tymczasowe ronda

2023-03-30, 09:43
Brutalny mord 75-letniej kobiety w wiosce pod Rypinem. Wyrok dożywocia utrzymany w mocy

Brutalny mord 75-letniej kobiety w wiosce pod Rypinem. Wyrok dożywocia utrzymany w mocy

2023-03-30, 08:30