Sobota, 04 lipca 2020 r.   Imieniny: Odona, Malwiny, Elżbiety
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Na własne cztery kąty
2019-04-12, 06:00 Redakcja

Ks. Krzysztof Buchholz

ks. Krzysztof Buchholz/fot. Archiwum
ks. Krzysztof Buchholz/fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Ks. Krzysztof Buchholz
Misterium Męki Pańskiej, które co roku gromadzi w bydgoskiej Dolinie Śmierci tysiące osób, odbędzie się w najbliższą niedzielę (14 kwietnia) już po raz 19., pt. „Przyjacielu". Gościem Rozmowy Dnia był ks. Krzysztof Buchholz — prezes zarządu Fundacji "Wiatrak" i główny animator tego widowiska.

Michał Jędryka: Misterium Męki Pańskiej w Dolinie Śmierci to wydarzenie, które zbiera coraz więcej bydgoszczan. Chyba już tysiące ich tam przybywają. Misteria jednak mają więcej niż 19 lat, bo najstarsze odbywały się już chyba w średniowieczu albo nawet starożytności?
Ks. Krzysztof Buchholz: Zacznę od tego, że nie tylko bydgoszczanie przybywają na Misterium. Świadczy o tym ilość rejestracji z najróżniejszych zakątków Polski i to nie tylko samochodów osobowych, ale i autokarów przybywających do fordońskiej Doliny Śmierci. Chyba pocztą pantoflową rozchodzi się informacja, że takie wydarzenie się u nas w Bydgoszczy odbywa. Uczestniczą w nim pielgrzymi z najróżniejszych zakątków Polski, a nawet świata. Niektórzy właśnie z powodu Misterium przyjeżdżają do rodziny już tydzień przed Wielkanocą i zostają na dłużej.
Misterium to rzeczywiście bardzo stara forma przekazu tego, co jest kluczową kwestią życia chrześcijańskiego, czyli ofiary Jezusa Chrystusa, jego męki, śmierci i zmartwychwstania. Bo gdyby Chrystus nie umarł i nie zmartwychwstał, próżna byłaby nasza wiara.

Dlaczego przedstawiamy to wchodząc w role Chrystusa i apostołów? Czy w ten sposób jesteśmy w stanie przeżyć to głębiej i lepiej zrozumieć?
- Obraz bardzo przemawia, a zwłaszcza obraz żywy, który jest bardzo blisko człowieka. Nasze Misterium Męki Pańskiej jest dla widzów o tyle komfortowe, że stają czy siadają w jednym miejscu i doskonale widzą całą akcję misterium. Większość misteriów w Polsce, ale i na świecie, odbywa się niejako w drodze - pokazywana jest droga krzyżowa Jezusa. U nas też jest taki moment, kiedy sama droga krzyżowa odbywa się wśród ludzi - Chrystus i tłum idący za nim wchodzą w widzów zebranych w naszym naturalnym amfiteatrze. W tym momencie widać, co się dzieje w ludziach - jak wyglądają twarze zwłaszcza tych, przy których toczy się akcja, gdy Jezus jest po drodze biczowany, upada, spotyka Matkę Bożą czy Weronikę.
Jest też moment, gdy ktoś z widzów - bardzo zaskoczony - staje się nagle Szymonem Cyrenejczykiem. Tak to u nas jest - żołnierz bierze kogoś pierwszego lepszego...

... i ten ktoś pomaga nieść krzyż. I nie musi być przymuszany?
- Nie wiem, czy musi być bardzo przymuszany? Zazwyczaj jest tak zaskoczony, że wchodzi w to. Jeszcze nikt się nie wyszarpnął i nie powiedział, że nie chce, ale z takim przeżyciem z pewnością człowiek pozostaje na długo.

