Anioł z Podkarpacia

2019-03-29
Autor: Adam Bogoryja-Zakrzewski
Realizator: Hanna Bogoryja-Zakrzewska
Producent: Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia
Czas trwania: 27'41"

Takie historie zdarzają się bardzo rzadko. Niepełnosprawny - z porażeniem mózgowym - postanawia zmienić życie drugiemu niepełnosprawnemu - z zanikiem podkorowym mózgu i zebrać dla niego pieniądze na budowę domu. Poznają się w przychodni zdrowia, w której bohater reportażu - Marcin Góral odstępuje Kamilowi Kielarowi swoje miejsce w kolejce do lekarza. Gdy dowiaduje się, że Kamil mieszka z mamą w rozpadającej się chatce z przeciekającym dachem, a władze lokalne nie potrafią im pomóc, postanawia zebrać dla nich 100 tys. zł na budowę nowego domu.
Anioł z Podkarpacia

Biało-czerwona

2019-03-29
Autorki: Ewa Szkurłat, Joanna Gąska
Realizator : Grzegorz Dąbek
Producent: Radio Kraków
Czas trwania: 29'59''

Widowisko 'Biało-czerwona" w reżyserii Jerzego Zonia, pokazane w Noc Teatrów przez Teatr KTO - to swoisty traktat o 100-leciu naszej niepodległości. Nasycone poezją, ale i tańcem i dobrą piosenką. To multimedialne widowisko było dobrym pretekstem do refleksji nad polską historią. Wzięło w nim udział 60 wykonawców: aktorów, wokalistów, tancerzy i grupy rekonstrukcyjne. Przez historię ostatnich stu lat Polski poprowadzili widzów Krzysztof Jasiński - dyrektor Teatru STU i Olgierd Łukaszewicz. Poezję, songi i piosenki związane ze 100-leciem Niepodległości Polski przedstawili krakowscy aktorzy. Zgromadzeni na płycie Rynku Głównego w Krakowie widzowie żywo reagowali na teksty Cz. Miłosza i J.Tuwima, dobrze bawili się również przy piosenkach, charakterystycznych dla kolejnych dekad naszej historii. W widowisku Teatru KTO udział wzięli m.in. Marta Bizoń, Anna Dymna, Ewa Kaim, Dorota Segda, Rafał Dziwisz, Franciszek Muła, Adam Nawojczyk i Krzysztof Orzechowski. Teksty przygotował, opracował i napisał Bronisław Maj. Choreografię przygotował Jarosław Staniek . W reportażu znalazły się fragmenty spektakli: "Wielopole, wielopole ", 'Wyzwolenie", i "Dziady".
Biało-czerwona

Długa droga do Polski

2019-03-29
Autor: Grażyna Preder
Realizator: Grażyna Preder
Producent: Polskie Radio Koszalin
Czas trwania : 26'42''

Przyjechali do Białogardu z Ukrainy, ale polskość obecna była w rodzinie Dermanowskich od zawsze. Zawsze czuli się Polakami i tylko kwestią czasu było, kiedy ojczyzna się o nich upomni. Senior rodu, Józef Dermanowski, jego córka Anna Zwiranowska z rodziną i syn Stanisław Dermanowski opowiadaja o ich "Długiej drodze do Polski".
Długa droga do Polski

Do ostatnich chwil

2019-03-29
Autor: Marlena Płaska
Realizator: Arkadiusz Miller
Producent: Polskie Radio Kielce
Czas trwania: 17'28''

Rodzina Majewskich z Suchedniowa ryzykując wiele zdecydowała się na udzielenie schronienia znajomym Żydom. Niestety, nie wszyscy szczęśliwie doczekali końca wojny...
W województwie świętokrzyskim jest ok 280 osób odznaczonych medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. To tylko część tych, którzy udzielali pomocy.
Reportaż jest 1 z 40 audycji poświęconych mieszkańcom województwa świętokrzyskiego, którzy ukrywali Żydów w czasie II wojny światowej (www.polacyratujacyzydow.com.pl)
Do ostatnich chwil

ESEMEREM

2019-03-29
Autor: Ewa Szkurłat
Realizator: Grzegorz Dąbek
Producent: Radio Kraków
Czas trwania: 25'39''

Jej dyplom w szkole muzycznej zapadł w pamięć i pedagogom szkoły muzycznej i uczniom. Została zapamiętana jako świetna wiolonczelistka i kompozytorka. W pracy dyplomowej zamknęła swój ból i lęk przed zdiagnozowaną niedawno chorobą. Musiała zmienić życiowe plany. Dziś jest studentką Akademii Muzycznej w Krakowie. Estera Wityńska jest laureatką kilku konkursów muzycznych. Jej kompozycje są oryginalne i wyjątkowe. Muzyka jest częścią niej - pulsuje życiem. niepokojem, lękiem i nadzieją. Jest sposobem na życie i przetrwanie trudnych doświadczeń.
ESEMEREM

