Sobota, 04 lipca 2020 r.   Imieniny: Odona, Malwiny, Elżbiety
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
relaks
2019-04-12, 06:00 Redakcja

Ks. Krzysztof Buchholz

ks. Krzysztof Buchholz/fot. Archiwum
ks. Krzysztof Buchholz/fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Ks. Krzysztof Buchholz
Misterium Męki Pańskiej, które co roku gromadzi w bydgoskiej Dolinie Śmierci tysiące osób, odbędzie się w najbliższą niedzielę (14 kwietnia) już po raz 19., pt. „Przyjacielu". Gościem Rozmowy Dnia był ks. Krzysztof Buchholz — prezes zarządu Fundacji "Wiatrak" i główny animator tego widowiska.

Michał Jędryka: Misterium Męki Pańskiej w Dolinie Śmierci to wydarzenie, które zbiera coraz więcej bydgoszczan. Chyba już tysiące ich tam przybywają. Misteria jednak mają więcej niż 19 lat, bo najstarsze odbywały się już chyba w średniowieczu albo nawet starożytności?
Ks. Krzysztof Buchholz: Zacznę od tego, że nie tylko bydgoszczanie przybywają na Misterium. Świadczy o tym ilość rejestracji z najróżniejszych zakątków Polski i to nie tylko samochodów osobowych, ale i autokarów przybywających do fordońskiej Doliny Śmierci. Chyba pocztą pantoflową rozchodzi się informacja, że takie wydarzenie się u nas w Bydgoszczy odbywa. Uczestniczą w nim pielgrzymi z najróżniejszych zakątków Polski, a nawet świata. Niektórzy właśnie z powodu Misterium przyjeżdżają do rodziny już tydzień przed Wielkanocą i zostają na dłużej.
Misterium to rzeczywiście bardzo stara forma przekazu tego, co jest kluczową kwestią życia chrześcijańskiego, czyli ofiary Jezusa Chrystusa, jego męki, śmierci i zmartwychwstania. Bo gdyby Chrystus nie umarł i nie zmartwychwstał, próżna byłaby nasza wiara.

Dlaczego przedstawiamy to wchodząc w role Chrystusa i apostołów? Czy w ten sposób jesteśmy w stanie przeżyć to głębiej i lepiej zrozumieć?
- Obraz bardzo przemawia, a zwłaszcza obraz żywy, który jest bardzo blisko człowieka. Nasze Misterium Męki Pańskiej jest dla widzów o tyle komfortowe, że stają czy siadają w jednym miejscu i doskonale widzą całą akcję misterium. Większość misteriów w Polsce, ale i na świecie, odbywa się niejako w drodze - pokazywana jest droga krzyżowa Jezusa. U nas też jest taki moment, kiedy sama droga krzyżowa odbywa się wśród ludzi - Chrystus i tłum idący za nim wchodzą w widzów zebranych w naszym naturalnym amfiteatrze. W tym momencie widać, co się dzieje w ludziach - jak wyglądają twarze zwłaszcza tych, przy których toczy się akcja, gdy Jezus jest po drodze biczowany, upada, spotyka Matkę Bożą czy Weronikę.
Jest też moment, gdy ktoś z widzów - bardzo zaskoczony - staje się nagle Szymonem Cyrenejczykiem. Tak to u nas jest - żołnierz bierze kogoś pierwszego lepszego...

... i ten ktoś pomaga nieść krzyż. I nie musi być przymuszany?
- Nie wiem, czy musi być bardzo przymuszany? Zazwyczaj jest tak zaskoczony, że wchodzi w to. Jeszcze nikt się nie wyszarpnął i nie powiedział, że nie chce, ale z takim przeżyciem z pewnością człowiek pozostaje na długo.

