Środa, 16 stycznia 2019 r.   Imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Waldemara
Utrudnienia na A1 na odc. w. Włocławek Zach. - w. Włocławek Pn. w kierunku Gdańska. Zajęty jeden pas ruchu.
Utrudnienia na A1 na odc. w. Włocławek Zach. - w. Włocławek Pn. w kierunku Gdańska. Zajęty jeden pas ruchu.
Utrudnienia na A1 na odc. w. Włocławek Zach. - w. Włocławek Pn. w kierunku Gdańska. Zajęty jeden pas ruchu.
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa dnia
2018-09-02, 18:59 Michał Jędryka

Marek Gralik

Marek Gralik, fot. archiwum PR PiK
Marek Gralik, fot. archiwum PR PiK
3 września w Kujawsko-Pomorskiem, tak jak w całej Polsce, rozpoczyna się rok szkolny. W polityce oświatowej państwa na rok szkolny 2018/19 znalazły się rożne cele. O ich realizację w naszym regionie Michał Jędryka pytał Marka Gralika, kujawsko-pomorskiego kuratora oświaty.

Michał Jędryka: Ten rok szkolny obejmuje 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak to będzie w szkołach wyglądało?

Marek Gralik: Ten rok jest rokiem szczególnym. Zaplanowanych jest wiele wydarzeń adresowanych do uczniów, do szkół, do nauczycieli. Chcę powiedzieć o tym co wydarzy się 9 listopada o godz. 11.11, we wszystkich szkołach, w całym kraju, wybrzmi śpiewany przez uczniów i nauczycieli czterozwrotkowy Mazurek Dąbrowskiego.

Ten rok jest ostatnim rokiem szkolnym z taką instytucją jak gimnazjum.

Warto podkreślić, że w naszym województwie 39 tysięcy gimnazjalistów po raz ostatni zasiądzie w murach gimnazjów i ten ich ostatni rok, skończy się też ostatnim egzaminem gimnazjalnym, a równolegle z tym egzaminem, będzie egzamin ósmoklasisty. Dwa roczniki: absolwenci gimnazjum i absolwenci szkoły podstawowej spotkają się 1 września 2019 być może w tym samym budynku, w tej samej szkole, tylko, że ta szkoła będzie nieco inna. Jeżeli ci uczniowie spotkają się w liceum ogólnokształcącym to dla absolwentów gimnazjum, będzie to trzyletnia szkoła ogólnokształcąca, a dla absolwentów szkoły podstawowej to będzie czteroletnie liceum. (...).

W celach polityki oświatowej państwa można znaleźć też takie sformułowanie: wdrażanie nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego.

Podstawa programowa jest czymś co sprawia, że powinniśmy wszyscy tak nauczać i efekty powinny być takie same. Wdrażanie podstawy programowej jest o tyle ważne, że nowa podstawa programowa zafunkcjonowała 1 września 2017 roku, początkowo w klasie pierwszej, czwartej i siódmej szkoły podstawowej, w pierwszej klasie szkoły branżowej i szkołach policealnych. Teraz ta podstawa programowa jest w odpowiednio wyższych klasach. Za rok nowa podstawa będzie już obowiązywała we wszystkich klasach. (...).

Nowy system oceniania nauczycieli. Czy administracja oświatowa wciąż jeszcze, czy może, coraz bardziej wierzy w magię liczb, jako miernika oceny wyników nauczania?

Ocenianie nauczycieli miało też miejsce do tej pory. Pod względem samego faktu oceniania nauczycieli czy dyrektorów nic się nie zmieniło. Tylko praktyka była taka, że do tej pory nie za bardzo nauczyciele byli oceniani, rekordziści nie byli oceniani przez 20 lat. Polska była pod tym względem ewenementem. U nas oceniano nauczyciela, kiedy chciał być oceniany, bo na przykład chciał zostać dyrektorem. Teraz nauczyciele będą oceniani co pięć lat, jeszcze decyzja formalna w tej sprawie nie zapadła, natomiast już jest dyspozycja, żeby te trzy lata przedłużyć do pięciu lat. Teraz łatwiej będzie ocenić nauczyciela dyrektorom, dlatego, że dyrektor ma do dyspozycji nie tylko ustawę jak do tej pory, kartę nauczyciela, czy prawo oświatowe, ale również wyraźne kryteria i do tych kryteriów sporządzone mierniki i wg tego będzie nauczyciel oceniany. To jest bardzo transparentne, przejrzyste i każdy nauczyciel będzie mógł wiedzieć, dlaczego jest tak, a nie inaczej oceniany. (...).
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Marek Gralik

Zobacz także

2019-01-16, godz. 06:30 Daria Frach i Iwona Pozorska W Panamie rozpoczynają się Światowe Dni Młodzieży. O przygotowaniach do spotkania z papieżem, a także o tym jak młodzież reprezentować będzie nasz region prze ... » więcej 2019-01-15, godz. 06:30 Radosław Sajna Co należy zrobić w przestrzeni publicznej, aby nie dochodziło do aktów przemocy, takich jak zabójstwo prezydenta Gdańska? Czy ta śmierć może przynieść jakąś z ... » więcej 2019-01-14, godz. 06:03 Kosma Złotowski - Wygraliśmy bitwę, ale nie wojnę - mówią przedstawiciele polskich firm transportowych o decyzji Komisji Transportu Parlamentu Europejskiego, która odrzuciła ... » więcej 2019-01-11, godz. 06:12 Sławomir Wittkowicz Rozmowy minister edukacji narodowej z przedstawicielami związków zawodowych w sprawie rozporządzenia płacowego dla nauczycieli zakończyły się bez porozumienia ... » więcej 2019-01-10, godz. 09:26 Marek Grugel Gościem Rozmowy Dnia był Marek Grugel - łowczy Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Bydgoszczy. A jej tematem sprawa masowego odstrzału dzików, związanego ... » więcej 2019-01-09, godz. 06:00 Zbigniew Ostrowski Prezydent Bydgoszczy wraz częścią bydgoskich radnych województwa zwrócił się do marszałka województwa o 16,5 miliona złotych na budowę Teatru Kameralnego w By ... » więcej 2019-01-08, godz. 08:10 Nadbrygadier Janusz Halak Tragedia w koszalińskim escape roomie wstrząsnęła Polską. Trwają kontrole takich miejsc w całym kraju. Stwierdzono już ponad tysiąc nieprawidłowości. Co możem ... » więcej 2019-01-06, godz. 18:40 Robert Szatkowski Przeniesienie niektórych urzędów centralnych poza Warszawę to pomysł, który zdaniem mediów ma niebawem zaprezentować wicepremier Jarosław Gowin. W Bydgoszczy ... » więcej 2019-01-04, godz. 06:00 dr Mateusz Soliński Gościem Rozmowy Dnia był dr Mateusz Soliński, filozof, historyk sztuki i kustosz Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. A rozmawialiśmy o obrazach przedstawiających ... » więcej 2019-01-03, godz. 06:23 Marek Piątkowski O genezie i celach Orszaku Trzech Króli - zjawiska kulturowo-społecznego, które rozwinęło się w polskich miastach w ostatnich latach. Rozmowa Dnia z Markiem P ... » więcej
12345