Gdyby nie Gala

2019-03-29
Autor: Magdalena Świerczyńska-Dolot
Realizator : Jacek Puchalski
Producent: Polskie Radio Gdańsk
Czas trwania: 15'29''

Reportaż "Gdyby nie Gala" to historia Czeczenki Zargan Nasordinovej, której dziecko uratowała od śmierci Rosjanka Gala. To opowieść o przyjaźni i zaufaniu. W ogarniętym wojną kraju, między dwiema kobietami z innych - obcych sobie światów. To także opowieść o matkach, dla których niezależnie od położenia geograficznego i wiary, liczy się to samo.
Gdyby nie Gala

Grabarz

2019-03-29
Autor: Andrzej Ciborski
Realizatorzy: Piotr Świątkowski, Krzysztof Jankowski
Producent: Polskie Radio Poznań
Czas trwania: 14'31''

W pewnym mieście przestają umierać ludzie. Najbardziej tym faktem martwi się biznesmen Kamiesław Młotalski, który przekonuje lokalną społeczność, że nieśmiertelność ma poważne negatywne konsekwencje. "Skąd wiemy, że żyjemy, skoro zabrakło śmierci?". Mieszkańcy obradują nad problemem nieśmiertelności tak, jak obraduje się w czasie posiedzeń rady gminy. Dzielą się frakcje. W końcu udaje się rozwiązać problem. Przegłosowana zostaje potrzeba zabicie mieszkańca. Tylko jak go wybrać?
"Grabarz" to słuchowisko napisane przez Andrzeja Ciborskiego, zagrane przez Wojciecha Siedleckiego i wyreżyserowane przez Piotra Świątkowskiego.
Grabarz

Iskry - Baśń Zimowa

2019-03-29
Autor: Barbara Stenka
Realizator: Wawrzyniec Szwaja
Producent: Polskie Radio Szczecin
Czas trwania : 33'14"

Od kilkunastu lat pracownicy Radia Szczecin przygotowują wigilijny prezent dla słuchaczy. Przez kilka dni, znani z ciętego języka i zamiłowania do trudnych pytań, dziennikarze, publicyści i reporterzy, wcielają się w postaci z baśni i bajek. W 2018 roku radiową opowieść napisała i wyreżyserowała szczecińska autorka, książek dla najmłodszych, Barbara Stenka. "Iskry - Baśń Zimowa" - to historia małej dziewczynki, która zostaje wyrwana ze swojego bezpiecznego życia i musi stawić czoło nieznanej sile. Baśń, to uniwersalna opowieść o walce dobra ze złem, złem które może pokonać miłość i przyjaźń.
Występują: dziewczynka Basia – Przemysław Szymańczyk, dziadek - Adam Wosik, pies Husky - Paweł Osuchowski, Super Krasnal – Michal Elmerych, Pani Zima – Katarzyna Wolnik-Sayna, Mróz – Urszula Kozdraś, Szron – Paulina Zaremba, Śnieg – Maciej Papke, Bałwan – Grzegorz Lament, narratorka – Joanna Skonieczna.

Iskry- Baśń Zimowa

Jedenastka ze Szczecina

2019-03-29
Autor: Małgorzata Jurgiel (na antenie PR Szczecin - Małgorzata Furga)
Realizator: Wawrzyniec Szwaja
Producent: Polskie Radio Szczecin
Czas trwania: 35'

O tym procesie niewiele się mówi, a przecież dotyczył przywódców szczecińskiego strajku z 13 grudnia 1981 roku. Postawieni zostali przed sądem Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy w trybie doraźnym według przepisów dekretu o stanie wojennym. Rozprawa rozpoczęła się już 29 grudnia 1981 roku, a zakończyła 4 marca 1982 roku. Postawiony zarzut to popełnienie przestępstwa polegającego na „wspólnym w porozumieniu z innymi osobami organizowaniu i kierowaniu strajkiem w Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego w Szczecinie oraz innych zakładach pracy na terenie województwa szczecińskiego, uniemożliwiając im prawidłowe funkcjonowanie”. Dokument "Jedenastka ze Szczecina" opisuje zdarzenia związane z tym procesem. Konsultacja historyczna dr Artur Kubaj.

Jedenastka ze Szczecina

Karol z Podlesia

2019-03-29
Autor: Dorota Stabik
Realizator: Jacek Kurkowski
Producent: Polskie Radio Katowice
Czas trwania: 22'16''

To historia o poszukiwaniu korzeni. Na ile możliwe jest, by po stu latach dowiedzieć się czegoś o swoich przodkach? Czy niektóre pytania na zawsze pozostaną bez odpowiedzi? Dziennikarka Radia Katowice próbuje dowiedzieć się czegoś o swoim pradziadku. W Katowicach jest ulica Karola Stabika. Czy to zbieg okoliczności? W tym roku mija sto lat od powstań śląskich, a wciąż nie wszyscy bohaterowie tych dni są znani. To także historia pokazująca skomplikowane losy Ślązaków, które dla wielu osób nadal są niezrozumiałe.



