Piątek, 03 lipca 2020 r.   Imieniny: Jacka, Anatola, Tomasza
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
relaks
2019-04-17, 06:00 Magda Jasińska/Redakcja

Marcin Czyżniewski

Marcin Czyżniewski/fot. Archiwum
Marcin Czyżniewski/fot. Archiwum
Nowy statut Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu niczego nie zmienia w pozycji, strukturach i autonomii Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy - uważa dr hab. Marcin Czyżniewski. Rzecznik UMK w Toruniu był gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK.

Magda Jasińska: Czy rzeczywiście - po 35 latach istnienia i 15 latach współpracy z UMK - Collegium Medicum może stracić swoją niezależność?
Dr hab. Marcin Czyżniewski: Zupełnie nie wiem, skąd te opinie. Wiele razy tłumaczyliśmy, że nowy statut w tym kształcie, który ma od kilku miesięcy, a już na pewno w kształcie, który został wczoraj przyjęty, nie zmienia niczego w pozycji, w strukturach czy w autonomii Collegium Medicum. Takie opinie pochodzą chyba głównie z zewnątrz - od osób, które statutu nie czytały. Wiem, że jest tam ponad 100 artykułów, ale żaden z nich nie odbiera Collegium Medicum autonomii. Mało tego - jeszcze wczoraj wprowadzono kilka poprawek, dotyczących m.in. wyboru prorektora do spraw Collegium Medicum czy składu Rady CM. Collegium Medicum jest i będzie w pełni autonomiczną częścią Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Z wpływem na to, co dzieje się w UMK jako całości, ale też z dużymi zobowiązaniami - takimi, jakie będą mieli wszyscy członkowie społeczności naszej uczelni, dotyczącymi podnoszenia poziomu naukowego uniwersytetu.

Powiedział Pan, że wprowadzono pewne poprawki - czyli wcześniej powoływanie dziekanów i prorektora miało być inne?
- Miało być takie, jak na całej uczelni. Pamiętajmy, że statut jest w dużej części pochodną nowych rozwiązań ustawowych. Zmienia się sposób wyboru prorektorów. Dotąd prorektorzy byli wybierani przez elektorów, zgodnie z nowymi przepisami prorektorów wskazuje wybrany przez społeczność rektor. Collegium Medicum - jako jedyna część uniwersytetu - będzie miało prawo wskazywania kandydata na swojego prorektora. Tego nie ma żaden z wydziałów, ani żadne z kolegiów - zresztą z pozostałych kolegiów ostatecznie zrezygnowano w toruńskiej części uniwersytetu.

Kto będzie decydował o finansowaniu Collegium Medicum?
- O finansowaniu decyduje senat, który przyjmuje co roku plan rzeczowo-finansowy.

Tak jest w tej chwili i tak będzie po wejściu nowego statutu?
- Dokładnie tak, jak mówię - nie było i nie ma żadnego przepisu w tym statucie, który w jakikolwiek sposób zmieniałby na niekorzyść pozycję Collegium Medicum, w ramach Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

Po co w ogóle zmiana statutu?
- Wiąże się z bardzo głębokimi zmianami, jakie wprowadza Ustawa o szkolnictwie wyższym. Ma też pomóc Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika znaleźć się w gronie dziesięciu uczelni w Polsce, które otrzymają status uczelni badawczej. To oznacza oczywiście większe finansowanie, ale nie to jest najważniejsze. Przede wszystkim chodzi o to, że będziemy jednostką naukową, a więc zajmującą się w pierwszej kolejności badaniami naukowymi. Kształcenie - jak w każdym porządnym europejskim uniwersytecie - ma być pochodną badań naukowych, jakie są prowadzone na na naszej uczelni. Żeby jednak tak się stało, musimy wzmocnić tę nową część naszego uniwersytetu, a więc przenieść środek ciężkości - także ten organizacyjny - z kwestii administracyjno-dydaktycznych na naukowe. Stąd zamiast rad wydziałów, które zajmowały się bardzo wieloma sprawami, wprowadziliśmy rady dyscyplin, które w o wiele większym stopniu będą decydować o sprawach naukowych. Stąd też zupełnie nowy, rewolucyjny model kształcenia doktorantów, którzy przestają być studentami. Teraz będą po prostu młodymi naukowcami - opłaconymi - bo każdy z nich będzie dostawał stypendium, wykonującymi prace naukowe, publikującymi, dla których doktorat nie będzie celem, ale będzie wynikiem ich 3-4 letniej ciężkiej naukowej pracy. (...)

Zobacz także

2020-06-05, godz. 06:50 Anna Gembicka Gościem Rozmowy Dnia była Anna Gembicka, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Tematy spotkania to wsparcie dla przedsiębiorców w związku z epidemią, ... » więcej 2020-06-04, godz. 06:00 Monika Chlebicz [wideo] Gościem Rozmowy Dnia była mł. insp. Monika Chlebicz, rzeczniczka Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy. Mowa była o działaniach policji od początku ep ... » więcej 2020-06-03, godz. 06:00 dr Sławomir Sadowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia w środę był dr Sławomir Sadowski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Komentator odpowiadał na pytania dotyczące obecnej syt ... » więcej 2020-06-02, godz. 06:47 Radosław Sikorski Gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK był europoseł Radosław Sikorski, z którym rozmawialiśmy między innymi o zbliżających się wyborach.Magdalena Ogórek: O ... » więcej 2020-06-01, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy dnia był minister Jarosław Wenderlich, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rozmowa o odmrażaniu gospodarki i tarczach anty ... » więcej 2020-05-29, godz. 06:32 Jerzy Zająkała [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był wójt gminy Łubianka Jerzy Zająkała. Tematy to między innymi odmrażanie gospodarki i znoszenie obostrzeń związanych z epidemią, Zinteg ... » więcej 2020-05-28, godz. 06:00 Paweł Szramka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Koalicji Polskiej, Paweł Szramka. A jej tematem przygotowania do wyborów: dlaczego w Senacie tak długo trwa praca nad ustawą, d ... » więcej 2020-05-27, godz. 06:00 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia był poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Rozmawialiśmy między innymi o łagodzeniu obostrzeń związanych z epidemią ... » więcej 2020-05-26, godz. 06:49 Karol Karski Gościem Magdaleny Ogórek był europoseł Karol Karski, którego pytaliśmy między innymi o debatę w Parlamencie Europejskim na temat praworządności w Polsce.Magda ... » więcej 2020-05-25, godz. 06:08 Dariusz Kurzawa [wideo] Gościem „Rozmowy dnia" był poseł Dariusz Kurzawa (Koalicja Polska), którego zapytaliśmy jak postrzega nowe rozdanie polityczne po wysunięciu kandydatury Rafał ... » więcej
12345