Piątek, 16 listopada 2018 r.   Imieniny: Gertrudy, Edmunda, Marii
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa dnia
2018-09-02, 18:59 Michał Jędryka

Marek Gralik

Marek Gralik, fot. archiwum PR PiK
Marek Gralik, fot. archiwum PR PiK
3 września w Kujawsko-Pomorskiem, tak jak w całej Polsce, rozpoczyna się rok szkolny. W polityce oświatowej państwa na rok szkolny 2018/19 znalazły się rożne cele. O ich realizację w naszym regionie Michał Jędryka pytał Marka Gralika, kujawsko-pomorskiego kuratora oświaty.

Michał Jędryka: Ten rok szkolny obejmuje 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak to będzie w szkołach wyglądało?

Marek Gralik: Ten rok jest rokiem szczególnym. Zaplanowanych jest wiele wydarzeń adresowanych do uczniów, do szkół, do nauczycieli. Chcę powiedzieć o tym co wydarzy się 9 listopada o godz. 11.11, we wszystkich szkołach, w całym kraju, wybrzmi śpiewany przez uczniów i nauczycieli czterozwrotkowy Mazurek Dąbrowskiego.

Ten rok jest ostatnim rokiem szkolnym z taką instytucją jak gimnazjum.

Warto podkreślić, że w naszym województwie 39 tysięcy gimnazjalistów po raz ostatni zasiądzie w murach gimnazjów i ten ich ostatni rok, skończy się też ostatnim egzaminem gimnazjalnym, a równolegle z tym egzaminem, będzie egzamin ósmoklasisty. Dwa roczniki: absolwenci gimnazjum i absolwenci szkoły podstawowej spotkają się 1 września 2019 być może w tym samym budynku, w tej samej szkole, tylko, że ta szkoła będzie nieco inna. Jeżeli ci uczniowie spotkają się w liceum ogólnokształcącym to dla absolwentów gimnazjum, będzie to trzyletnia szkoła ogólnokształcąca, a dla absolwentów szkoły podstawowej to będzie czteroletnie liceum. (...).

W celach polityki oświatowej państwa można znaleźć też takie sformułowanie: wdrażanie nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego.

Podstawa programowa jest czymś co sprawia, że powinniśmy wszyscy tak nauczać i efekty powinny być takie same. Wdrażanie podstawy programowej jest o tyle ważne, że nowa podstawa programowa zafunkcjonowała 1 września 2017 roku, początkowo w klasie pierwszej, czwartej i siódmej szkoły podstawowej, w pierwszej klasie szkoły branżowej i szkołach policealnych. Teraz ta podstawa programowa jest w odpowiednio wyższych klasach. Za rok nowa podstawa będzie już obowiązywała we wszystkich klasach. (...).

Nowy system oceniania nauczycieli. Czy administracja oświatowa wciąż jeszcze, czy może, coraz bardziej wierzy w magię liczb, jako miernika oceny wyników nauczania?

Ocenianie nauczycieli miało też miejsce do tej pory. Pod względem samego faktu oceniania nauczycieli czy dyrektorów nic się nie zmieniło. Tylko praktyka była taka, że do tej pory nie za bardzo nauczyciele byli oceniani, rekordziści nie byli oceniani przez 20 lat. Polska była pod tym względem ewenementem. U nas oceniano nauczyciela, kiedy chciał być oceniany, bo na przykład chciał zostać dyrektorem. Teraz nauczyciele będą oceniani co pięć lat, jeszcze decyzja formalna w tej sprawie nie zapadła, natomiast już jest dyspozycja, żeby te trzy lata przedłużyć do pięciu lat. Teraz łatwiej będzie ocenić nauczyciela dyrektorom, dlatego, że dyrektor ma do dyspozycji nie tylko ustawę jak do tej pory, kartę nauczyciela, czy prawo oświatowe, ale również wyraźne kryteria i do tych kryteriów sporządzone mierniki i wg tego będzie nauczyciel oceniany. To jest bardzo transparentne, przejrzyste i każdy nauczyciel będzie mógł wiedzieć, dlaczego jest tak, a nie inaczej oceniany. (...).
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Marek Gralik

Zobacz także

2018-11-16, godz. 06:00 Antoni Wit Z Filharmonią Pomorską związany jest od 50 lat. Rok po swoim debiucie dyrygenckim otrzymał zaproszenie, aby w Bydgoszczy w grudniu 1968 roku poprowadzić konce ... » więcej 2018-11-15, godz. 08:45 Maciej Górecki W wielu miejscach Kujaw i Pomorza trwa "Światowy Tydzień Przedsiębiorczości". To szereg wydarzeń promujących zakładanie własnej działalności gospodarczej. Są ... » więcej 2018-11-14, godz. 06:00 Janusz Cieszyński Od 1 grudnia mają być wycofane papierowe zwolnienia lekarskie. L4 będzie można otrzymać wyłącznie w formie elektronicznej. O szczegóły tej rewolucji technolog ... » więcej 2018-11-13, godz. 06:00 Paweł Machalski Wspólny Marsz Niepodległości w Warszawie pozwolił przezwyciężyć - przynajmniej na czas święta - podziały w polskiej prawicy. Jednak główny podział polityczny ... » więcej 2018-11-12, godz. 06:02 Kamila Churska-Wołoszczak Wolna Polska z dostępem do morza - to temat wystawy IPN otwartej w piątek w Bydgoszczy. Wystawa została przygotowana na stulecie odzyskania niepodległości. O ... » więcej 2018-11-09, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz Koncerty, wystawy okolicznościowe, konkursy, pikniki i wspólne śpiewanie hymnu to tylko niektóre propozycje wojewódzkich obchodów 100. rocznicy odzyskania prz ... » więcej 2018-11-08, godz. 06:00 Piotr Całbecki Już od dziewięciu lat marszałek Piotr Całbecki proponuje na obiad w dniu 11 listopada kujawsko-pomorską gęsinę. O historii tego pomysłu, o świętowaniu 100-lec ... » więcej 2018-11-07, godz. 06:00 Piotr Kujawa Coraz więcej policjantów przedstawia zaświadczenia lekarskie i nie przychodzi do pracy. Taka sytuacja ma miejsce w całym kraju i nabiera tempa. Policyjni zwią ... » więcej 2018-11-06, godz. 06:00 Patryk Mikołajewski Gościem "Rozmowy dnia" w Polskim Radiu PiK był Patryk Mikołajewski, burmistrz elekt Koronowa. Michał Jędryka pytał zwycięzcę koronowskich wyborów o przyszłość ... » więcej 2018-11-05, godz. 06:04 Jakub Wawrzyniak O możliwych i rzeczywistych sytuacjach nadzwyczajnych w regionie. Rozmowa Dnia z dyrektorem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Wojew ... » więcej
12345