Karol z Podlesia

Katastrofa łódzka

2019-03-29
Autorzy: Sebastian Adamkiewicz
Realizator: Polskie Radio Łódź
Producent: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
Czas trwania: 39'24''

Jesienią 1899 roku do Łodzi przybył Józef Piłsudski wraz ze świeżo poślubioną żoną Marią. Na terenie miasta stworzyli tajną drukarnię nielegalnego pisma "Robotnik". Po czterech miesiącach konspiracyjnej pracy zostali aresztowani w nocy z 21 na 22 lutego. Wpadkę nazwano "katastrofą łódzką". Aresztowanie doprowadzić bowiem mogło do likwidacji na ziemiach polskich organizacji Polskiej Partii Socjalistycznej, a dla samego Piłsudskiego skończyć się wyrokiem śmierci. Po 2 miesiącach pobytu w łódzkim więzieniu Piłsudski przewieziony został do warszawskiej Cytadeli, a stamtąd - ze względu na symulowaną chorobę psychiczną - do szpitala na obłąkanych w Petersburgu, skąd udało mu się zbiec. Słuchowisko jest próbą rekonstrukcji tamtych dramatycznych wydarzeń. Ukazuje kulisy drukowania pisma, narastający stan zagrożenia, moment aresztowania, piekło przesłuchań i przygotowania do ucieczki. Oparte jest na wspomnieniach Piłsudskiego zawartych w broszurze "Bibuła" wydanej w 1903 roku w Krakowie, oraz odnalezionych dokumentach związanych z przedstawianymi wydarzeniami. Część nagrań odbywa się w oryginalnych pomieszczeniach dawnego łódzkiego więzienia carskiego przy ul. Gdańskiej 13, gdzie przetrzymywany był Józef Piłsudski. Produkcja w barwny sposób opisuje okoliczności wspomnianego epizodu z życia Marszałka. Przenosi nas do Łodzi okresu przełomu XIX i XX wieku, gdy dym z fabrycznych kominów połączony z carską niewolą tworzył ponurą atmosferę miasta. Jest dramatycznym - choć nie pozbawionym wątków humorystycznych - zapisem wydarzeń sprzed blisko 120 lat, które mogły zmienić bieg naszej historii. Przypomina jednocześnie mniej znany fakt z życia Marszałka, nie gloryfikując go lecz prezentując w całej złożoności postaci.
Katastrofa łódzka - słuchowisko na motywach książki Józefa Piłsudskiego pt. "Bibuła"

Kolęda Lwowska

2019-03-29
Autor: Agata Zielińska
Realizator: Andrzej Papajak
Producent: Polskie Radio Łódź
Czas trwania: 41'15''

Ta opowieść, to historia podróży w ramach akcji „100 wyprawek dla dzieci polskich na kresach”. Dziennikarze Radia Łódź i TVP3 Łódź pojechali na Ukrainę do polskich dzieci, odwiedzili szkoły w Lipnikach, Strzelczyskach, Biskowicach i Borysławiu. Wspólnie z koordynatorem akcji Mariuszem Bojanowskim i Ewą Karlik ze Stowarzyszenia Pomocy Polakom we Lwowie i Okolicach "Tońko i Szczepko" zawieźli 35 kartonów z wyprawkami i kilkadziesiąt plecaków.
Kolęda Lwowska

Koniec/Początek

2019-03-29
Autor: Michał Słobodzian
Realizator : Marek Rzepa
Producent: Polskie Radio PiK
Czas trwania: 30'

Historia Weroniki i jej rodziców. Dziewczynka od dziecka uczestniczyła w zawodach biegowych. Rodzina została zmuszona do zmierzenia się z okrutnym losem.
Koniec/Początek

Ktoś inny oddychał tym powietrzem

2019-03-29
Autor: Marian Staszyński
Realizator : Marian Staszyński
Producent : Polskie Radio Opole
Czas trwania : 27'56"

Czy można kłócić się z samym Panem Bogiem, nawet gdy o miłość chodzi? Dlaczego nowe miejsce trzeba zdeptać? Co by było, gdyby Kolumb na swej drodze Ameryki nie spotkał? Jeśli chcesz, Szanowny Słuchaczu, zajrzeć do zakątka, w którym aż kipi od ciekawych pytań i odpowiedzi... to otwórzmy razem drzwi do Studia Reportażu, do naszego teatru wyobraźni, by posłuchać premierowej audycji. Jej bohaterka zachłannie szukała swojego sposobu na opisywanie świata. Przystanek w Stanach Zjednoczonych był ważny, ale dlaczego to kresowe Czerniowce wywołują jej największe wzruszenie? Jej twórcze życie składa się z wielu znaków zapytania i może dzięki nim znalazła sposób na zbliżanie się do prawdy o człowieku. Zamieszkała w Głuchołazach i to od niej wielu ze zdumieniem dowiedziało się, jak niezwykłe, jak magiczne to miasto. Jej pierwsza książka, zbiór opowiadań, "Baj-o-dużenie" (wydana trzy lata temu), została uznana przez Tygodnik Powszechny za debiut roku w Polsce. A wcześniej wyróżnienie zdobyte podczas Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu też dodało jej pisarskiej pewności siebie, zresztą ważnych nagród było więcej. Patrycja Prochot-Sojka jest bohaterką nowego reportażu Mariana Staszyńskiego pt. "Ktoś inny oddychał tym powietrzem".
Ktoś inny oddychał tym powietrzem

