Piątek, 04 grudnia 2020 r.   Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana
Polskie Radio PiK » Nauka i technologie
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-02-07, 07:30 UTP/Redakcja

Rój dronów inteligentnie uniknie kolizji - dzięki inteligencji wynalazców z UTP

Spotkanie w sprawie dronów Katowicach. Na zdjęciu: Sławomir Huczała - główny konstruktor i szef firmy Spartaqs, Adam Rorbek - dyrektor zarządzający Spartaqs, i załoga UTP: dr inż. Damian Ledziński, mgr inż. Gracjan Kątek, mgr inż. Karol Hartwig, Natalia Jerks, Marta Gackowska. /utp.edu.pl/Spartaqs
Spotkanie w sprawie dronów Katowicach. Na zdjęciu: Sławomir Huczała - główny konstruktor i szef firmy Spartaqs, Adam Rorbek - dyrektor zarządzający Spartaqs, i załoga UTP: dr inż. Damian Ledziński, mgr inż. Gracjan Kątek, mgr inż. Karol Hartwig, Natalia Jerks, Marta Gackowska. /utp.edu.pl/Spartaqs
Spotkanie w sprawie dronów Katowicach./fot. utp.edu.pl/Spartaqs
Spotkanie w sprawie dronów Katowicach./fot. utp.edu.pl/Spartaqs
Studenci i pracownicy Uniwersytetu Technologiczno - Przyrodniczego znaleźli się w gronie pięciu nagrodzonych na X edycji ogólnopolskiego konkursu Student Wynalazca, organizowanym przez Politechnikę Świętokrzyską. Nagrodą główną przyznaną dla zespołu z UTP jest uczestnictwo w 47. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie.
Doceniono patent pracowników UTP i studentów, pt. ,,System komunikacji roju dronów mający na celu unikanie kolizji”.

Twórcami wynalazku jest zespół w skład którego wchodzą: Piotr Cofta, Marta Gackowska, Natalia Jerks, Damian Ledziński i Sandra Śmigiel.

W swoim wynalazku zastosowali zaawansowany algorytm antykolizyjny wykorzystywany w rojach dronów wraz z modułem i protokołem komunikacyjnym. O roju mówimy, gdy w powietrzu w jednej lokalizacji znajduje się więcej niż jeden dron, a urządzenia nie są manualnie sterowane. Zastosowane podejście pozwala na unikanie kolizji dronów.

Nowatorskim podejściem wynalazku jest rozwiązanie, w którym poszczególne drony znajdujące się w roju zdolne są do podejmowania autonomicznych decyzji, co do kierunku zmiany trajektorii lotu, wykonania antykolizyjnego przelotu oraz powrotu do miejsca docelowego, gdzie w danym momencie czasowym powinny się znajdować. W zależności od liczebności roju (nawet kilka tysięcy) i potrzebnej częstotliwości pracy algorytmu (wynikającej z wymagań dla roju), należy zastosować odpowiednią liczbę kanałów radiowych.

Decyzje te wynikają z opracowania i zastosowania zaawansowanych algorytmów, dzięki którym lot jest wykonywany automatycznie bez udziału operatora.

Opisywane rozwiązanie znajdą zastosowania w środowiskach charakteryzujących się dużą gęstością dronów, wykonujących szerokie spektrum zadań, należących do różnych podmiotów zarówno cywilnych jak i militarnych. Zastosowania dostrzega się w pokazach świetlnych typu light show, misjach poszukiwawczo - ratunkowych, U-Space czy działaniach jednostek wojskowych. Dzięki​ wykorzystaniu nowatorskiego wynalazku minimalizuje się ryzyko strat materialnych, uszkodzenia mienia czy innych incydentów, podnosząc znacząco bezpieczeństwo w strefie powietrznej.

Nauka i technologie

2020-12-03, godz. 09:37 Zakażeni SARS-CoV-2 po raz drugi mogą infekować innych. I chorować ciężej Osoby, które zostały zakażone wirusem SARS-CoV-2 po raz drugi mogą infekować innych. Mogą też przechodzić COVID-19 w sposób cięższy, niż przy pierwszej infekc ... » więcej 2020-11-07, godz. 08:20 Największa konferencja poświęcona dronom trwa w Toruniu [link do transmisji] Jak nowe technologie mogą pomoc w ratowaniu życia i zdrowia? - na to pytanie odpowiadają uczestnicy DroneTech w Toruniu. W tym roku impreza odbywa się online. » więcej 2020-11-02, godz. 18:10 Wierzą w siebie, chcą spełniać marzenia i być jak Ignacy Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Markowicach rywalizują w konkursie naukowym organizowanym przez Fundację PGNIG im. Ignacego Łukasiewicza. » więcej 2020-10-27, godz. 16:03 Odlotowe prezenty dla szkół - miłośnicy kosmosu będą w siódmym niebie! Teleskopy, lornetki, atlasy księżyca, obrotowe mapy nieba i przewodniki astronomiczne - do 16 kujawsko-pomorskich szkół biorących udział w marszałkowskim prog ... » więcej 2020-10-21, godz. 21:12 Gość z Cambridge wygłosi wykład o gwiazdach, czarnych dziurach i Noblu „Czarne dziury - Nagroda Nobla 2020” - to tytuł prelekcji, którą poprowadzi Joanna Piotrowska z Uniwersytetu w Cambridge. Wirtualne studio powstanie w czwarte ... » więcej 2020-10-20, godz. 15:10 20 października wieczorem spójrzmy w niebo! Przed nami noc meteorów! Chociaż zazwyczaj, tzw. 'spadające gwiazdy' liczymy - zamawiając życzenie - latem, to jak się okazuje, i w październiku możemy zaobserwować tego typu zjawisko. » więcej 2020-10-15, godz. 16:30 Gardena: super ziemniak wyhodowany m.in. przez uczonych z UTP Odporny na choroby, smaczny i ekologiczny... Do tego o pięknej nazwie Gardena. Taki ma być ziemniak przyszłości. Odmianę ma wprowadzić do uprawy konsorcjum, n ... » więcej 2020-10-07, godz. 14:31 UTP chce się przekształcić w Politechnikę. Uroczysta inauguracja i 70-lecie uczelni Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy zainaugurował nowy rok akademicki. Bydgoska uczelnia obchodzi w tym roku jubileusz 70-lecia istnienia. » więcej 2020-10-06, godz. 20:56 Naukowcy opracowali kolejną, szybszą wersję testu na koronawirusa Naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu (IChB PAN) opracowali kolejną wersję testu na obecność SARS-CoV-2, która jest dwa ... » więcej 2020-10-01, godz. 16:35 Wykłady z daleka, ćwiczenia z bliska. Tak uczelnie radzą sobie w pandemii Zajęcia hybrydowe - to słowo klucz w nowym roku akademickim w regionie kujawsko-pomorskim. W ten sposób kadra naukowa i studenci będą przez najbliższe miesiąc ... » więcej
1234567