Sobota, 24 września 2022 r.   Imieniny: Gerarda, Ruperta, Tomiry
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
2022-09-18, 11:00 Robert Erdmann/Redakcja

Jesteśmy „Z jednej gliny ulepieni”! Na garncarski festyn zaprasza Solec Kujawski

Festyn Garncarski „Z jednej gliny ulepieni" odbędzie się 18 września w Solcu Kujawskim./fot. kulturawzasiegu.pl
Festyn Garncarski „Z jednej gliny ulepieni" odbędzie się 18 września w Solcu Kujawskim./fot. kulturawzasiegu.pl
Solec Kujawski przez wieki garncarstwem stał – przekonują o tym źródła historyczne. I do tej tradycji nawiązuje muzeum tego podbydgoskiego miasta. W niedzielę (18 września) odbędzie się tam popołudniowy festyn z gliną w roli głównej.
Na wydarzenie zaprasza Rafał Kubiak, dyrektor Muzeum Solca Kujawskiego, który podkreśla garncarskie tradycje miasta. – Ze źródeł historycznych wynika, że najbardziej liczącą się grupą rzemieślników w tym małym miasteczku, jakim był kiedyś Solec - bo nie możemy zapomnieć o tym, że dawniej to było małe drewniane miasteczko, które liczyło 200-300 mieszkańców – więc w tej małej społeczności najsilniejszą grupę stanowili garncarze. W tym roku obchodzimy okrągłą, 250 rocznicę niezbyt miłego wydarzenia, jakim był pierwszy rozbiór Polski, ale właśnie z tego okresu, dokładnie z 1772 roku mamy informacje o tym, że w Solcu było dwóch burmistrzów i obaj byli garncarzami. A w ogóle garncarzy było ośmiu, przynajmniej o ośmiu wiemy. Z drugiej strony są też źródła z wykopalisk prowadzonych w centrum Solca, które prowadził solecczanin, archeolog, pracownik Uniwersytetu Mikołaja Kopernika pan Wojciech Miłek. Udało mu się znaleźć przynajmniej dwa warsztaty garncarskie albo przynajmniej jeden garncarski, a drugi zduński, bo znaleziono też kafle piecowe, zresztą bardzo ciekawe. Nie spodziewałbym się, szczerze mówiąc, że tak ładne rzeczy były wtedy w Solcu wytwarzane. No i ta historyczna przeszłość stała się kanwą festynu garncarskiego. który właśnie przygotowujemy. Z dużą pomocą przyszedł Urząd Miejski w Solcu Kujawskim, który finansowo wsparł to wydarzenie (...) – mówi dyrektor Rafał Kubiak.

Uczestnicy wydarzenia przy garncarskim kole poznają tajniki powstawania ceramiki, wykonają pamiątkę z gliny oraz posłuchają muzyki dawnej. Uzupełnieniem festynu będzie wystawa prezentująca wyroby ceramiczne odnalezione w Solcu podczas nadzorów archeologicznych towarzyszących inwestycjom komunalnym.

Festyn Garncarski pt. „Z jednej gliny ulepieni” odbędzie się w niedzielę, 18 września na pl. Jana Pawła II w Solcu Kujawskim. Początek o godz. 12:00.
Materiał Roberta Erdmanna (Popołudnie z nami)

Dla rodziny

2022-09-23, godz. 17:49 Bydgoszcz rozbłyśnie, w Toruniu zbierają grzyby. Baw się w weekend! [przewodnik] Pierwsze dni jesieni na Kujawach i Pomorzu są pełne bardzo ciekawych wydarzeń. Zebraliśmy dla Państwa najciekawsze propozycje spędzenia wolnego czasu na… » więcej 2022-09-23, godz. 10:55 Rozdajemy gęsie tuszki! Gęsina na św. Marcina od marszałka województwa 190 gęsich tuszek mamy dla Was do rozdania w ramach akcji „Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina”. Aby zdobyć voucher na odbiór tradycyjnego mięsiwa… » więcej 2022-09-23, godz. 07:00 Ludzkim głosem o zwierzętach, czyli przychodzi zebra do kosmetyczki [wideo, zdjęcia] Zebra należy do koniowatych, a „Koń, jaki jest, każdy widzi” - to powiedzenie autorstwa Benedykta Chmielowskiego pojawiło się w encyklopedii „Nowe Ateny”… » więcej 2022-09-22, godz. 11:08 W Bydgoszczy będzie jak w bajce. Baśniowy Ogród Świateł w dwóch miejscach Drugi raz w Bydgoszczy wyjątkowe wydarzenie - Baśniowy Ogród Świateł. Tuż po zmroku w ostatni weekend września (24-25 września) świetlne instalacje przeniosą… » więcej 2022-09-20, godz. 14:54 Dzieci na lekcji o bezpieczeństwie - jednym z nauczycieli był pies Rubin [wideo, zdjęcia] Maluchy z Bydgoszczy i okolic uczyły się dziś jak bezpiecznie przechodzić przez ulicę, jak wezwać pomoc oraz czego nie wolno robić w domu. Grupa przedszkolaków… » więcej 2022-09-19, godz. 15:13 „Ludzie się wstydzą prosić o pomoc, choć coraz gorzej słyszą”. Zbadaj się za darmo Słuch można zbadać za darmo w tym tygodniu w Bydgoszczy. - Im później człowiek, który ma problemy ze słuchem zgłosi się po aparat, tym mocniejszego będzie… » więcej 2022-09-19, godz. 09:35 Sześć lat podróżowała z dzieckiem przez świat. Nagrody Festiwalu „Podróżnicy” Statuetki im. Tony'ego Halika 2022 wręczone! Pierwsza statuetka trafiła do Joanny Nowak i jej córki Gai za 6-letnią podróż samotnej mamy z dzieckiem przez… » więcej 2022-09-18, godz. 16:04 Pomagali Michałowi odbudować dom. Bieg Trzeźwości w Olimpinie [zdjęcia] Około 200 osób wystartowało w Biegu Trzeźwości i Nordic-Walking, który w niedzielę zorganizowało Stowarzyszenie Rowerowa Brzoza w okolicach podbydgoskiego… » więcej 2022-09-17, godz. 20:30 Piknik militarny w Muzeum Twierdzy Toruń. Eksponaty aż się proszą, żeby ich dotykać! [zdjęcia] Żywą lekcję historii przygotowało dla odwiedzających Muzeum Twierdzy Toruń. Wszystko za sprawą II pikniku militarnego „Szlaki Wolności'. Dostępna była… » więcej
1234567