Sobota, 15 grudnia 2018 r.   Imieniny: Niny, Celiny, Waleriana
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa dnia
2018-10-05, 06:30 Michał Jędryka

Jacek Tyburski

Jacek Tyburski. Fot. Michał Zaręba
Jacek Tyburski. Fot. Michał Zaręba
Kandydat na burmistrza Brodnicy Jacek Tyburski, który był gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK przedstawił m. in. plan rewitalizacji dworca kolejowego w tym mieście. Jego zdaniem jest to możliwe, choć wymaga współpracy z koleją.

Michał Jędryka: W rankingu Portalu Samorządowego jest Pan pierwszy spośród trojga kandydatów. Jest Pan zadowolony?
Jacek Tyburski: Zdecydowanie tak. Lepiej być na pierwszym niż na trzecim miejscu. To zaskoczenie, aczkolwiek nie odzwierciedla tego, co wydarzy się 21 października. Nie dlatego, że mogę być pierwszy, bo wierzę w to głęboko, stąd stanąłem do rywalizacji. Zawsze jednak trzeba mieć poprawkę na sposób funkcjonowania Internetu. Czasami liczba głosów w sondażach odbiega od rzeczywistości.

Urzędujący burmistrz ostatnie wybory wygrał w pierwszej turze. Jest Pan w stanie powtórzyć jego sukces?
- Chciałbym bardzo. Najlepszym rozwiązaniem byłaby pierwsza tura i branie się ostro do pracy. Jak będzie, zdecydują wyborcy (...).

Chce Pan rewitalizować dworzec kolejowy, tymczasem wiąże się to chyba z zupełną zmianą funkcjonowania Brodnicy jako węzła kolejowego, czy w ogóle skomunikowania tego miasta z otoczeniem. Nie da się tego robić bez wsparcia PKP.
- Nie da się. Wszyscy widzimy, że od kilkudziesięciu lat rola Brodnicy jako miejsca, gdzie zatrzymują się pociągi, jest już symboliczna.

Da się to zmienić?
- Mamy jeszcze połączenia do Jabłonowa, Rypina. Nie mamy połączenia do Działdowa. Są starania różnych grup społecznych, aby je przywrócić. Uważam, że jeżeli byłby uzasadniony powód ekonomiczny, żeby to połączenie na nowo uruchomić, to jak najbardziej (…). Z tego co widzę, funkcjonowanie kolei w takim mieście jak Brodnica, nie wymagałoby dużego administrowania obiektami takimi jak dworzec PKP. Można by pięknie go zrewitalizować, odnowić, wrócić do fantastycznej architektury z okresu zaborów i umiejscowić tam np. jeden z urzędów państwowych (…).

Sporo miejsca poświęca Pan w swoim programie inwestycjom i planom, które mają służyć rodzinie np. chciałby Pan stworzyć kino, lodowisko, zmodernizować plażę miejską. Czy te zamiary nie były podejmowane przez poprzedników?
- Cały szkopuł polega na tym, że obecny, pełniący swe obowiązki drugą kadencję burmistrz za każdym razem obiecał, a nawet wizualizował kwestię pomostów i rewitalizacji plaży na Niskim Brodnie, która jest w stanie agonalnym. Przypuszczam, że każdy jest w stanie sobie wyobrazić takie kilkudziesięcioletnie obiekty. Zawsze brakowało na to pieniędzy i zawsze było coś ważniejszego. W tej chwili wygląda to fatalnie i uważam, że w końcu powinny się na to znaleźć pieniądze - tak samo, jak na kino, które fantastycznie zaczęło funkcjonować w Rypinie (…). Jeśli chodzi o kino, lodowisko i plażę, są to głosy mieszkańców Brodnicy, którzy tego oczekują (...).
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Jacek Tyburski

Zobacz także

2018-12-14, godz. 06:00 Agnieszka Szarecka Czy toruńskie Schronisko dla zwierząt zmieni zarządcę? Do ogłoszonego pod koniec października przetargu stanęły tylko dwa podmioty: obecny zarządca czyli "Per ... » więcej 2018-12-13, godz. 06:00 Krzysztof Osiński Dr Krzysztof Osiński był gościem Michała Jędryki w "Rozmowie dnia" na antenie Polskiego Radia PiK. Historyk z Instytutu Pamięci Narodowej mówił o wydarzeniach ... » więcej 2018-12-12, godz. 06:02 Tomasz Kośmider Gościem Rozmowy Dnia był Tomasz Kośmider, dyrektor Klubu Biznesu J. Academy. Klub Poprzednia strona zrzesza przedsiębiorców, którzy wspierają bydgoską szkółkę ... » więcej 2018-12-11, godz. 06:00 Łukasz Schreiber Łukasz Schreiber, który od dwóch tygodni jest sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zapowiada, że swoją nową funkcję traktuje m.in. jako szans ... » więcej 2018-12-10, godz. 06:00 Marcin Sypniewski Marcin Sypniewski, przewodniczący Rady Krajowej partii Wolność, który był dziś gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK zadeklarował, że koalicja partii Wolno ... » więcej 2018-12-07, godz. 06:00 Agnieszka Słowik Gościem Rozmowy Dnia była w piątek Agnieszka Słowik - terapeuta uzależnień, kierownik poradni Towarzystwa "Powrót z U" w Toruniu. Tematem rozmowy była akcja " ... » więcej 2018-12-06, godz. 06:00 Krystyna Michałek Gościem "Rozmowy dnia" Polskiego Radia PiK była Krystyna Michałek, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o elektronicznych zwol ... » więcej 2018-12-05, godz. 06:03 Robert Biedroń - Nie interesują mnie stołki, dlatego nie przystąpię do Koalicji Obywatelskiej - zadeklarował Robert Biedroń w "Rozmowie dnia" na antenie Polskiego Radia PiK. ... » więcej 2018-12-04, godz. 06:00 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był Tomasz Latos, prezes zarządu Prawa i Sprawiedliwości w okręgu bydgoskim. Rozmawialiśmy o rocznicy utworzenia rząd ... » więcej 2018-12-03, godz. 06:15 Mikołaj Bogdanowicz Gościem Michała Jędryki w "Rozmowie dnia" na antenie Polskiego Radia PiK był wojewoda kujawsko-pomorski, Mikołaj Bogdanowicz. W rozmowie znalazły się wątki: k ... » więcej
12345