Piątek, 21 września 2018 r.   Imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa dnia
2018-09-02, 18:59 Michał Jędryka

Marek Gralik

Marek Gralik, fot. archiwum PR PiK
Marek Gralik, fot. archiwum PR PiK
3 września w Kujawsko-Pomorskiem, tak jak w całej Polsce, rozpoczyna się rok szkolny. W polityce oświatowej państwa na rok szkolny 2018/19 znalazły się rożne cele. O ich realizację w naszym regionie Michał Jędryka pytał Marka Gralika, kujawsko-pomorskiego kuratora oświaty.

Michał Jędryka: Ten rok szkolny obejmuje 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak to będzie w szkołach wyglądało?

Marek Gralik: Ten rok jest rokiem szczególnym. Zaplanowanych jest wiele wydarzeń adresowanych do uczniów, do szkół, do nauczycieli. Chcę powiedzieć o tym co wydarzy się 9 listopada o godz. 11.11, we wszystkich szkołach, w całym kraju, wybrzmi śpiewany przez uczniów i nauczycieli czterozwrotkowy Mazurek Dąbrowskiego.

Ten rok jest ostatnim rokiem szkolnym z taką instytucją jak gimnazjum.

Warto podkreślić, że w naszym województwie 39 tysięcy gimnazjalistów po raz ostatni zasiądzie w murach gimnazjów i ten ich ostatni rok, skończy się też ostatnim egzaminem gimnazjalnym, a równolegle z tym egzaminem, będzie egzamin ósmoklasisty. Dwa roczniki: absolwenci gimnazjum i absolwenci szkoły podstawowej spotkają się 1 września 2019 być może w tym samym budynku, w tej samej szkole, tylko, że ta szkoła będzie nieco inna. Jeżeli ci uczniowie spotkają się w liceum ogólnokształcącym to dla absolwentów gimnazjum, będzie to trzyletnia szkoła ogólnokształcąca, a dla absolwentów szkoły podstawowej to będzie czteroletnie liceum. (...).

W celach polityki oświatowej państwa można znaleźć też takie sformułowanie: wdrażanie nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego.

Podstawa programowa jest czymś co sprawia, że powinniśmy wszyscy tak nauczać i efekty powinny być takie same. Wdrażanie podstawy programowej jest o tyle ważne, że nowa podstawa programowa zafunkcjonowała 1 września 2017 roku, początkowo w klasie pierwszej, czwartej i siódmej szkoły podstawowej, w pierwszej klasie szkoły branżowej i szkołach policealnych. Teraz ta podstawa programowa jest w odpowiednio wyższych klasach. Za rok nowa podstawa będzie już obowiązywała we wszystkich klasach. (...).

Nowy system oceniania nauczycieli. Czy administracja oświatowa wciąż jeszcze, czy może, coraz bardziej wierzy w magię liczb, jako miernika oceny wyników nauczania?

Ocenianie nauczycieli miało też miejsce do tej pory. Pod względem samego faktu oceniania nauczycieli czy dyrektorów nic się nie zmieniło. Tylko praktyka była taka, że do tej pory nie za bardzo nauczyciele byli oceniani, rekordziści nie byli oceniani przez 20 lat. Polska była pod tym względem ewenementem. U nas oceniano nauczyciela, kiedy chciał być oceniany, bo na przykład chciał zostać dyrektorem. Teraz nauczyciele będą oceniani co pięć lat, jeszcze decyzja formalna w tej sprawie nie zapadła, natomiast już jest dyspozycja, żeby te trzy lata przedłużyć do pięciu lat. Teraz łatwiej będzie ocenić nauczyciela dyrektorom, dlatego, że dyrektor ma do dyspozycji nie tylko ustawę jak do tej pory, kartę nauczyciela, czy prawo oświatowe, ale również wyraźne kryteria i do tych kryteriów sporządzone mierniki i wg tego będzie nauczyciel oceniany. To jest bardzo transparentne, przejrzyste i każdy nauczyciel będzie mógł wiedzieć, dlaczego jest tak, a nie inaczej oceniany. (...).
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Marek Gralik

Zobacz także

2018-09-21, godz. 06:00 Ewelina Tutak i Marcin Kowalkowski Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy czują się pokrzywdzeni z powodu zastosowania wobec nich wskaźnika płac niższego, niż obo ... » więcej 2018-09-20, godz. 06:00 Zbigniew Ostrowski Czy region kujawsko-pomorski jest w ogonie w wykorzystywaniu unijnych pieniędzy - jak mówią przedstawiciele rządu - czy w czołówce, jak twierdzi marszałek woj ... » więcej 2018-09-19, godz. 06:00 Bartosz Kownacki Czy z dotychczasowych posiedzeń komisji śledczej w sprawie Amber Gold wyłania się już jakiś całościowy obraz tej afery? Czy dojdzie do przesłuchania byłego pr ... » więcej 2018-09-17, godz. 22:48 Tomasz Latos Pierwszy zarejestrowany kandydat na prezydenta Bydgoszczy - poseł Tomasz Latos rozpoczął kampanię konwencją w amerykańskim stylu. Jednocześnie coraz częściej ... » więcej 2018-09-17, godz. 01:00 Irena Paczkowska Gościem "Rozmowy dnia" w Polskim Radiu PiK była Irena Paczkowska - nauczyciel akademicki, mediator i kandydat Ruchu Kukiz'15 na prezydenta Torunia. Jaki progr ... » więcej 2018-09-14, godz. 06:00 Tadeusz Zwiefka - Prawdziwymi przeciwnikami dyrektywy unijnej o prawach autorskich są potentaci sieci internetowej, tacy jak Google – mówi europoseł Tadeusz Zwiefka, gość Roz ... » więcej 2018-09-13, godz. 06:00 Jacek Olech Atakuje swoich kontrkandydatów i składa wniosek do prokuratury. O urząd prezydenta Inowrocławia walczy nie pierwszy raz. Jak chce zmienić miasto? Z kim będzie ... » więcej 2018-09-12, godz. 06:00 Sławomir Mentzen Aplikacja wskazująca wolne miejsca parkingowe, dokładny monitoring zanieczyszczeń powietrza czy otwarcie miasta na kryptowaluty - to propozycje Sławomira Ment ... » więcej 2018-09-11, godz. 06:00 Kosma Złotowski Czy województwo powinno być wyłącznie samorządowe, czy też urząd wojewody jako przedstawiciela rządu w terenie ma uzasadnienie z punktu widzenia ładu społeczn ... » więcej 2018-09-09, godz. 21:39 Zbigniew Rasielewski - Urzędy Wojewódzkie są potrzebne, a postulat ich likwidacji nie powinien się pojawić w kampanii samorządowej - uważa Zbigniew Rasielewski, kandydat Zjednoczo ... » więcej
12345