Kuchnia konfliktu

2019-03-29
Autor: Anna Kołodziejczyk
Realizator: Janusz Deblessem
Producent: Anna Kołodziejczyk
Czas trwania: 12'06''

W czasach gorącej, ogólnoświatowej debaty o migracjach, problemach z imigrantami w wielu krajach Europy oraz nieustających emigracjach z krajów objętych konfliktami o różnym podłoży, w różnych częściach świata audycja podejmuje ten temat w skali „mikro”. Daleko od gabinetów politycznych i publicznych debat spotykamy się z bohaterami reportażu – zespołem warszawskiego lokalu gastronomicznego o nazwie „Kuchnia konfliktu”. Tworzą go głównie uchodźcy z różnych państw objętych konfliktem, którzy w Polsce znaleźli bezpieczną przystań i po traumach przeszłości próbują ułożyć sobie życie na nowo. W trudnej sytuacji pomaga im Jarmiła - szefowa lokalu, społeczniczka, która wspólnie z przyjaciółmi wymyśliła to miejsce, jako miejsce wsparcia i pracy dla przybyszów, którzy chcą radzić sobie w nowej rzeczywistości. Mieszkanie, praca, znajomość języka – to podstawowe problemy uchodźców, bez których nie mogą liczyć na jakąkolwiek samodzielność i nowe życie. Słuchacze poznają m.in. Sułtana (Pasztuna, który najpierw uciekał przed wojną w Afganistanie, a teraz wraz z ukraińską żoną opuścili objętą wojną Ukrainę), Wiktorię (Gruzinkę, która zmuszona jako nastolatka do małżeństwa uciekła przed przemocą domową) i Lisę (muzułmankę przybyłą z rodziną z Czeczeni). Ekipę wspiera swoją wiedzą fachową Ania – Polka, która zdobywała doświadczenie w wielu lokalach gastronomicznych, gdzie jednak nie mogła znaleźć nie tylko przyjaznej atmosfery, ale też zwyczajnej uczciwości i rzetelności poprzednich szefów. Zespół „Kuchni…” opowiada, jak radzi sobie na co dzień z różnicami językowymi i kulturowymi, mówi o doświadczeniach związanych z pobytem w Polsce. Bohaterowie audycji dzielą się także swoimi marzeniami, w których realizacji szefowa „Kuchni konfliktu” ma nadzieję również im pomóc.
Kuchnia konfliktu

Mały cud

2019-03-29
Autor: Elżbieta Osowicz
Realizator: Elżbieta Osowicz
Producent: Polskie Radio Wrocław
Czas trwania: 13'22''

Mały cud - dzieci, które ważą mniej niż kilogram, każdy kolejny przeżyty dzień to cud.
Mały cud

Najważniejsza nasza miłość

2019-03-29
Autor: Hanna Wilczyńska-Toczko
Realizator: Jacek Puchalski
Producent: Polskie Radio Gdańsk
Czas trwania : 24'50''

Magda i Grzegorz spotkali się po 48 latach od chwili młodzieńczego rozstania. Oboje są po siedemdziesiątce. Oboje rozwiedzeni. Mają dorosłe dzieci i wnuki. Przez prawie pół wieku nie zapomnieli o sobie. Reportaż to historia ich późno odnalezionej miłości i smsów między Paryżem a Wąchockiem spisanych przez Madzię w niebieskim zeszycie. To opowieść o tym, że miłość nie ma metryki i, że może nam się przydarzyć w każdym wieku.
Najważniejsza nasza miłość

Niedokończona żałoba

2019-03-29
Autorzy: Jolanta Rudnik
Realizator: Adam Iwaszkiewicz
Producent: Polskie Radio Koszalin
Czas trwania: 38'

Katastrofa samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem to przede wszystkim dramat i ból ich najbliższych. Niestety, jest to także obszar rozgrywek politycznych i szukanie dowodów na zamach . Małgorzata Rybicka, wdowa po "Aramie" - Arkadiuszu Rybickim,od prawie 9 lat usiłuje domknąć czas żałoby, ale w jej życie i życie jej najbliższych ciągle wkraczają wydarzenia, które w dramatyczny sposób burzą ich uczucia, prywatność , sprawiają ból.
Niedokończona żałoba

