duży kontrast mapa strony
Grand PiK
Strona startowa » Grand PiK » Grand PiK 2017

Grand PiK 2017 - utwory konkursowe

Awanturnik Wichmann

Autor: Piotr Świątkowski
Realizator: Łukasz Kurzawski
Producent: Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Poznaniu „Radio Merkury”

W kronice mistrza Wincentego Kadłubka znajdujemy poruszający opis kielicha z trucizną. Popiel podaje napój swoim stryjom. Truje możnych i odmawia im prawa do pochówku. W ciałach stryjów lęgną się myszy, które – za karę – pożerają Popiela. Historycy doszli do wniosku, że Kadłubek opisał głośną w średniowieczu zbrodnie margrabiego Gerona.

Bezwzględny Geron zaprosił 30 wieleckich panów na ucztę, po czym ich otruł. O Geronie piszę kronikarz Widukind. Z tekstu dowiadujemy się, że Geron był odpowiedzialny za wschodnią marchię cesarstwa i trzymał Słowian, w tym Mieszka I, mocną ręką. Nasz książę miał na wschodzie jeszcze jednego wroga – awanturnika Wichmanna. Był to przyrodni syn cesarza, przedstawiciel arystokracji saskiej, człowiek wyjątkowo niespokojny. Uciekł z Saksonii do Wieletów połabskich. Na ich czele pokonał Mieszka w 963 roku. To pierwszy fakt dotyczący naszego księcia zapisany w niemieckich kronikach.

Mieszko musiał pokonać Wichmanna, aby utrzymać władzę. Sprawa Wichmanna jest kluczem do zrozumienia motywów i okoliczności przyjęcia chrztu przez Mieszka I. Autor audycji rekonstruuje wydarzenia opisane przez Widukinda korzystając z pomocy najlepszych poznańskich historyków.

Bestiariusz

Autor: Krzysztof Kiczek
Realizatorzy: Krzysztof Kurek, Krzysztof Kiczek
Producent: Polskie Radio Katowice - na podstawie licencji

Scenariusz słuchowiska łączy w sobie trzy rodzaje tekstu: wiersze Feliksa Netza z tomu „Trzy dni nieśmiertelności”, fragmenty prozatorskiej twórczości tego samego autora „Pręgierz” oraz fragmenty Pisma Świętego.

Feliks Netz był jednym z najważniejszych śląskich pisarzy, był autorem powieści, wierszy, felietonów radiowych. Feliks Netz był również tłumaczem literatury z języka angielskiego, węgierskiego, hiszpańksiego i rosyjskiego.

W Słuchowisku ukazane jest starcie dobra i zła – dwóch podstawowych wartości i pojęć etycznych służących do klasyfikowanie ludzkich postaw. Diabeł zostaje tu przedstawiony jako byt zdolny do nieskończonych metamorfoz i wcieleń, dzięki którym jest w stanie dostosować się do sytuacji oraz człowieka, którego wodzi na pokuszenie. Pojawia się on w kontekście wielkich, historycznych wydarzeń, ale i w sytuacjach intymnych, prywatnych – mając za tło indywidualne ludzkie tragedie lub po prostu chwile zwątpienia.

Słuchowisko „Bestiariusz” - jako pierwsze na Śląsku – zostało nagrane i zrealizowane w systemie 5.1, w naturalnych przestrzeniach – niestudyjnych – takich jak bunkier przeciwlotniczy w podziemiach Polskiego Radia Katowice, czy neoromańska bazylika św Ludwika w Katowicach Panewnikach. W utworze wystąpili aktorzy Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach oraz Teatru Korez, wokalistki związane z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz zespołem „Wte i nazod”, instrumentalnie akompaniowali Józef Skrzek i Krzysztof Kurek.

Dziewczynka z Topolowej 6

Autorzy: Żaneta Walentyn, Adriana Andrzejewska
Realizator: Jacek Domachowski
Producent: Polskie Radio PiK

Opowieść o Chavie Nissimow, która przeżyła wojnę dzięki Bronisławie i Wawrzyńcowi Walczakom. Była ukrywana w Siedlcach przy ul. Topolowej 6. Pamięta obrazy, zapachy i strach. Nie wolno płakać, nie wolno mówić, wolno tylko cichutko oddychać. Pamięta też kiedy pierwszy raz - już po wojnie - poszła do szkoły. Przeżyła traumę. Przez wiele lat nie wracała do tych czasów. Kiedy zdecydowała się przyjechać do Polski, domku przy Topolowej już nie było. Czy w Siedlcach ktokolwiek wie, co zrobili Walczakowie? Czy żyje ktoś z rodziny, kto pielęgnuje pamięć o Bronisławie i Wawrzyńcu?

