Poniedziałek, 01 czerwca 2020 r.   Imieniny: Justyna, Anieli, Konrada / Dzień Dziecka
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Skorzystaj z oferty. Kliknij! (OGŁOSZENIE WŁASNE NADAWCY)
2020-02-12, 06:30 Michał Jędryka

Arkadiusz Myrcha

Arkadiusz Myrcha
Arkadiusz Myrcha
PR PiK - Rozmowa dnia - Arkadiusz Myrcha
Gościem Michała Jędryki w środowej „Rozmowie dnia” był poseł Arkadiusz Myrcha z klubu Koalicji Obywatelskiej, przewodniczący sejmowej komisji ustawodawczej. Rozmowa dotyczyła m.in. bieżących prac tej komisji, a także sytuacji politycznej w kraju i standardów gry politycznej w Polsce.


Michał Jędryka: Wczorajsze posiedzenie połączonych komisji ustawodawczej oraz sprawiedliwości i praw człowieka nie należało do spokojnych. Nie brakowało mocnych słów pod adresem prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej, która nie pojawiła się na posiedzeniu. Musiały paść tak mocne słowa?
Arkadiusz Myrcha: Nie wiem, jakie mocne słowa pan redaktor ma na myśli, natomiast wszyscy byliśmy bardzo mocno zaskoczeni, że pani sędzia Przyłębska, łamiąc wieloletni zwyczaj parlamentarny, nie stawiła się na posiedzeniu połączonych komisji sprawiedliwości i praw człowieka oraz komisji ustawodawczej, żeby zapoznać posłów i odpowiedzieć na pytania, dotyczące corocznej informacji z działalności Trybunału Konstytucyjnego. W poprzednich latach, bez względu na to, kto pełnił funkcję prezesa, jaka była większość parlamentarna czy emocje medialne wokół Trybunału, zawsze prezes mierzył się z tym i odpowiadał czasami na bardzo trudne pytanie. Pani Przyłębska natomiast uznała – co zresztą wyraziła wprost w piśmie skierowanym do przewodniczącego komisji sprawiedliwości – że z uwagi na ataki medialne na Trybunał, nie pojawi się na posiedzeniu komisji.

Trwa kampania wyborcza i Julia Przyłębska przyjmuje taką argumentację, żeby – jako prezes - chronić tę instytucję przed atakami i deprecjonowaniem.
– To śmieszne tłumaczenie. Wiemy doskonale, że pani sędzia Przyłębska unika jakichkolwiek trudnych pytań, także obecności w tych mediach, gdzie trudne pytania mogłyby się pojawić, czy pytań ze strony parlamentarzystów opozycji.
Zresztą wczoraj posłowie PiS powiedzieli wprost, że słusznie ignoruje ona opozycję, wymieniając jakieś zarzuty pod naszym adresem, jednocześnie zapominając, że pani sędzia Przyłębska nie pełni funkcji politycznej, ale funkcję sędziego Trybunału Konstytucyjnego. To jest konstytucyjny organ, który żyje i powinien żyć w oderwaniu od polityki, i nawet jeżeli posiedzenie odbywałoby się dwa czy pięć dni przed wyborami, to powinno mieć miejsce.
To przecież nie my – posłowie opozycji – wymyśliliśmy to połączone posiedzenie. Nie my jesteśmy autorami pomysłu, że sprawozdanie jest rozpatrywane w 2020 roku, a dotyczy roku 2018. To już jest kwestia współpracy między panią Przyłębską, a panią marszałek Witek, bo to marszałek Sejmu zwołała posiedzenie połączonych komisji, kierując do nas prace robocze nad informacją z działalności Trybunału. To jednocześnie oznacza, że pani sędzia Przyłębska powinna się na tym posiedzeniu roboczym pojawić.
My musieliśmy wypełnić nasz obowiązek, byliśmy do debaty przygotowani. Posłowie przeanalizowali ten raport, mieli dobre, merytoryczne pytania do orzeczeń, które zapadły w 2018 roku, no ale nie było nam dane tych pytań zadać.