Niepewność

2019-03-29
Autor: Grażyna Bochenek
Realizator: Jerzy Dziobak
Producent: Polskie Radio Rzeszów
Czas trwania: 29'47"

"Kochany Fredku" - tak zaczynają się listy, jakie do Freda Zinnemanna przez wiele lat pisali po polsku jego rodzice. Artysta przechowywał tę korespondencję przez ponad 50 lat w swoim domowym archiwum. Po jego śmierci jedyny syn ze zdumieniem odkrył, że ojciec nie pochodził z Wiednia, ale urodził się w austro-węgierskim wówczas Rzeszowie. Anna i Oskar Zinnemannowie próbowali uciec przed Hitlerem, ale - tak jak miliony innych - stali się ofiarami Holocaustu. Słynny reżyser do końca życia szukał informacji o losach swoich najbliższych. Czy to z powodu tej utraty nigdy nie chciał opowiadać o polskich korzeniach?
Dziennikarka Polskiego Radia Rzeszów Grażyna Bochenek odwiedziła Los Angeles i dotarła do wojennych listów rodziców Freda Zinnemanna wysyłanych z gett w Rzeszowie i Lwowie. Na tej podstawie powstał wyjątkowy reportaż o pamięci, niepewności i milczeniu.
Niepewność

Niewinny

2019-03-29
Autorzy: Żaneta Walentyn, Adriana Andrzejewska
Realizator : Jacek Domachowski
Producent: Polskie Radio PiK
Czas trwania : 21'13''

Pewnego lipcowego wieczoru w wypadku drogowym ginie dziecko - tak zaczyna się nasza opowieść. Opowieść o przewrotności losu i Temidzie z zasłoniętymi oczami.
Niewinny

Pamiętacie Cezika?

2019-03-29
Autor: Martyna Wojtkowska
Realizator: Janusz Deblessem, Martyna Wojtkowska
Producent: Polskie Radio Trójka
Czas trwania: 15'04"

"Nawet jak wrzucam zdjęcie na facebooka to piętnaście minut się zastanawiam, czy na pewno jest ok. Wrzucam i drżę, co to będzie” mówi Cezary Nowak, znany internetowej społeczności pod pseudonimem CeZik. CeZik to jeden z pierwszych polskich celebrytów w serwisie YouTube. Zdobył popularność wykonując teledyski z przymrużeniem oka. Śpiewał piosenki od tyłu („Od tyłu i klasycznie”) i montował klipy z wypowiedzi sławnych osób (projekt KlejNuty). W 2012 roku wyprodukował siedem utworów, które w sumie wyświetlono 20 mln razy. Pamiętam, jak podczas studenckich imprez koledzy i koleżanki żywiołowo omawiali, co ostatnio opublikował na YouTubie Cezik albo za co weźmie się w następnej kolejności. Jeśli ktoś przegapił ostatni klip, od razu ktoś inny przesyłał mu linka do najnowszej produkcji. CeZik był tematem rozmów, a jego utwory stałym elementem domówek. Artysta XXI wieku, z internetu. Jego publiczność (XXI wieku, też z internetu) komentowała żywiołowo. Kiedy pojawił się hejt - hejtowała. „Gniot”, „syf”, „co to za pedał”. CeZik z negatywnymi komentarzami rozprawił się w swoim stylu. Opublikował utwór „Co to za pedał?”, w którym hejt posłużył za warstwę tekstową. Nikt z publiczności CeZika nie płacił za występy, bo przecież w Internecie nie kupuje się biletów. Dlatego CeZik, żeby przekonać się o wartości swojej sztuki liczył wyświetlenia i kciuki w górę. Aż przestał. Rozmawiałam z Cezarym, kiedy po dwóch latach ciszy ogłosił premierę debiutanckiej płyty „Ambiwalnięty”. Tu, nadal jako CeZik, dzieli się autorskimi kompozycjami. Według CeZika nie da się tworzyć wyłącznie w Internecie. Tylko skąd teraz będzie wiedział, jaka jest wartość jego sztuki? Będzie liczył wyświetlenia i kciuki w górę, czy sprzedane płyty?
W reportażu „Pamiętacie CeZika?” przypominam twórczość Cezarego Nowaka i przeplatam jego wypowiedzi z internetowymi komentarzami na temat jego klipów, które pojawiły się na różnych etapach twórczości (od początkowego zachwytu, poprzez hejt, do momentu, w którym CeZik powraca ze swoim materiałem). W tym zestawieniu konfrontuję twórcę i jego publiczność, które w dobie Internetu przyjęły zupełnie nową formę, a tym samym wygenerowały nowe zjawiska (nie ma owacji na stojąco, są kciuki w górę; każdy może być „artystą samozwańczym” jeśli ściągnie na siebie wirtualną uwagę jak CeZik, absolwent Automatyki, Elektroniki i Informatyki z pasją do śpiewania i niezwykłą kreatywnością). Choć to opowieść CeZika mam wrażenie, że jego odczucia mogą być bliskie każdemu, kto tworzy w Internecie (muzykę/ teksty/ zdjęcia/ siebie).
Pamiętacie Cezika?