Ekstaza świętego Franciszka

Autor: Alicja Grembowicz
Realizator: Irena Piłatowska
Producent: Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia

„Ekstaza Św. Franciszka” El Greca to jeden z sześciu najcenniejszych obrazów w zbiorach polskiego muzealnictwa. Dzieło zostało odkryte w 1964 r. na plebanii w Kosowie Lackim przez dwie młode adeptki historii sztuki. Ówczesne autorytety zakwestionowały jednak jego autentyczność. Minęły kolejne lata i podczas pierwszej konserwacji okazało się, że obraz rzeczywiście namalował mistrz z Toledo. Reportaż Alicji Grembowicz opowiada o historii odkrycia i odkrywaniu prawdy o płótnie El Greca.

Etiuda hałasu

Autor: Agata Rokicka
Realizator: Agata Rokicka
Producent: Polskie Radio Szczecin

Człowiek, który zrewolucjonizował muzykę nie był kompozytorem - był realizatorem dźwięku. Dzięki niemu kapłan sztuki zszedł z piedestału, tworzenie muzyki przestało być męką - stało się zabawą (naturalnie nieco upraszczając).

Bohaterem audycji jest Pierre Schaeffer, twórca muzyki konkretnej. W świat posklejanych dźwięków wprowadza nas kompozytor, Piotr Klimek. Jest to jeden z programów z cyklu „Machina czasu”.

„Grądy starej wiary”

Autorzy: Joanna Sikora
Realizator: Zdzisław Wasilewski
Producent: Polskie Radio Białystok

Starowierzy to niewielka grupa wyznaniowa, która wywodzi się z rosyjskiego prawosławia i powstała w XVII w. W oparciu o religię, język i poczucie odmienności etnicznej zbudowały ją pokolenia. Po długiej tułaczce, 150 lat temu, jej przedstawiciele osiedlili się w okołoaugustowskiej osadzie - Gabowych Grądach.

Jubileusz wsi skłania do refleksji na temat ich przeszłości i obecnego miejsca na mapie kulturowej Podlasia. Czy przywiązanie do korzeni pozwoli przetrwać tej mniejszości? Czy w dobie globalizacji, czasach, gdy ogólnodostępne technologie mają coraz większy wpływ na jakość i treść ludzkiego życia, grupa ta jest w stanie utrzymać swój język, tradycję, wyznanie?

Jak łabędzie - opowieść o Saszy

Autorzy: Aneta Gałaburda, Dorota Sokołowska
Realizator: Kamil Kalicki
Producent: Polskie Radio Białystok

Jedenaście krajów, jedna kobieta na motoparalotni, tysiące łabędzi - brytyjska ekolog jako pierwsza kobieta na świecie podjęła się bardzo trudnej wyprawy. Chce przelecieć 7 tys. kilometrów, by zwrócić uwagę świata na los łabędzi bewików. Ich populacja w ciągu ostatnich lat zmniejszyła się o połowę. Ze swoją naziemną ekipą naukowców chce sprawdzić, co dzieje się z ptakami na trasie ich przelotu.

Na całym świecie bardzo głośno jest o projekcie Flight of the Swans - „Lecąc z łabędziami”. Sacha Dench wyruszyła na początku września z Syberii. Ostatnim punktem jej podróży są zachodnie wybrzeża Anglii. Tam docierają łabędzie bewiki. Po trudnej podróży przez Rosję, Estonię, Litwę i Łotwę w pierwszych dniach listopada 2016 r. Sacha dotarła do Goniądza w Podlaskiem. W audycji wykorzystano fragment bajki „Dzikie łabędzie” J.Ch. Andersena.

Jan Karski

Autor: Krzysztof Czeczot
Realizator: Wawrzyniec Szwaja, Stefan Gawłowski
Producent: Polskie Radio Szczecin
Producent wykonawczy: Osorno

„Jan Karski” opowiada historię życia Jana Kozielewskiego (ps. Jan Karski) dziejącą się w latach 1939 – 1943, od przystąpienia do konspiracji młodego Jana, aż po rozmowę z F.D.Roosveltem w Białym Domu, w trakcie której emisariusz, jako naoczny świadek zdarzeń, opowiedział o sytuacji w okupowanej Polsce oraz o eksterminacji Narodu Żydowskiego.

