Piątek, 18 stycznia 2019 r.   Imieniny: Piotra, Małgorzaty
Potrącenie pieszego przy ul. Padniewskiej w Mogilnie. 60-latek nie żyje. Ruch wahadłowy
Potrącenie pieszego przy ul. Padniewskiej w Mogilnie. 60-latek nie żyje. Ruch wahadłowy
Potrącenie pieszego przy ul. Padniewskiej w Mogilnie. 60-latek nie żyje. Ruch wahadłowy
Polskie Radio PiK » Zwierzenia przy muzyce » Archiwum audycji
2016-07-11, 14:00 Magda Jasińska

Paweł Poszytek

Paweł Poszytek. Fot. facebook.com/pawelposzytek
Paweł Poszytek. Fot. facebook.com/pawelposzytek
Lider zespołu NaVi, który niedawno wydał swój drugi album "Piorunochron".

"W projekt zaangażowani są debiutujący muzycy, a z drugiej strony uznani i utytułowani artyści, którzy zajmują się oprawą i produkcją muzyczną tego co powstaje przez tych młodych debiutujących. Sama nazwa zespołu NaVi nawiązuje do tego, że nawigujemy do siebie, bo muzycy pochodzą z różnych miast w Polsce, a z drugiej strony nawigujemy muzycznie i odwołujemy się do różnych stylów. Przez wakacje się szybko zorganizujemy koncertowo i od września zaczniemy ogrywać ten album..."

W środę, 13 lipca 2016 – o godz.18.10
To Wasza druga płyta, po pierwszym albumie "Siedem żyć" musieliśmy czekać trzy lata.
- Tak, troszkę czasu minęło. Gosia Walenda – nasza wokalistka, podjęła rok temu studia na wydziale aktorskim na specjalizacji śpiew jazzowy w Krakowie i ten rok musiała poświęcić na naukę. My też dobrze wykorzystaliśmy ten czas – zbieraliśmy piosenki, dokonaliśmy refleksji, przesialiśmy utwory i tak powstała druga płyta.

Sami sobie piszecie piosenki to świadomy zabieg?
- Bardzo, generalnie w projekt zaangażowani są debiutujący muzycy, a z drugiej strony uznani i utytułowani artyści, którzy zajmują się oprawą i produkcją muzyczną tego co powstaje przez tych młodych debiutujących.

Kiedyś powiedzieliście, że chcielibyście napisać przebój lata. Czy na tym albumie znajdziemy taki przebój?
- Mam nadzieję, być może tytułowy utwór "Piorunochron" zostanie takim hitem, to taka dziwna piosenka w metrum walczyka ¾, ale lubimy eksperymenty muzyczne. Jesteśmy zespołem pop-rockowym, choć na tej płycie brzmimy bardziej popowo niż na koncertach. Ciekawi jesteśmy reakcji słuchaczy. Sama nazwa zespołu "NaVi" nawiązuje do tego, że nawigujemy do siebie, bo muzycy pochodzą z różnych miast w Polsce, a z drugiej strony nawigujemy muzycznie i odwołujemy się do różnych stylów.
Zespół NaVi. Fot. nadesłane
Zespół NaVi. Fot. nadesłane
Można powiedzieć, że Wasz zespół to takie połączenie Mazowsza ze Śląskiem?
- Tak się przyjęło – bo w jednym z wywiadów padły niektóre nazwy miast, z których pochodzą muzycy, ale to nie wszystko – pochodzimy z różnych stron.

Gracie od 2010 roku najpierw występowaliście w męskim składzie, a dopiero później dobraliście wokalistkę – Małgorzatę Walendę.
- Robiliśmy przesłuchania i przewinęło się wiele dobrze śpiewających osób – została Gosia, bo jej głos pasował do naszej muzyki.

A czym Was zauroczyła? Bo wcześniej spełniała się na festiwalach poezji śpiewanej.
- I to z wielkimi sukcesami. Teraz studiuje na specjalizacji jazzowej. Ma bardzo szeroką skalę i spore możliwości wokalne. Mamy nadzieję, że jeszcze nagramy wspólnie parę płyt i wykorzystamy jej wszelkie walory.

Jak długo pracowaliście nad tym albumem, ktry zresztą nagraliście w Woobee Doobee studio?
- Czyli produkcja Michał Grymuza i Wojtek Olszak, już te nazwiska gwarantują wysoki poziom produkcyjny i bardzo dobre studio. Sama praca w studio jest dosyć krótka i szybka. Natomiast długi jest okres przygotowawczy. Piosenki powstają szybko, bo jest jakieś natchnienie i człowiek w środku nocy się budzi, bo mu tam w głowie gra. Potem jest długa refleksja, jak chcemy to co powstało w głowie wykonać stylistycznie.

