Piątek, 07 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Kajetana, Doroty, Sykstusa
Polskie Radio PiK » Patronaty » WYDARZENIA
2020-07-31, 08:42 Marta Jagodzińska

Bezpiecznie rowerem

Inicjatywa pod nazwą „Bezpiecznie rowerem” odbędzie się w dniach 4-13 sierpnia 2020 roku. Polega ona na przejechaniu rowerem przez Polskę dystansu około dwóch tysięcy kilometrów. Podczas wyprawy organizator – Sebastian Gruszka, spotka się z przedstawicielami lokalnych środowisk kolarskich w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Bydgoszczy i Trójmieście: "Rozmawiać będziemy wspólnie o tym, co my - kolarze i rowerzyści - możemy zmienić w naszych zachowaniach, aby zmniejszyć falę gniewu ze strony kierowców. Ponadto zastanowimy się nad tym, w jaki sposób rozmawiać z naszymi kolegami i koleżankami, aby ich przekonać do zmiany.”

Po zakończeniu przejazdu zebrane wnioski i uwagi zostaną podsumowane, a następnie rozpocznie się czasochłonny proces przygotowania i publikowania materiałów edukacyjnych w internecie.
Poza zwróceniem uwagi na karygodne błędy rowerzystów, organizator będzie także zachęcać do stosowania świateł w ciągu dnia oraz jazdy w kasku. Chce również zwrócić uwagę na to, jak ubieramy się idąc na rower. Niestety, czarny kolor stroju - mimo, że wyszczupla i jest zawsze w modzie - często utrudnia kierowcom odnotowanie obecności rowerzystów na jezdni. A to realnie wpływa na nasze niebezpieczeństwo i komfort. Cel jest prosty: poprawa bezpieczeństwa rowerzystów na drogach. Trzeba tylko zmienić swoje zachowanie i przyzwyczajenia.