W trakcie tej niemal 6-godzinnej opowieści, (którą podzielono na 13 odcinków) realizatorzy słuchowiska opowiadają w jaki sposób funkcjonowało Państwo Podziemne, przedstawiają drogę Karskiego do Waszyngtonu, przechodząc chronologicznie przez najważniejsze epizody z życia bohatera.

Serial „Karski” to opowieść o odwadze, przyzwoitości, niezłomności ducha i sile człowieczeństwa. To powieść o ludziach, którzy mimo życia pod ciągłą presją brutalnego terroru potrafili przeciwstawić się złu, które zadomowiło się w Polsce.

Do udziału w konkursie zgłoszono 1. pierwszy odcinek serialu. Serial realizowany jest w kilku językach: polskim, niemieckim, angielskim, rosyjskim, słowackim, francuskim oraz włoskim. Lektorem czytającym ścieżkę dialogową w języku polskim jest niezwykle popularny polski lektor Janusz Szydłowski. Serial jest w całości udźwiękowiony, a oryginalną muzykę do serialu skomponował Adam Walicki. Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Czeczot.

Lampa

Autor: Piotr Świątkowski
Realizator: Łukasz Kurzawski
Producent: Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Poznaniu „Radio Merkury”

Słuchowisko „Lampa” to opowieść o życiu rodziny – ciotki Władzi, siostrzenicy Ewy i jej narzeczonego. W domu, w którym mieszka rodzina dzieją się dziwne rzeczy. W mieszkaniu sąsiadów „lampa się lyra, czyli koliboce”. Mieszkańcy starają się zatrzymać lampę prosząc apodyktyczną ciotkę Władzię o pomoc. Narrator słuchowiska (w zamyśle autora komedii metafizycznej) rysuje obraz mieszkańców dziwnego domu. Jest wśród nich młody człowiek bez głowy, pani Ania prowadząca dom publiczny wśród książek ojca, konformista polityczny pan Jarek. Lampa próbuje uzdrowić dom i rodzinę ciotki Władzi. Czy to jej się uda? I kto stoi za lyrającą się lampą?

123

Gala Finałowa Grand PiK 2017 - werdykt juryNagroda Główna GRAND PiK 2017, ufundowana przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, o wartości 15.000,00 zł brutto przyznana została Żanecie Walentyn i Adrianie Andrzejewskiej z Polskiego Radia PiK za utwór pt. „Dziewczynka z Topolowej ...

Grand PiK 2017 - 50 autorów, 27 dzieł!Do tegorocznej edycji Konkursu Artystycznych Form Radiowych zgłoszonych zostało 27 dzieł z całej Polski w tym z Białegostoku, Gdańska, Szczecina, Katowic, Kielc, Koszalina, Krakowa, Lublina, Łodzi, Opola, Poznania, Warszawy, Rzeszowa, Wrocławi ...

Henryk Rozen - przewodniczącyReżyser teatralny. W latach 1986-1991 był dyrektorem Teatru Polskiego Radia. Reżyserował w radiowych teatrach Europy, m. in. na antenie Radia BBC. Jest laureatem tzw. „radiowego Oscara”, czyli nagrody Prix Italia w 1989 r. - za reżyserię radio ...

Katarzyna MichalakDwukrotna laureatka Prix Italia za reportaż pt. „Niebieski płaszczyk” oraz audycję pt. „Modlitwa zapomnianej” (we współpracy z Dorotą Hałasą). W 2005 roku wraz z Moniką Hemperek otrzymała pierwszą nagrodę na konkursie Prix Europa za reportaż p ...

Andrzej BrzoskaReżyser dźwięku od ponad czterdziestu lat związany z Teatrem Polskiego Radia. Jego praca była wielokrotnie nagradzana na polskich i międzynarodowych konkursach m.in. Prix Italia (słuchowisko Testament autorstwa Macieja Drygasa w reżyserii Andr ...

Janina JankowskaLaureatka wielu polskich i międzynarodowych konkursów reportażu m.in. Prix Italia za reportaż pt. „Polski sierpień”, Premios Ondas za reportaż pt. „Powódź wszystkich Polaków”, Prix Europa za stworzenie koncepcji konkursu stypendialnego im. Jac ...

Grand PiK 2017 - galeriaKonkurs Artystycznych Form Radiowych i Warsztaty Sztuki Radiowej "Grand PiK 2017" odbywa się w terminie 24 - 27 kwietnia 2017 r. w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku. Do Konkursu mogą być zgłaszane utwory będące przejawem działalności twór ...

Ważne dokumenty

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę