Piątek, 27 listopada 2020 r.   Imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Maksyma
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-10-20, 06:00 Michał Jędryka

Ryszard Bober

Ryszard Bober/fot. Archiwum
Ryszard Bober/fot. Archiwum
Rozmowa Dnia - Ryszard Bober
Czy głosowanie nad ustawą „Piątka dla zwierząt" rozbiło opozycyjną większość w Senacie? O to między innymi pytaliśmy senatora Ryszarda Bobera, który był gościem wtorkowej Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK.

Michał Jędryka: Koalicja opozycyjna w Senacie - jeszcze istnieje czy już nie istnieje?

Większość senacka demokratyczna istnieje i pracuje, myślę że zgodnie z planem. Mamy naprawdę bardzo dużo inicjatyw uchwałodawczych, i skupiamy się na tym, by dobrze spełniać naszą rolę jako Senat, nie tylko opiniując projekty ustaw wnoszonych do Sejmu, ale podejmując własne inicjatywy. Ja rozumiem, że pyta pan o ostatnie głosowanie dotyczące ustawy o ochrony zwierząt...

Tak, wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski mówi, że sprawa nie rozejdzie się po kościach, i oskarża PO, że rozbiła ten pakt senacki.

Spójrzmy na to spokojniej, i z innej strony. Pakt senacki - na pewno zadziało się coś innego, gdy rzeczywiście, mi osobiście i innym senatorom, bardzo zależało na tym, by projekt tej uchwały, bardzo złej, wniesionej do Senatu w takim trybie, gdy są zastrzeżenia pod względem formalno - prawnym, został odrzucony. Mieliśmy stanowisko prawne rzecznika praw obywatelskich i wiele innych analiz. Wróćmy jednak do sedna: całe zło zadziało się w Sejmie, gdy zbyt pochopnie, z pominięciem drugiego czytania tej ustawy, procedura została przegłosowana i jednak to posłowie Platformy Obywatelskiej, na tamtym etapie procedowania, w większej części byli za tymi rozwiązaniami, które zostały zaproponowane. Natomiast w Senacie spokojnie o tym rozmawialiśmy. Jeszcze 12.10 po południu, większość skłaniała się do odrzucenia tego projektu, a potem były już rozmowy polityczne, które skutkowały tym, że wynik taki był, jaki był (...)

Zobacz także

2020-11-27, godz. 06:05 Józef Łyczak Gościem Rozmowy Dnia był senator Józef Łyczak. Rozmawialiśmy o debacie senackiej nad ustawą covidową oraz o tym jak skończy się sprawa „piątki dla zwierząt”? ... » więcej 2020-11-26, godz. 06:00 Maciej Świątkowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był bydgoski radny, profesor Maciej Świątkowski, a rozmawialiśmy między innymi o tym, czy Uniwersytet Medyczny w Bydgoszczy jest realny i ... » więcej 2020-11-25, godz. 06:04 Zbigniew Gryglas Magdalena Ogórek rozmawiała ze Zbigniewem Gryglasem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Rozmowa dotyczyła między innymi budowy szpitali ... » więcej 2020-11-24, godz. 06:00 Paweł Szramka Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Szramka z Kukiz'15, a jednym z tematów możliwe konfiguracje polityczne w obecnej kadencji parlamentu. Michał Jędryka: Ponoć mi ... » więcej 2020-11-23, godz. 06:00 Halina Peplińska Gościem Rozmowy Dnia była Halina Peplińska - przewodnicząca Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych. Tematem rozmowy by ... » więcej 2020-11-20, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Kosma Złotowski, z którym rozmawialiśmy o zawetowaniu budżetu Unii Europejskiej przez Polskę i Węgry. Michał Jędryka: Pol ... » więcej 2020-11-19, godz. 05:57 Marek Jurek Minęła setna rocznica pierwszej na świecie legalizacji aborcji, która miała miejsce w 1920 roku w Rosji Sowieckiej. Gościem Rozmowy dnia był najbardziej konse ... » więcej 2020-11-18, godz. 06:45 Wojciech Konieczny Gościem Magdaleny Ogórek był senator Wojciech Konieczny - lekarz i polityk, przewodniczący rady naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Rozmowa dotyczyła s ... » więcej 2020-11-17, godz. 06:00 Mariusz Kałużny Polska zawetowała budżet UE i czy takie posunięcie jest korzystne dla polskiej racji stanu? Gościem Rozmowy Dnia był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski. » więcej 2020-11-16, godz. 05:27 Tomasz Latos Gościem Rozmowy dnia był przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, poseł Tomasz Latos, a rozmawialiśmy między innymi o planie ministra Niedzielskiego dotyczący ... » więcej
12345