Próbuję zrozumieć też prezes Przyłębską. Może nie chce eskalacji konfliktu, który w Polsce jest coraz większy. Konflikt, który pojawia się przy okazji całej reformy sądownictwa sprowadza się do tego, że doszło do pewnego dualizmu prawnego. Niedawno wypowiadał się też Jarosław Gowin mówiąc, że żadne państwo nie może dopuścić, aby część sędziów podważała legalność powołania innych sędziów. Trudno się z tym nie zgodzić.
- Ale pamiętajmy, kto doprowadził do sytuacji tak mocnego przesilenia w Trybunale Konstytucyjnym. Nie możemy zapominać, w jakich okolicznościach obecny skład sędziowski zaczął urzędować. Pamiętamy wszyscy, jak pan prezydent Duda – w nocy, w pośpiechu, bez świadków, bez kamer – przyjmował ślubowanie bezprawnie jednak wybranych przez PiS poprzedniej kadencji trzech sędziów Trybunału. To zresztą zostało wyraźnie stwierdzone w jednym z wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Albo to, że pani sędzia Przyłębska została wybrana na funkcję prezesa z naruszeniem prawa – to też nie jest tylko zarzut opozycji, ale mówią to sami sędziowie wewnątrz Trybunału. (...)

Zobacz także

2020-04-20, godz. 05:55 Bartosz Kownacki Gościem "Rozmowy dnia" był poseł Bartosz Kownacki, z którym rozmawialiśmy między innymi o możliwości porozumienia się polskiej klasy politycznej w sprawie ter ... » więcej 2020-04-17, godz. 06:02 Arkadiusz Myrcha [wideo] Poseł PO Arkadiusz Myrcha był gościem Rozmowy dnia, a jej tematem była polityka w cieniu pandemii. Kiedy i w jakiej formule powinny się odbyć wybory prezydenc ... » więcej 2020-04-16, godz. 06:00 Paweł Rajewski Gościem "Rozmowy dnia" był w czwartek dr Paweł Rajewski - wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych. Rozmawialiśmy o obowiązku noszenia maseczek. Jak zakłada ... » więcej 2020-04-15, godz. 06:00 Tomasz Latos [wideo] O aktualnej sytuacji epidemicznej i politycznej, o przewidzianych na środę (15.04.) głosowaniach w sprawie projektów obywatelskich mówiliśmy w Rozmowie Dnia z ... » więcej 2020-04-14, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem Magdaleny Ogórek był europoseł Kosma Złotowski, a jednym z tematów rozmowy — rola Unii Europejskiej w sytuacji epidemii.Magdalena Ogórek: Jak po święt ... » więcej 2020-04-10, godz. 06:00 Ks. Sławomir Bar Ksiądz Sławomir Bar należy do kapłanów, którzy w czasie epidemii z Jezusem Eucharystycznym wyruszyli na ulice. Codziennie też w razem z misjonarzami Św. Wince ... » więcej 2020-04-09, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz [wideo] Rozmowa z wojewodą kujawsko-pomorskim Mikołajem Bogdanowiczem o aktualnej sytuacji epidemicznej w regionie, a także o konieczności utworzenia izolatorium. Mic ... » więcej 2020-04-08, godz. 06:00 Dariusz Kurzawa [wideo] Polityczny spór o kształt i termin wyborów prezydenckich, dymisja jednego z liderów rządzącej koalicji oraz walka z pandemią i jej spodziewanymi skutkami - to ... » więcej 2020-04-07, godz. 06:45 Kamil Bortniczuk Gościem Magdaleny Ogórek był polityk Porozumienia, wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Kamil Bortniczuk. Rozmowa dotyczyła między innymi dalszego fun ... » więcej 2020-04-06, godz. 06:00 Zbigniew Girzyński Rozmawialiśmy z posłem - prof. Zbigniewem Girzyńskim, na temat możliwości nowych rozwiązań konstytucyjnych, związanych z wyborami prezydenckimi.Michał Jędryka ... » więcej
23456