Pan Gitara

2019-03-29
Autor: Ewa Michałowska
Realizator: Ewa Michałowska
Producent: Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia
Czas trwania: 11'58''

Maciej jest muzykiem – gra na gitarze. Przynajmniej raz w tygodniu- jako wolontariusz- przyjeżdża do Zakładu Opiekuńczo–Leczniczego dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, by „ładować ich i swoje akumulatory”. Mówi, że nabiera w tym miejscu pokory i zaczyna zauważać rzeczy naprawdę istotne w życiu.
Pan Gitara

Papież u nas

2019-03-29
Autor: Agnieszka Pospiszyl
Realizator: Agnieszka Pospiszyl
Producent: Polskie Radio Opole
Czas trwania : 18'07''

Czterdzieści lat temu zdarzył się październik w naszych dziejach niezwyczajny. Biały dym nad Kaplicą Sykstyńską tym razem zwiastował też ogromne zaskoczenie, bo papieżem został nasz rodak, a nie Włoch, bo stało się tak po raz pierwszy po 455 latach. Msza święta inaugurująca pontyfikat Jana Pawła II odbyła się 22 października. A później wydarzyło się tak wiele... Prezentujemy w tych dniach okruchy wspomnień, które wcale "nie drzemią" gdzieś na serca dnie, ale ciągle wracają w towarzystwie wielu dobrych emocji. Sięgniemy pamięcią do wydarzenia wyjątkowego, do jedynej wizyty papieża na Śląsku Opolskim, na Górze św. Anny. To tam, w roku 1983, odbyły się z wielu przyczyn niezwykłe nieszpory, ozdobione pieśnią, przyjętą przez dostojnego gościa z właściwym sobie poczuciem humoru. W audycji ten dzień wspominają: Piotr Pospiszyl, Stanisława Kozołup, Wiesława Oliwa, Teresa Bąk, Edward Dalibóg, Wiesław Kaczmar i Piotr Gabrysz.
Papież u nas

Poznajmy TaDzika

2019-03-29
Autor: Elżbieta Osowicz
Realizator: Elżbieta Osowicz
Producent: Polskie Radio Wrocław
Czas trwania: 20'34''

Decyzja o odstrzale tysięcy dzików w Polsce wywołała ogromne poruszenie wśród obrońców praw zwierząt i ekologów. W całym kraju były organizowane manifestacje - w tle tych wydarzeń autorka reportażu zabiera nas do domu tymczasowego "Za moimi drzwiami", gdzie pomoc znalazł TaDzik.
Poznajmy TaDzika

Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią

2019-03-29
Autor: Małgorzata Żurakowska
Realizator: Jarosław Gołofit
Producent: Polskie Radio Lublin
Czas trwania: 24'11''

W lecie 2018 roku roku profesor Wiesław Wydra z UAM odnalazł nieznane dotąd drukowane wydanie utworu "Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią", które zachowało się w całości. Tekst jest jednym z najważniejszych zabytków staropolszczyzny. Całość liczy 916 wersów, dotychczas znanych było tylko 498. Nowy wątek to historia Kmotra, który poprosił Śmierć na chrzciny. W słuchowisku podjęto próbę pokazania współczesnemu odbiorcy piękna starego języka i wyrażanych w nim ponadczasowych emocji. Autorka dokonała adaptacji, która polegała m.in na zamianie niektórych, niezrozumiałych obecnie słów na ich odpowiedniki występujące także w języku staropolskim (na podstawie Słownika Glogera). Dodatkowy walor słuchowiska to muzyka. Specjalnie na potrzeby "Rozmowy" dobrane zostały utwory z XV wieku, które wykonywane były na kopiach instrumentów historycznych, takich jak lira korbowa, viel, lutnia, fidel, flety podłużne i cornamusy przez Zespołu Muzyki Dawnej Alta pod dyrekcją Agnieszki Szwajgier. W grudniu 2018 roku odbyła się emisja całości "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią", słuchowiska stworzonego z dbałością o realia i przekaz epoki, w jakiej żyli ludzie blisko 500 lat temu. W postacie dialogu wcielili się: Jan Korwin-Kochanowski, Mirosław Majewski, Przemysław Gąsiorowicz, Mirella Biel.
Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią

Schowane w pamięci

2019-03-29
Autor: Ewelina Kosałka-Passia
Realizator: Jacek Kurkowski
Producent: Polskie Radio Katowice
Czas trwania: 33'23"