Co roku uwypuklone jest w Misterium jakieś szczególne przesłanie. Co to będzie w tym roku?
- Założyliśmy od początku, gdy pojawił się pomysł organizowania Misterium Męki Pańskiej, żeby to nie było kolejne wydarzenie, obrazujące samą mękę Jezusa Chrystusa, których jest w Polsce wiele. Dlatego co roku powstaje nowy scenariusz i co roku jest jakieś inne przesłanie - nowa problematyka, zazwyczaj związana z czasami biblijnymi, ale czasem też wplatane są wątki współczesne.
Chodzi o to, żeby to przeżycie tych, którzy przybędą na Misterium Męki Pańskiej było jak najgłębsze i jak najbardziej odczuwalne i żeby każdy widz mógł się z jakąś postacią utożsamić - czy to będzie osoba dorosła, rodzic, kapłan czy to młody człowiek.
W tym roku podejmujemy temat przyjaźni, której tak bardzo człowiek potrzebuje. Dzisiejsze osamotnienie człowieka to bolesne doświadczenie cywilizacyjne bardzo wielu ludzi. Młodzi tak szybką określają relację z drugim człowiekiem mówiąc "to jest mój przyjaciel, przyjaciółka". Tak bardzo widać, jak chce się mieć przyjaciela, a przecież nie tak szybko udaje się być przyjacielem i go mieć.

Bo towarzyszą nam różne próby?
- To będzie właśnie w Misterium pokazane w wymiarze współczesnym - jak męska przyjaźń zostaje wystawiona na próbę. Jeśli chodzi o kontekst biblijny, historyczny, to zaistnieją przyjaciele Jezusa, który z kolei będzie pokazany jako bardzo jest blisko każdego z nas. Przychodzi do domu, do swoich przyjaciół - Łazarza, Marii, Marty. Gości u nich, przeżywają swój przyjacielski czas, który też zostaje wystawiony na próbę, gdy Łazarz umiera. (...)

Zobacz także

2020-05-08, godz. 06:12 Zbigniew Girzyński [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Zbigniew Girzyński, z którym rozmawialiśmy m.in. o sytuacji politycznej powstałej po porozumieniu między Jarosławem Kaczyńskim ... » więcej 2020-05-07, godz. 06:45 Radosław Sajna [wideo] O aktualnej sytuacji związanej z koniecznością przeprowadzenia wyborów prezydenckich i z wszystkimi okolicznościami politycznymi i społecznymi, które temu tem ... » więcej 2020-05-06, godz. 06:00 Marek Jakubiak Gościem Rozmowy Dnia był Marek Jakubiak - polityk, przedsiębiorca i kandydat na prezydenta Polski. Zapytaliśmy go m.in. o możliwe scenariusze dotyczące termin ... » więcej 2020-05-05, godz. 06:55 Jacek Żalek Gościem Magdaleny Ogórek podczas wtorkowej Rozmowy Dnia był Jacek Żalek, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, a rozmowa dotyczyła m.in. daty wyborów ... » więcej 2020-05-04, godz. 06:00 Krzysztof Gawkowski [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był poseł SLD Krzysztof Gawkowski, a rozmawialiśmy o zbliżających się wyborach prezydenckich, ich terminie oraz przetasowaniu polityczn ... » więcej 2020-05-01, godz. 06:00 prof. Radosław Sojak [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był socjolog, prof. Radosław Sojak. Jak obchody państwowych świąt, dawniej i dziś, wpływają na poczucie tożsamości społeczeństwa i dlacze ... » więcej 2020-04-30, godz. 06:00 Paweł Szramka [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był Paweł Szramka, poseł Koalicji Polskiej. Czy w maju dojdzie do wyborów prezydenckich w Polsce i w jakiej formie się odbędą? Opór nie ... » więcej 2020-04-29, godz. 06:00 Jan Krzysztof Ardanowski Gościem Rozmowy Dnia w środę był minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Tematy spotkania to między innymi susza oraz wsparcie dla rolników. Katarzyna Pr ... » więcej 2020-04-28, godz. 06:45 Marek Suski Magdalena Ogórek rozmawiała z wiceprzewodniczącym klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Markiem Suskim. Tematem spotkania była obecna sytuacja polityc ... » więcej 2020-04-27, godz. 05:54 Łukasz Schreiber [wideo] Gościem Rozmowy dnia był minister Łukasz Schreiber z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a rozmawialiśmy o etapach odmrażania gospodarki i znoszenia ograniczeń ... » więcej
34567