Co roku uwypuklone jest w Misterium jakieś szczególne przesłanie. Co to będzie w tym roku?
- Założyliśmy od początku, gdy pojawił się pomysł organizowania Misterium Męki Pańskiej, żeby to nie było kolejne wydarzenie, obrazujące samą mękę Jezusa Chrystusa, których jest w Polsce wiele. Dlatego co roku powstaje nowy scenariusz i co roku jest jakieś inne przesłanie - nowa problematyka, zazwyczaj związana z czasami biblijnymi, ale czasem też wplatane są wątki współczesne.
Chodzi o to, żeby to przeżycie tych, którzy przybędą na Misterium Męki Pańskiej było jak najgłębsze i jak najbardziej odczuwalne i żeby każdy widz mógł się z jakąś postacią utożsamić - czy to będzie osoba dorosła, rodzic, kapłan czy to młody człowiek.
W tym roku podejmujemy temat przyjaźni, której tak bardzo człowiek potrzebuje. Dzisiejsze osamotnienie człowieka to bolesne doświadczenie cywilizacyjne bardzo wielu ludzi. Młodzi tak szybką określają relację z drugim człowiekiem mówiąc "to jest mój przyjaciel, przyjaciółka". Tak bardzo widać, jak chce się mieć przyjaciela, a przecież nie tak szybko udaje się być przyjacielem i go mieć.

Bo towarzyszą nam różne próby?
- To będzie właśnie w Misterium pokazane w wymiarze współczesnym - jak męska przyjaźń zostaje wystawiona na próbę. Jeśli chodzi o kontekst biblijny, historyczny, to zaistnieją przyjaciele Jezusa, który z kolei będzie pokazany jako bardzo jest blisko każdego z nas. Przychodzi do domu, do swoich przyjaciół - Łazarza, Marii, Marty. Gości u nich, przeżywają swój przyjacielski czas, który też zostaje wystawiony na próbę, gdy Łazarz umiera. (...)

Zobacz także

2020-06-19, godz. 06:45 Joanna Borowiak [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" w Polskim Radiu PiK była w piątek poseł Prawa i Sprawiedliwości Joanna Borowiak. Rozmawialiśmy o kampanii wyborczej, prezydenckim proje ... » więcej 2020-06-18, godz. 06:00 Piotr Król [wideo] Gościem Rozmowy dnia był poseł Piotr Król z PiS, wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury. Rozmawialiśmy o obietnicy szybkiej budowy drogi S10, a ta ... » więcej 2020-06-17, godz. 06:50 Robert Biedroń [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Robert Biedroń. Kandydat na prezydenta odpowiadał na pytania dotyczące przebiegu kampanii, sondaży oraz elementów programu.Marcin Kup ... » więcej 2020-06-16, godz. 06:00 Tadeusz Zwiefka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Tadeusz Zwiefka z Koalicji Obywatelskiej. Tematem rozmowy była trwająca kampania wyborcza.Michał Jędryka: W kampanii wyborczej ... » więcej 2020-06-15, godz. 06:42 Zbigniew Girzyński Gościem Rozmowy Dnia był poseł Zbigniew Girzyński, z którym rozmawiamy między innymi o tym, czy prezydencka kampania wyborcza przekształci się w spór cywiliza ... » więcej 2020-06-12, godz. 06:00 Iwona Michałek Gościem Rozmowy Dnia była Iwona Michałek - wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Parlamentarzystka z regionu mówiła o skali pomocy udzielanej sam ... » więcej 2020-06-11, godz. 06:50 Paweł Machalski Gościem Rozmowy Dnia był dr Paweł Machalski, z którym rozmawialiśmy o społecznych kontekstach święta Bożego Ciała. - Manifestowanie religijności w Polsce w cz ... » więcej 2020-06-10, godz. 06:00 Andrzej Duda [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, z którym rozmawialiśmy bezpośrednio po jego wizycie w Solcu Kujawskim, między innym ... » więcej 2020-06-09, godz. 06:00 Jan Filip Libicki Magdalena Ogórek rozmawiała dziś z senatorem Janem Filipem Libickim z PSL Koalicji Polskiej. Tematem rozmowy była między innymi szansa Władysława Kosiniaka-Ka ... » więcej 2020-06-08, godz. 06:50 Robert Kwiatkowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Lewicy Robert Kwiatkowski. Tematy spotkania to kampania wyborcza oraz bieżąca sytuacja polityczna.Katarzyna Prętkowska: Milion ... » więcej
12345