Autorka reportażu przez przypadek trafia na nazwę POLENLAGRY. Krok po kroku zaczyna odkrywać historię zapomnianych „obozów dla Polaków”, stworzonych w tajemnicy przez III Rzeszę podczas II wojny światowej. Te mikro obozy koncentracyjne były poukrywane w południowej Polsce. Dziennikarce udaje się odnaleźć: Danutę, Jacka i Alfreda, którzy jako kilkuletnie dzieci trafili do "Polenlagrów". Po 75 latach wracają do miejsc, gdzie byli więzieni jako dzieci. Co dziś zostało z tych obozów? Co wiemy o historii? Czy browar i sala balowa w miejscu, gdzie byli więzieni Polacy to dobry pomysł? Dlaczego instytucje, które powinny zajmować się pielęgnowaniem historii o pewne rzeczy nie dbają? Reportaż to także opowieść o tym jak łatwo, wybiórczo traktować historię i po prostu coś schować w pamięci...
Schowane w pamięci

Siostra

2019-03-29
Autorzy: Adam Głaczyński, Iwona Piętak
Realizator: Jerzy Dziobak
Producent: Polskie Radio Rzeszów
Czas trwania: 29'33''

Miała poukładane życie w Polsce: kierowała Hospicjum im. św. Kamila w Gorzowie Wielkopolskim, którego była współzałożycielką, skutecznie pozyskiwała pieniądze na jego działalność, organizując akcje charytatywne, była doceniana i nagradzana. Ale, kiedy w 2008 roku, władze kościelne zaproponowały jej przenosiny do Wilna i założenie tam hospicjum, siostra Michaela Rak podjęła się tego wyzwania i od podstaw, utworzyła pierwszą taką placówkę dla dorosłych pacjentów na Litwie. W działaniach wspomagają ją liczni wolontariusze, co ciekawe - ludzie różnych narodowości i wyznań. Teraz, siostra Michaela postawiła przed sobą nowe zadanie: budowę hospicjum dziecięcego w Wilnie. Na ten szczytny cel zbiera pieniądze na Litwie, w Polsce i za granicą. Wierzy, że dzięki ludziom dobrej woli, nawet niemożliwe staje się możliwe. O losach polskiej zakonnicy i hospicjum, które jest wyjątkowym miejscem w Wilnie, opowiada reportaż "Siostra’’.

Siostra

"Stróż nocny, czyli czytanie Poematu o mieście Lublinie"

2019-03-29
Autor: Grażyna Lutosławska
Realizator: Piotr Król
Producent: Polskie Radio Lublin
Czas trwania: 34'13''

Józef Czechowicz, poeta urodzony w Lublinie, napisał w 1934 roku swój pierwszy, dziś najbardziej znany utwór radiowy: "Poemat o mieście Lublinie". Ten niezwykły zapis nocnego spaceru tajemniczego Wędrowca zamienia Lublin w scenę, na której pojawiają się cienie dawnych wspomnień, odbywa się walka dobra ze złem, a uważny słuchacz może poznać niejedną tajemnicę miasta, w którym poeta spędził większość życia, i w który zginął podczas bombardowania w pierwszych dniach wojny. Czechowicz zamknął w utworze wizję miasta, które pamiętał z dzieciństwa, które, jak pisał Zbigniew Herbert: „jeszcze spało w oczekiwaniu na historię”. A może było inaczej: chciał pokazać, że czas, w którym przyszło mu żyć, czyli lata polskiej niepodległości lat 1918-1939, miał nie tylko wymiar historyczny, ale także osobisty, intymny – i dlatego jego Wędrowiec nie chodzi drogami, a „drobnymi strużkami steczek”. Pisząc Poemat poeta ocalił miasto. Pozbawione aktorskiej interpretacji czytanie tekstu Poematu w radiowym studiu, jest próbą powstrzymania odchodzenia w niepamięć. Takie też zadanie stawia przed sobą każdego dnia twórca i dyrektor Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN”, Tomasz Pietrasiewicz, według którego pielęgnowanie opowieści jest ocalaniem świata.
W słuchowisku występują: Halszka Lehman, Wojciech Rusin, Tomasz Pietrasiewicz i Grażyna Lutosławska. Realizacja i opracowanie muzyczne: Piotr Król. Reżyseria: Grażyna Lutosławska.
Utwory wykorzystane w słuchowisku: 1) Million Miles Away - komp.: Adam Bałdych, Lars Danielsson, wyk.: Adam Bałdych & The Baltic Gang, wydawca: ACT 2012 -> 3'20'' 2) Afternoon Melodies - komp, wyk: Meredith Monk, wydawca: ECM 2000 -> 1'20'' 3) Summa - komp.: Arvo Part, wyk.: The Chilingirian Quartet, wydawca: Warner Classics 2010 -> 1'10'' 4) Fratres - komp.: Arvo Part, wyk.: The Chilingirian Quartet, wydawca: Warner Classics 2010 -> 1'30'' 5) Criste Eleyson - komp.: Tabulatura Jana z Lublina, wyk.: Jadwiga Kowalska, wydawca Studio Fanfara 2016 -> 55''

