Czwartek, 18 października 2018 r.   Imieniny: Juliana, Łukasza
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa dnia
2018-10-05, 06:30 Michał Jędryka

Jacek Tyburski

Jacek Tyburski. Fot. Michał Zaręba
Jacek Tyburski. Fot. Michał Zaręba
Kandydat na burmistrza Brodnicy Jacek Tyburski, który był gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK przedstawił m. in. plan rewitalizacji dworca kolejowego w tym mieście. Jego zdaniem jest to możliwe, choć wymaga współpracy z koleją.

Michał Jędryka: W rankingu Portalu Samorządowego jest Pan pierwszy spośród trojga kandydatów. Jest Pan zadowolony?
Jacek Tyburski: Zdecydowanie tak. Lepiej być na pierwszym niż na trzecim miejscu. To zaskoczenie, aczkolwiek nie odzwierciedla tego, co wydarzy się 21 października. Nie dlatego, że mogę być pierwszy, bo wierzę w to głęboko, stąd stanąłem do rywalizacji. Zawsze jednak trzeba mieć poprawkę na sposób funkcjonowania Internetu. Czasami liczba głosów w sondażach odbiega od rzeczywistości.

Urzędujący burmistrz ostatnie wybory wygrał w pierwszej turze. Jest Pan w stanie powtórzyć jego sukces?
- Chciałbym bardzo. Najlepszym rozwiązaniem byłaby pierwsza tura i branie się ostro do pracy. Jak będzie, zdecydują wyborcy (...).

Chce Pan rewitalizować dworzec kolejowy, tymczasem wiąże się to chyba z zupełną zmianą funkcjonowania Brodnicy jako węzła kolejowego, czy w ogóle skomunikowania tego miasta z otoczeniem. Nie da się tego robić bez wsparcia PKP.
- Nie da się. Wszyscy widzimy, że od kilkudziesięciu lat rola Brodnicy jako miejsca, gdzie zatrzymują się pociągi, jest już symboliczna.

Da się to zmienić?
- Mamy jeszcze połączenia do Jabłonowa, Rypina. Nie mamy połączenia do Działdowa. Są starania różnych grup społecznych, aby je przywrócić. Uważam, że jeżeli byłby uzasadniony powód ekonomiczny, żeby to połączenie na nowo uruchomić, to jak najbardziej (…). Z tego co widzę, funkcjonowanie kolei w takim mieście jak Brodnica, nie wymagałoby dużego administrowania obiektami takimi jak dworzec PKP. Można by pięknie go zrewitalizować, odnowić, wrócić do fantastycznej architektury z okresu zaborów i umiejscowić tam np. jeden z urzędów państwowych (…).

Sporo miejsca poświęca Pan w swoim programie inwestycjom i planom, które mają służyć rodzinie np. chciałby Pan stworzyć kino, lodowisko, zmodernizować plażę miejską. Czy te zamiary nie były podejmowane przez poprzedników?
- Cały szkopuł polega na tym, że obecny, pełniący swe obowiązki drugą kadencję burmistrz za każdym razem obiecał, a nawet wizualizował kwestię pomostów i rewitalizacji plaży na Niskim Brodnie, która jest w stanie agonalnym. Przypuszczam, że każdy jest w stanie sobie wyobrazić takie kilkudziesięcioletnie obiekty. Zawsze brakowało na to pieniędzy i zawsze było coś ważniejszego. W tej chwili wygląda to fatalnie i uważam, że w końcu powinny się na to znaleźć pieniądze - tak samo, jak na kino, które fantastycznie zaczęło funkcjonować w Rypinie (…). Jeśli chodzi o kino, lodowisko i plażę, są to głosy mieszkańców Brodnicy, którzy tego oczekują (...).
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Jacek Tyburski

Zobacz także

2018-10-18, godz. 05:53 Radosław Sojak Dlaczego idziemy na wybory? Co i kogo wybieramy? Programy? Obietnice? Idee? Czy może osoby i życiorysy? Dlaczego niektórzy rezygnują z udziału w wyborach? Na ... » więcej 2018-10-17, godz. 06:00 Radosław Sajna Pismo o tematyce samorządowej Wspólnota ogłosiło ranking miast, w którym spośród miast wojewódzkich Toruń znalazł się na miejscu 12, a Bydgoszcz dopiero na 16 ... » więcej 2018-10-16, godz. 06:30 Stefan Hambura Mieszkający w Niemczech prawnik Stefan Hambura przekonuje, że Polacy mogą się starać o odszkodowania od Niemiec za straty poniesione podczas II Wojny Światowe ... » więcej 2018-10-15, godz. 06:00 Bartosz Kownacki Posła Bartosza Kownackiego, członka sejmowej komisji obrony narodowej, zapytaliśmy o plany uzbrojenia polskiej armii i o perspektywy polskiego przemysłu zbroj ... » więcej 2018-10-12, godz. 06:30 Marek Wojtkowski Co zrobić, aby Włocławek był interesującym miastem dla inwestorów i młodych ludzi? A także o pomyśle budowy trzeciej przeprawy przez Wisłę, ale również o ewen ... » więcej 2018-10-11, godz. 06:00 Paweł Skutecki Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był poseł Kukiz'15 - Paweł Skutecki, który kandyduje na stanowisko prezydenta Bydgoszczy. Jaka jest jego wizja rozwo ... » więcej 2018-10-10, godz. 06:00 Marek Gotowski Wykonawcy inwestycji mają coraz większe problemy płatnicze. Rosną zaległości, rosną też straty firm, z powodu wzrostu cen. Czy może dojść do fali upadłości, k ... » więcej 2018-10-09, godz. 06:30 Tomasz Latos "Marginalizacja Bydgoszczy, likwidacja dwustołeczności" - takie przestrogi padły 8 października w trakcie konferencji prasowej z ust Tomasza Latosa - kandydat ... » więcej 2018-10-08, godz. 05:53 Piotr Król Gościem rozmowy dnia w poniedziałek, 8 października, był poseł Piotr Król, członek sejmowej komisji infrastruktury, którego zapytaliśmy między innymi o proble ... » więcej 2018-10-04, godz. 06:00 Grażyna Ciemniak Gościem czwartkowej Rozmowy Dnia była Grażyna Ciemniak, była radna, wiceprezydent Bydgoszczy, senator i posłanka, obecnie startująca z listy Prawa i Sprawiedl ... » więcej
12345