Śnią się Panu po nocach piosenki?
- (śmiech) Tak, złapała mnie Pani za słówko, ale tak i zdarza się to dość często.

Nie ma z nami Małgorzaty Walendy więc spytam wprost, czy nie obawia się Pan, że po kolejnej jej przygodzie ze szkołą nie wyfrunie z zespołu?
- Gosia jest tutaj bardzo lojalnym członkiem zespołu, dla niej jest to bardzo wartościowe doświadczenie, jak też inne doświadczenia. A my też jej kibicujemy i mamy nadzieję, że być może za chwilę będzie niezłą aktorką.

Albo wokalistką jazzową.
- No tak, ale na tej naszej płycie można się dopatrzeć skromnych elementów jazzowych. To za sprawą naszych producentów, którzy sami parali się muzyką jazz-rockową.

A Panu bardziej odpowiada te brzmienie płytowe – popowe, czy koncertowe bardziej rockowe.
- Ja jestem gitarzystą, więc w sposób naturalny bardziej mi się podoba brzmienie rockowe. Zespół świetnie sobie radzie na koncertach, choć praca w studiu też jest pasjonująca.

Jak będziecie ogrywać tę płytę?
- Gosia po roku studiów może już aktywniej się udzielać w zespole. Na uczelni, na której ona studiuje obowiązuje studentów pierwszego roku zakaz pracy estradowej, Gosia jest już na drugim roku, więc ten zakaz jej już nie obowiązuje. Przez wakacje się szybko zorganizujemy koncertowo i od września zaczniemy ogrywać ten album. Mamy już kilka nowych piosenek i w październiku chcemy zacząć pracę nad nową płytą. Mam nadzieję, że już ta praca tym razem nie będzie trwała trzy lata, a płyta nowa wyjdzie szybciej.

Zobacz także

2019-01-04, godz. 11:23 Sebastian Gonciarz Reżyser Koncertów Sylwestrowo-Noworocznych w bydgoskiej Operze Nova. "Zespół Opery Nova i to jest tak, że nie nuda tylko wręcz odwrotnie, że są coraz to nowi ... » więcej 2018-12-21, godz. 11:28 Maksymilian Łapiński Finalista ostatniej edycji The Voice of Poland. "Zawsze mnie ciągnęło, żeby robić coś swojego. Pamiętam jak zaczynałem się uczyć gry na gitarze, to grałem ja ... » więcej 2018-12-14, godz. 15:37 Andrzej Jagodziński Pianista jazzowy, kompozytor i aranżer. Niedawno ukazała się płyta pt. "Pieczęć", którą nagrał razem z Antoniną Krzysztoń. "Spędziliśmy kilka dni na wspólnym ... » więcej 2018-12-07, godz. 07:00 Antonina Krzysztoń Wokalistka, pieśniarka – Jej najnowsza płyta pt. "Pieczęć" niedawno pojawiła się na rynku. "To jest piękne, że mogę powiedzieć, że doświadczyłam łaski możliw ... » więcej 2018-12-03, godz. 17:34 Wojciech Kwapisz Znawca historii polskiego jazzu, pomysłodawca całej serii Polish Radio Jazz Archives. Od ponad 40 lat członek Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.. "Te nagran ... » więcej 2018-11-23, godz. 10:56 Alosza Awdiejew Bard, artysta estradowy, showman, zbieracz kawałów, językoznawca, wykształcony chórmistrz, formalnie emeryt, ale cały czas pracujący naukowo obecnie nad trud ... » więcej 2018-11-15, godz. 21:49 Andrzej Piaseczny Artysta, muzyk, wokalista, który niedawno wydał płytę pt. "25+" "Dzisiejszy świat wygląda tak, że słuchamy tylko singli, a ja jestem trochę staromodny i w da ... » więcej 2018-11-08, godz. 18:00 Mateusz Smoczyński Skrzypek jazzowy, kompozytor i » więcej 2018-11-02, godz. 13:50 Mariola Pryzwan Autorka wielu biografii m.in. Anny German, Ireny Jarockiej czy Anny Jantar. "Piszę książki tylko o tych, których kocham, więc znalazły się ukochane poetki, u ... » więcej 2018-10-26, godz. 01:19 Danuta Nowak Wokalistka zespołu Happy End, która po powrocie z emigracji reaktywowała zespół. "Happy End rzeczywiście jest to fantastyczne hasło na życie, bo zawirowań w ... » więcej
12345