Stróż nocny, czyli czytanie "Poematu o mieście Lublinie" - SŁUCHOWISKO

Śmierć Antoniego Chmielewskiego

2019-03-29
Autor: Kamila Litman
Realizator: Andrzej Papajak
Producent: Polskie Radio Łódź
Czas trwania: 23'12''

11 listopada 1918 roku Polska odzyskuje niepodległość. Dwa dni później na krańcu województwa łódzkiego, w Bolesławcu nad Prosną ginie Antoni Chmielewski. Antoni Chmielewski pozostawił po sobie blisko stu potomków. Zginął podczas akcji rozbrajania Niemców, jako ojciec szóstki dzieci, działacz społeczny, członek Polskiej Organizacji Wojskowej. "Śmierć Antoniego Chmielewskiego" to opowieść o tym, jak jedna historia zapada w pamięć wielu pokoleniom, ale także o tym, jak jedna śmierć jest w stanie pojednać całą społeczność.
Śmierć Antoniego Chmielewskiego

Wigilia na Syberii

2019-03-29
Autor: Andrzej Ciborski
Realizatorzy: Piotr Świątkowski, Krzysztof Jankowski
Producent: Polskie Radio Poznań
Czas trwania: 48'38''

W wigilijną noc ożywają bohaterowie obrazu Jacka Malczewskiego „Wigilia na Syberii". W słuchowisku Andrzeja Ciborskiego zesłańcy styczniowi chcą wrócić do Polski. Jacek Malczewski namalował „Wigilię na Syberii" w 1892 roku. Obraz znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie. Był inspiracją dla Jacka Kaczmarskiego, który w 1980 roku napisał wiersz pod tym samym tytułem. W słuchowisku Andrzeja Ciborskiego Polacy goszczą w wigilijną noc pilnującego ich Rosjanina. Okazuje się, że Smotritiel ma wiele wspólnego z zesłańcami.
W słuchowisku grają: Wojciech Siedlecki, Piotr Kaźmierczak, Andrzej Lajborek, Radosław Elis i Maciej Hązła. Muzykę skomponował Andrzej Ciborski, który śpiewa fragmenty poematu Stanisława Grochowiaka „Polnische Wirtschaft". Reżyseria Piotr Świątkowski.
Wigilia na Syberii

Życie na zderzaku

2019-03-29
Autor: Agnieszka Czarkowska, autor scenariusza - Gabriela Walczak
Realizator: Paweł Antosiewicz
Producent: Polskie Radio Białystok
Czas trwania: 56'

To opowieść o przyjaźni, która pomogła przetrwać obozowe życie. Akcja słuchowiska dzieje się w sowieckim łagrze w Ostaszkowie w latach 1944 -1946. Głównymi bohaterami są autentyczne postaci: Michał Zalewski - mechanik, właściciel pierwszego warsztatu samochodowego w Białymstoku i Józef Kajewski z podbiałostockich Skrybicz, z komórki legalizacyjnej AK, który genialnie fałszował dokumenty w czasie okupacji niemieckiej. Mężczyzn połączył wspólny, obozowy los. Z ich rozmów, opowieści, wspomnień wyłania się burzliwa historia pierwszej połowy XX wieku. W scenach retrospektywnych poznajemy przedwojenny Białystok.
W słuchowisku usłyszymy aktorów Białostockiego Teatru Lalek: Scenariusz słuchowiska: Agnieszka Czarkowska i Gabriela Walczak. Reżyseria: Waldemar Modestowicz. Muzyka: Marek Kubik. Realizacja: Paweł Antosiewicz.
Życie na zderzaku

Życie po przeżyciu

2019-03-29
Autor: Alicja Kulik
Realizator: Alicja Kulik
Producent : Polskie Radio Olsztyn
Czas trwania : 27'50""

Marian Marzyński jako trzylatek trafił z rodzicami do warszawskiego getta. Jako pięciolatek znalazł się po aryjskiej stronie. Dzięki pomocy księdza i zakonnic z podwarszawskiego sierocińca udało mu się przeżyć. Po wojnie był dziennikarzem, reporterem, telewizyjnym celebrytą, a potem emigrantem marcowym. Dziś wraca do Polski, bo Polska jest jego tematem.
W reportażu wykorzystano informacje z książki Mariana Marzyńskiego pt. „Kino – ja. Życie w kadrach filmowych” oraz fragmenty filmów „Skibet”, „Sztetl”, „Powrót do Polski”, „Żydowska matka” (za zgodą Autora).
Życie po przeżyciu

Zobacz także

Kontakt

e-mail: grandpik@radiopik.pl

Dorota Gruszka - sekretarz konkursu
tel. 600 226 687
e-mail: dorotagruszka@radiopik.pl

Ewa Dąbska
tel. 608-056-053
e-mail: ewadabska@radiopik.pl

Żaneta Walentyn
tel. 608-695-602
e-mail: zanetawalentyn@radiopik.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę